Interiér

Návštěva venkovské chalupy s moderním designem. Své vysněné místo zde mají i děti

Venkovský dům, který jsme tentokrát navštívili, se nachází nedaleko Liberce. Snoubí se v něm chalupářská romantika s moderním designem a promyšlenými prvky. Podmínkou při úpravě starého objektu bylo, že by měl být místem, kde se budou dobře cítit jak děti, tak i jejich rodiče.

venkovská chalupa s ořechem na zahradě
Zdroj: Amazing Places

Chalupa z roku 1922 v českém Podještědí se může pochlubit vydařenou rekonstrukcí a domáckou pohodou, kterou je cítit z každého koutu. Majitelům se podařilo zachovat historický ráz původní stavby. Vkusně ji doplnili o pár moderních prvků, které sem dokonale zapadly. Útulně zařízený interiér, nadčasové doplňky a kouzelná zahrada spolu vytvářejí pravou venkovskou idylu.

Nádherné kusy nábytku, mohutná dřevěná knihovna či příborník, stylový starodávný lustr ve zlatém vyhotovení, hnědé trámy, na některých stěnách designové tapety, k tomu pohodlné gauče, koberce, příjemné bavlněné ložní prádlo, originální stolečky, stolky, křeslo, koník jako dekorace, mnoho možností zábavy pro děti v podobě speciálního koutku a hraček a mnoho dalších detailů. To všechno tvoří chalupu s přívlastkem.

Chalupa má dnes sto let. O původních majitelích se toho moc neví. „V červenci v roce 1989, těsně před revolucí, koupili chalupu mí rodiče,“ začíná vyprávění majitelka Eva Smutná. Přiznává, že chalupu nejprve zrekonstruovali právě oni. Ze zchátralého objektu postavili chalupu, která má dnešní podobu. „V druhé fázi jsme ji potom upravili tak, aby byla vhodná i pro pronájem.“

venkovská chalupa
Také exteriér chalupy má své kouzlo. Plechová střecha a oranžová barva jako vynikající kontrast k bílé fasádě. | Zdroj: Amazing Places

Až po nějakém čase začali komunikovat i s architektkou. „Když jsme už věděli přesně, co chceme, přizvali jsme si ke spolupráci paní Adélu Lipár Kudrnovou, která určila naší chalupě ten správný směr. Bylo to nejlepší rozhodnutí v rámci rekonstrukce,“ přiznává Eva.

Podle ní při pracích zohledňovali potřeby nejmenších. Proč? Z vlastní zkušenosti viděli nevhodně řešená místa pro rodiny s dětmi, oni se této chyby chtěli vyvarovat.

Do chalupy proto zakomponovali unikátní dětskou hernu, a že to nebyl krok vedle, potvrzují i samotní hosté. „Dětská herna je skutečně místo, odkud nemohou rodiče své děti dostat. Máme úžasnou zpětnou vazbu, že si váží toho, jak investujeme do krásných, někdy i designových hraček, které rozvíjejí dětskou představivost. Děti tyto hračky milují,“ usmívá se Eva.

Dispozičně je chalupa velkoryse řešena. V přízemí, hned za vstupními dveřmi, se nachází prostorná kuchyň, ze které je vstup na terasu s posezením a výhledem do zahrady. Je tu též velká místnost s krbem, manželským lůžkem a jednou samostatně stojící postelí. Další dva pokoje jsou umístěny v poschodí. Jejich součástí jsou samostatné koupelny se sprchou a s toaletou, v přízemí je zase velká koupelna s vanou.

dětská herna na chalupě
Hosté si pochvalují dětskou hernu a stodolu se stolním tenisem. | Zdroj: Amazing Places

O teplo v chalupě se stará elektrokotel, ve společenské místnosti nemůže chybět krb na dřevo. Na chalupě jsou tři zdroje tepla, a je-li to nutné, může se přitopit případně i klimatizací.

Na chalupě dominuje dřevo. „Zachovali jsme dřevěné podlahy, krovy a celkovou koncepci pokojů. Pryč jsme museli dát okna v kuchyni a nějaký nábytek,“ popisuje sympatická majitelka. Celkové zařízení chalupy svěřili do rukou odbornice.

„Paní architektka zachovala některé prvky, jiné zas nahradila těmi designovými. Postarala se o všechno, kromě dětské herny, u které jsme spolupracovali s firmou Exx a jejich bytovými architekty,“ říká spokojeně Eva.

otevřený prostor obývacího pokoje a jídelny v moderním venkovském stylu na chalupě
Objekt byl před nedávnem zrekonstruován a zmodernizován, přesto se majitelům podařilo zachovat historický ráz původní stavby z roku 1922. | Zdroj: Amazing Places

Celá chalupa působí harmonicky, nepřeplněně a jsou zde patrny šikovné ruce designérky. Stará místa po rekonstrukci mají své kouzlo a stejně tomu je i na tomto jedinečném místě v severních Čechách. Přívlastek této chalupy tkví právě v detailech. „Na detailech záleží,“ uzavírá naše dnešní hostitelka a my jen dodáváme, že má absolutní pravdu.

Galerie

Připravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů