Interiér

Tipy, jak si majitelé poradili s rekonstrukcí svých chalup aneb Modrá chaloupka z Kremnických vrchů (2. díl)

Kdysi typický hornický dům, v této oblasti všeobecně nazývaný Hauerland, při pohledu z dálky připomíná pohádkovou chaloupku, jejíž dřevěná vrátka nedočkavě toužíte otevřít a nakouknout dovnitř.

modrá tradiční chalupa s dřevěnou verandou
Zdroj: Miro Pochyba

Lokalita: Kremnické vrchy

Chalupu majitel koupil v dezolátním stavu a bylo do ní nutné vložit nemalé investice.

Poschoďovou dřevěnici se šindelovou střechou a s vnější pavlačí místní označovali jako K pasteveckému vršku. Později ji přejmenovali na Blauhaus, jelikož v minulosti byla celá natřená na modro. Nyní zůstaly stopy modré skalice pouze na hranolech ve spodní části chaloupky. Rok 1740 byl pro tuto romantickou chalupu velmi podstatný. Právě do tohoto období se totiž datuje její vznik. První vážnější rekonstrukcí prošla v roce 1832 a v posledním téměř čtvrt století je jejím majitelem architekt Boris se svou rodinou. Ten měl pod palcem celou rozsáhlou novodobou rekonstrukci, kterou bychom ale klidně mohli přirovnat k „resuscitaci“, která jí vrátila život.

modrá kuchyň v tradičné chalupě
Atmosféra kuchyně, přítomnost modré barvy na příborníku, ale také pohled do zahrady dělá tuto místnost skutečně kouzelnou. | Zdroj: Miro Pochyba

Tip majitele: Jak prosvětlili chalupu

Zanedbaný vzhled, střecha, do které teče, a rozpadající se zdi – takto to v ní před lety vypadalo. Dříve než se však majitel pustil do opravy, oběhl skanzeny, aby získal představu, jak bude postupovat. Horní patro v minulosti sloužilo k uskladnění sena a zabralo skutečně celý prostor až po půdu. Ve spacích komorách, jak se kdysi říkalo dnešním ložnicím, byla původně jen velmi malinká okénka, což jim v té době samozřejmě postačovalo.

Po dohodě s památkáři majitelé jedno okno doplnili dalším, aby byl i během dne v pokojích dostatek světla. Z prvního patra lze po poměrně strmém schodišti, po takzvaných mlynářských schodech, vystoupit ještě výš – úplně pod střechu, kde jsou další ložnice. Designu a atmosféry této nefalšované chalupy majitelé dosáhli díky převaze materiálů, jako jsou dřevo a kov, ale také díky tkaným kobercům, spoustě dobových předmětů a dekorací.

Galerie

Chcete vidět z této chalupy víc? Přečtěte si článek: Drevenicu v dezolátnom stave zrekonštruovali na romantickú chalúpku

Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů