Interiér

CHATY A CHALUPY: Stodola plná příběhů

Stodola představuje nevyčerpatelný zdroj adrenalinu, který změní obyčejný život na kurz přežití v extrémních podmínkách. Zatímco sousedé v novostavbě řeší nesmrtelnost chroustů, ve stodole poctivě bojují o její život. Odměnou je jim zašlá krása a v případě Maroše a Emila místo, kam se vejde celý svět.

Původně měla stodola troje dřevěná vrata. Mariánovi však stačila jedna, a tak mu zbouráním dalších dvou vznikl otevřený prostor na zastřešené garážování nebo letní posezení.

Vesnička obklopená tatranskou přírodou se stala dějištěm příběhu, který na tomto místě začali před několika lety psát dva kamarádi Maroš a Emil. Úplně noví víkendoví obyvatelé sem přinesli čerstvý vítr, oživení a sousedé si to tu bez nich už ani neumí představit. A stodola? Ta se stala nejen výletní zastávkou jejich přátel z města, ale i místem na sousedské mítinky či vesnické oslavy. Dobré vztahy se sousedy se rozhodli utužit. Plot, lemující jejich pozemek, zmizel a dveře tak zůstaly otevřené pro nové přátele. Už si nemusí křičet přes ploty. Křičí si jen tak, protože je to baví.

Svátky práce

Před několika lety se Emil s Marošem rozhodli najít místo, kde by se mohli setkávat s přáteli. Zdánlivě riskantní investici vyvážilo skvělé místo a až po půdu přeplněná stodola. „Všechno, co jsme ve stodole našli, jsme použili na její rekonstrukci. A bylo toho opravdu dost,“ vzpomíná Maroš. Dvoje vrata vedoucí do tmavého stodolového prostoru pod taktovkou přemýšlejícího mistra Maroše zanikla. Dal tak příležitost vyniknout nové otevřené předsíni. Po otevření stodolových vrat máte pocit, že jste se ocitli v jiném světě. Lásku k tomuto místu je cítit z každého rohu, z každé stěny. Stodola se stala nevyčerpatelnou studnicí nápadů. Lze se v ní neustále realizovat, což Marošovi přináší každodenní potěšení: „Přicházím sem každý den před prací i po ní, abych zde vytvořil něco nového.“ Když ve škole, ve které vyučuje, vyměňovali okna, ozval se v něm záchranář starých věcí, a tak si okna odvezl do stodoly. Díky jeho šikovným rukám se prostor po osazení oken rozjasnil, doslova nutí všechny své návštěvníky dívat se na zelenou kulisu a množství květů, které si odevzdávají vegetační štafetu od jara až do pozdního podzimu.

Asi ani neexistuje věc, kterou by Marián odmítl. Staré lavice, či stará pohovka, pro kterou Marián bez váhání na zavolání šel a ve stodole ji zabydlel.

Stodolový gril –  obří digestoř bylo potřebné na míru objednat a nainstalovat s ještě obrovitějším odhodláním.

Stodola se v letních měsících otvírá slunci, ale i květinové parádě, která ji po celém obvodu obklopuje.

Stodolový starožitník

Když dnes otevřete stodolová vrata, ocitnete se v úplně jiném světě. Věci zde přítomné jsou povýšeny z nepodstatných kýčů na součást prostoru, v němž se takto setkávají různé generace. Maroš zachraňuje staré předměty, aby jim dal šanci na nový život. Specializuje se na všechno, co už jiní nepotřebují. Ve stodole konzervuje příběhy obsažené ve věcech, které mu sem nosí známí, přátelé, sousedé, ba co víc, neváhá pro ně cestovat několik desítek kilometrů. Maroš se drží jedné zásady: všechno se jednou na něco hodí. Společně s Emilem oklamali dokonce samotnou stodolu – zapomněla, že je stodolou. Oklamali i věci v ní, jejich tajný život a historii zpětně nezkoumají. Dostávají příležitost ukázat se v úplně jiném – novém světle, i když tajemno si neustále nesou s sebou. Jakoby byly vděčné za šanci, kterou dostaly, a rozhodly se všechno majitelům oplatit. Ze stodoly tak vytvořily fascinující a láskyplný prostor.

Posila od vedle

Jak se říká, sousedy si nevybíráš. Maroš s Emilem by toho svého nevyměnili. Díky jeho nápadům a pracovnímu entuziasmu zrealizovali majitelé stodoly množství plánů, se kterými ani sami nepočítali. Díky sousedově výmluvnosti a ochotě pomoci vznikl například otevřený krb uprostřed stodolové místnosti. „V čase společných rozhovorů se sousedem nás něco napadne a většinou nečekáme ani do dalšího dne. Začneme hned v tom okamžiku.“

Dobrou noc

Stodola má dvě úrovně – první je hlavní obytná plocha a do druhé se dostanete, pokud překonáte strach z dřevěných žebříků. Zde se nachází velký otevřený prostor, který zanedlouho bude sloužit na spaní. Na podkroví si ale ještě nějaký čas počkáme. Potom se znovu vydáme do podtatranské vesničky, do domu se stodolou, jakou nenajdete v žádné pohádce.

Extra tipy z návštěvy:

Houpejte se… Doma… A s překrásným výhledem. Houpačka nahradila těžkopádnou pohovku a ponechala tak vzdušnost celému prostoru.

Bylinky sehrávají v kuchyňském životě velkou roli. Zasaďte je na venkovský způsob a využijte tak jakékoli nádobky, které vám přijdou do rány – kyblík, konvičku či starý popraskaný květináč.

Rozbité obkládačky nevyhazujte. Může z nich vzniknout dokonale nedokonalý mozaikový originál.

Připravila: Lucia Pristachová Hô-Chí :: Foto: Dano Veselský

Komentovat

Nepřehlédněte