Atlas

Píďalky (housenky na stromech)

Zpozorovali jste na ovocných stromech housenky, které se při pohybu ohýbají? Tento škůdce je poměrně častý a jedná se o píďalku. Proti škůdcům se dá zasáhnout i preventivně.

píďalka
Píďalka (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o motýly, jejichž larvy škodí na ovocných stromech. Samičky škůdců mají zakrslá křídla a nemohou létat. Pozdě na podzim, po vylíhnutí kukly v půdě, přecházejí po kmeni do korun ovocných stromů, kde kladou vajíčka. Z nich se na jaře líhnou larvy, které se vyznačují tím, že se pohybují typickým zdviháním těla. Larvy poškozují puky i květy. Píďalky napadají všechny druhy ovocných dřevin, především meruňky, třešně a jabloně. Nejčastěji se setkáváme s píďalkou podzimní a píďalkou zimní.

Chemická ochrana

Důležité je nezanedbat předjarní postřik v jarních měsících, vždy před kvetením ošetřovaných dřevin.

Ekologická ochrana

Využít je možné lepové pásy, které se instalují na kmeny stromů v době líhnutí kukel v půdě. Vždy nejpozději do začátku října.

Prevence

Udržování vzdušných korun, pravidelný řez, závlaha a přihnojování ovocných rostlin, pravidelná kontrola zdravotního stavu a řešení problému hned na začátku jeho zjištění.

píďalky; zdvihající se larvy; larvy v pucích; larvy na květech; larvy na ovocných stromech; housenky; housenky na stromech; škůdce na stromech; jabloně; meruňky; třešně