Interiér

Více než 100 let starý sklářský dům zrekonstruovali na romatickou chalupu, která slouží majitelům i hostům

Čistý design v chalupářském ztvárnění mezi horami. Takto jednoduše bychom popsali chalupu, ve které vzpomínky zpečetili citlivou rekonstrukcí, a navíc nepřidali nic, co by působilo rušivě.

chalupa Sklářská v Jizerských horách
Zdroj: Amazing Places

Chalupa Sklářská v srdci Jizerských hor odkazuje na historii sklářů. Má už svůj úctyhodný věk – postavili ji v roce 1876 a víc než 100 let ji obývala rodina sklářů. Dnešní majitelé proto přistoupili ke stavebním pracím velmi citlivě.

A tak při rekonstrukci v roce 2020 dbali na to, aby se zachovaly původní tradiční prvky a architektura. Stejně tak důležité bylo i použití původních materiálů. Práce trvaly necelý rok. A náš celkový dojem po této návštěvě? Dopadl jednoduše na jedničku!

Není divu, že romantická chalupa s kontrastními červenými dveřmi uprostřed nádherné přírody působí jako balzám na duši. I když to zní jako klišé, ve skutečnosti se tento pocit umocní ještě víc, když vstoupíte dovnitř.

interiér chalupy Sklářská, kuchyň zařízená ve venkovském stylu, s podlahou z kamene a bílou venkovskou kuchyňskou linkou
Dřevěná, prostorná a stylová, zároveň tradiční, praktická, a také plně vybavená. Takto by kuchyni popsal i sám majitel. | Zdroj: Amazing Places

Jak venku, tak i v interiéru panují čisté linie a doplňků je tak akorát. Díky lesu, který stavbu lemuje z jedné strany, a z druhé zas šumící horská bystřina Bílá Desná, nebylo nutné vymýšlet komplikované exteriérové prvky a stačilo ji jen jednoduše nechat splynout s prostředím. A uvnitř zase dotáhnout to, co chalupa sama nabízela, a vyzdvihnout její kouzlo vhodně zvolenými doplňky.

Televizor tu sice nenajdete, ale mnohé vymoženosti moderní doby ano. Například prosklenou saunu pro osm lidí, relaxační místnost s výhledem na les či nabíječku pro elektromobily. Dřevěná terasa orientovaná na východ zas nabízí výhled do údolí a možnost si brzy ráno zacvičit nebo si jen tak posedět u šálku kávy.

Tradice, styl a komfort

A co bylo na rekonstrukci chalupy nejtěžší? „Nejtěžší bylo udržet nastavenou linii a cíl, že chalupa bude co nejvíce respektovat původní stav a materiály i za cenu vyšší náročnosti – ať už technické, nebo finanční. A též vyhnout se lákavým zkratkám, které by sice byly rychlejší, ale dům by ztratil svoje kouzlo. Takto jsme unikátní a výsledek se nedá okopírovat. Uvedu i příklad v podobě starých přiznaných trámů, žulových prvků na parapetech a schodech, podlahy ze starých půdovek,“ přiznává náročné momenty při stavebních pracích majitel.

koupelna v industriálním stylu na chalupě, ve sprchovém koutě je přiznána kamenná zeď a zajímavým prvkem jsou industriální baterie
Zajímavým prvkem jsou baterie, které dokazují, že vhodně zvolený industriální styl si může najít místo i v takovéto staré chalupě. | Zdroj: Amazing Places

Zajímavé řešení a kus kreativity je vidět v koupelně. Na chalupě jsou rovnou dvě. Jedna stěna sprchového koutu je tvořená původními žulovými kameny, sprcha samotná je ze surových měděných trubek a strop ze stoletých trámů. Koupelně na poschodí dominuje starý dřevěný trám, na který plynule navazuje prostorná walk-in sprcha. Vše podtrhuje decentně vzorovaná dlažba a obklad.

Na řemeslné profese zavolali i místní firmy a místní řemeslníky. Přitom si museli vyhrnout rukávy a šetřit peníze, kde se dalo. „Mnoho věcí jsme si museli dělat sami, protože jednak byly též extrémně drahé a také vůbec nevím, komu bych je svěřil. Takto to bylo i při shánění všech starých věcí přes bazary, renovaci starého nábytku a podobně,“ vysvětluje Matěj.

Chalupa jednoduše nabízí tradici, styl, pohodu a komfort. A když se majitel Matěj zpětně ohlédne za náročným rokem, který museli překonat, nelituje. „Byl to rok odříkání a dřiny, ale výsledek stojí za to,“ uzavírá s úsměvem.

Galerie

Připravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: www.amazingplaces.sk
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů