Interiér

Tipy, jak si majitelé poradili s rekonstrukcí svých chalup aneb Štíhlá horská chata z časů socialismu (5. díl)

Typizovaná rodinná chata tatranského typu z časů socialismu jen zřídkakdy inspiruje současníky k rekonstrukci. O zachování jejího tvaru, zmodernizování a prosvětlení se přičinila dvojice nejpovolanějších – architektka a statik.

horská chata v moderném stylu
Zdroj: Miro Pochyba

Lokalita: Donovaly

Většina lidí, která takovou chatu koupí nebo zdědí, si řekne, že bude jednodušší ji zbourat a postavit něco nanovo. Často ani nepomyslí na tvar chaty, na podobu ostatní zástavby v okolí. Vidí jen to své. Kdo staví, mnohdy zapomíná na skromnost a respekt k prostředí.

„Objem neznamená funkčnost. Tu je třeba mu přisoudit, promyslet. I když naše chata má podobnou užitnou plochu jako běžný panelákový byt, využitím jejího objemu a podlahové plochy vznikl zcela jiný pocit prostoru,“ prozradila hrdá majitelka.

Majitelé v okolí domu nechtějí postavit žádné další objekty, dokonce ani skládku dřeva, které by konkurovaly výhledům do přírody.

Tip majitelky: Jak zlepšili izolaci „střechostěny“

Chatu nejdříve „rozebrali na součástky“. Celý skelet objektu drží rám ve tvaru písmene A. Sedlová střecha je nejen střechou, ale svou konstrukcí určuje objem chaty, a také ji chrání tam, kde obvykle mají jiné stavby svislé stěny. Střechostěnám ale museli zlepšit jejich izolační vlastnosti, zachovalé vrstvy ozdravit a vyměnit již nefunkční části.

štíhla horská chata s prosklenou stěnou s výstupem na terasu
Výstup na terasu se podobá malému amfiteátru s výhledem na nejkrásnější obraz krajiny. | Zdroj: Miro Pochyba

Naštěstí plechová krytina byla původně vyhotovená ze zdravého hrubého plechu, jaký se již v současnosti nevyrábí. Stačilo očistit povrch. Zachovali také deskování, které namořili proti plísním a hmyzu. Použili parozábranu, kousek po kousku upevnili tepelnou izolaci z minerální vlny s tloušťkou 20 cm.

Její jednotlivé moduly každých deset centimetrů vyvázali, jen aby nemohly časem sedat ve strmém spádu střešních rovin. V podhledu se šikminy střechy prezentují výraznou strukturou OSB desek. Aby povrch stěn vypadal stejnorodě a hladce, brousily se po vytmelení spoje a celé plochy desek. Do tmelu přimíchali piliny.

Galerie

Text: Marína Ungerová
Foto: Miro Pochyba
Realizácia: Y100 Ateliér