Atlas

Bekyně zlatořitná (housenky na ovocných stromech, holožíry)

Bekyně zlatořitná požírá listy, květy, plody a puky převážně ovocných dřevin, zejména hrušně, jabloně a peckoviny.

bekyně zlatořitná
Bekyně zlatořitná (Foto: Shutterstock)

Projevy

Dospělý jedinec je motýl bílé barvy, za rok má jednu generaci. Samičky kladou vajíčka na listy na plochu ve tvaru proužku. Přezimuje jako larva v hnízdech, které si na zimu vytvoří ze skeletovaných listů na vrcholech větviček. Přezimované larvy se na jaře usídlí na hostitelských rostlinách a způsobují až holožíry. Škůdce požírá listy, květy, plody a puky převážně ovocných dřevin, zejména hrušní, jabloní a peckovin. Škodí více v letech, kdy jsou suchá a teplá léta. Výskyt zjistíme i podle charakteristických pavučinových zámotků.

Chemická ochrana

Použití postřiku proti píďalce podzimní.

Ekologická ochrana

Mechanické odstraňování hnízd škůdců, použití lepových pásů na kůru. Použít můžeme ekologický postřik Lepinox Plus.

Prevence

Důkladná kontrola ovocných dřevin, zejména kůry, záhybů a prasklin. Když najdeme stopy škůdců, je třeba okamžitě problém řešit. Pravidelný řez, předjarní postřiky, optimální výživový režim a výběr vhodných pěstitelských ploch pro ovocné stromy.

bílý motýl na ovocných stromech; bílý motýl na kůře ovocných dřevin; hnízda ze zbytků listů na stromech; larvy na listech a květech ovocných dřevin; housenky na stromech; bekyně zlatořitná; škůdce na stromech; jabloně; hrušně; peckoviny; škůdce jabloní; škůdce hrušní; škůdce peckovin