Atlas

Plíseň hrachová (zdeformované rostliny hrachu, skvrny na hrášku, bílý povlak v hrachových luscích)

Plíseň hrachová se projevuje zhrubnutím a deformací mladších rostlin hrachu, může napadnout i květy, které opadávají.

Projevy

Projevuje se zhrubnutím a deformací mladších rostlin hrachu, rostliny jsou metlovité, bledé, spodní listy bývají pokryté typickým šedohnědým povlakem. Sekundární infekce se projeví drobnými skvrnami na vrchní straně listů. Plíseň může napadat i květy, které opadávají. Lusky nemocných rostlin mají uvnitř žlutavé skvrny s bílými povlaky, většinou nevytvoří semena.

Chemická ochrana

Použít je možné přípravek Askon. S postřiky je třeba začít co nejdříve po zjištění, a vždy zejména během deštivého počasí.

Ekologická ochrana

Preventivní ochrana spočívá v zapracování bakteriálních produktů NovaFerm MULTI, v koncentraci 3 %, a NovaFerm VIVA, v koncentraci 4 %, do půdy.

Prevence

Používání kvalitního, mořeného a certifikovaného osiva, střídání pěstitelských ploch, přiměřený závlahový a výživový režim. Potřebný je pravidelný monitoring výskytu škůdců a chorob, v případě potřeby je třeba okamžitě zasáhnout. Vhodné je zavlažovat podmokem, ideálně ráno a volit řidší pěstitelské spony.

deformace rostlin hrachu; metlovitost rostlin hrachu; šedohnědý povlak na listech hrachu; drobné skvrny na vrchní straně listů hrachu; žlutavé skvrny na luscích hrachu; plíseň hrachová; hrách; choroby hrachu