Poradna Zahrada

Housenky na muškátech

Muškáty se začaly slibně rozrůstat a kvést, nyní ale mají značné poškození listů. Poškození způsobují housenky různých motýlů, zejména můr. Škodí nejen na listech, ale i ostatních částech okrasných rostlin. Jak zasáhnout?

muškáty

Dotaz:
V polovině května jsem vysadila do keramických mís nádherné sazenice muškátů. Začaly se slibně rozrůstat a kvést, nyní ale pozoruji značné poškození listů. Jak zasáhnout? Eva Janoušková, Uhlířské Janovice

Napadené muškáty

Poškození způsobují housenky různých motýlů, zejména můr. Škodí nejen na listech, ale i ostatních částech okrasných rostlin. Aktivní jsou převážně v noci. Zbarvení housenek je různé, často jsou však podobné barvě hostitelské rostliny, takže je pěstitel snadno přehlédne. Nejčastěji se můžeme setkat s housenkami druhu kovolesklec gama (Autographa gamma), můry zelné (Mamestra brassicae) a můry černé (Melanchra persicarie).

Kořeny a kořenové krčky nejčastěji napadají osenice (Agrotis spp., Euxoa spp.). Poměrně malé a snadno přehlédnutelné housenky se po vylíhnutí z vajíček živí pouze několik dní na nadzemní části hostitelské rostliny. Nejsnadněji se najdou po zálivce, kdy ovlhčíme i listovou plochu. Voda housenkám vadí, a tak se přemísťují na okraje listů a horní patra rostlin. Housenky se po dospělostním žíru stěhují do půdy, kde se dají těžko hubit.

Napadené rostliny zastavují růst, vadnou a odumírají. Chemický postřik je účinný pouze proti mladým housenkám, v okamžiku zjištění na listech. Z přípravků lze použít DecisProtech okrasné rostliny nebo Lepinox ad.

Text, foto: Jan Kopřiva, Ing. Ludmila Dušková


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany.

Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz