Atlas

Moniliová hniloba (hniloba jablek, shnilá jablka na stromě)

Hnědé shnilé plody jabloní a švestek s bílými tečkami soustředěnými do kruhu naznačují, že stromy trpí moniliovou hnilobou.

moniliová hniloba
Moniliová hniloba (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o onemocnění, které je typické vytvářením soustředěných kruhů, způsobují ho houby z rodu Monilia. Pronikají do plodů, které byly poškozené škůdci nebo mechanicky. Vstupní branou pro spory houby mohou být například požerky od larev obalečů, které způsobují červivost plodů jednotlivých ovocných druhů. Boj proti této chorobě spočívá v zásahu proti červivosti, tedy proti obalečům. Když plody nebudou poškozené, nepostihne je ani moniliová hniloba. Houba přezimuje v mumifikovaných plodech nebo v napadených částech rostliny. Infekci podporuje deštivé počasí a vysoká relativní vlhkost vzduchu.

Chemická ochrana

Použít je možné přípravky Prolectus nebo Magnicur Quick či Teldor 500 SC. Ideální jsou preventivní postřiky v období vývoje plodů.

Ekologická ochrana

Listové hnojivo s obsahem mědi a zinku CuproTonic. Na ochranu před moniliózou můžeme použít i Alginure, který podporuje odolnost rostlin proti napadení houbovými chorobami.

Prevence

Pravidelné sbírání shnilého ovoce a jeho okamžité zlikvidování nebo zakopání hlouběji do půdy. Kromě toho je potřebné nejpozději při jarním řezu odstranit z ovocných stromů všechno infikované uschlé ovoce – tzv. moniliové mumie, které jsou zdrojem infekce zejména v jarním období. Stromy je třeba pravidelně řezat, a tím prosvětlovat. Poškozené ovoce není dobré skladovat. Zpod stromů je třeba zlikvidovat na podzim i veškeré opadané listí.

moniliová hniloba; poškozené plody; hniloba na plodech; kruhové uspořádání výtrusů na plodech; shnilé plody; shnilé švestky; shnilá jablka; choroby jabloní; choroby švestek; švestky; jabloně