Interiér

Podívejte se, jak vypadá vysněná chalupa mladé dvojice, která našla svůj druhý domov

Při dnešní návštěvě neuvěříte, že Chalupa mezi sklepy není po rekonstrukci, ale jde o novostavbu v původním půdorysu. Majitelé však promyšlenými kroky dosáhli toho, že vypadá jako byste se sem vrátili zpět v čase.

Chalupa snů
Zdroj: lejaan.sk, amazingplaces

Marika a Jiří Kučovi jsou nadšenci chalupaření. Stíhají toho skutečně dost. Manželé, rodiče a zároveň velcí milovníci dobrého jídla. V Česku je lidé znají jako oblíbené „food blogery“ z „Kitchen story“. Aby toho nebylo málo, rozhodli se vytvořit jedinečný projekt, o který se rádi podělí i se svými hosty. Svá srdce, čas a peníze tak investovali do vysněné chalupy na jižní Moravě, kterou budují s úctou k tradicím, přírodním materiálům a jednoduchosti.

Dřevěná lavice naproti skříň -Chalupa snů
V chodbě nemůže chybět koutek s lavicí a šatní skříň. | Zdroj: lejaan.sk, amazingplaces

Oba snili o chalupě, která jim poskytne druhý domov mimo rušné město. Po té pravé však museli chvíli pátrat. Nakonec se jim to podařilo. „Chalupu jsme hledali asi rok a byli jsme na nespočetných prohlídkách nemovitostí. Věděli jsme, že chceme rekonstruovat nějakou starší nemovitost a upravit ji podle svých představ. Hned jak jsme dorazili na místo, věděli jsme, že to je ona. Okamžitě si získala naše srdce,“ začíná vyprávění sympatická majitelka, která pochází ze Znojma.

Původní myšlenka rekonstrukce jim však nevyšla podle představ a přišly i nějaké slzy. „Bohužel po pár měsících od koupě se ukázalo, že chalupu nebude možné rekonstruovat. Přiznám se, že jsem to oplakala,“ vzdychne si Marika. Pozvali si několik nezávislých odborníků na konzultaci, ale výsledek byl vždy týž. Všichni jim radili demolici stavby. „Nakonec jsme souhlasili. Řekli jsme si, že chceme co nejvíce respektovat původní stavbu. Zachovali jsme půdorys i všechny původní otvory chalupy. Recyklovali jsme stavební materiály z původní chalupy, jako kámen, cihly a dřevěné trámy,“ popisuje náročné začátky Jiří.

Jídelní stůl se židlemi -Chalupa snů
O mnoha věcech měli celkem přesnou představu, a když pro spolupráci oslovili designérku Adélu Lipár Kudrnovou, věděli, že budou na stejné vlně. Adéla je známá tím, že se nebojí a dokáže skvěle používat barvy v interiéru, a to se potvrdilo. V tomto směru majitelům dodala odvahu a jsou jí za to vděčni. | Zdroj: lejaan.sk, amazingplaces

Podle majitelů se nakonec ukázalo, že dům nemá žádné základy. Dokonce ani skladba použitých materiálů původní stavby nebyla ideální, chalupu tak museli zbourat.
Chalupu postavili za necelé dva roky. Podle majitelů bylo nejnáročnější financování celého projektu. „Protože jsme se rozhodli nevzdat se našeho snu a chalupu dokončit i navzdory tomu, že rekonstrukce nebyla možná, tak stavba nového domu byla samozřejmě finančně mnohem víc náročná, než jsme na začátku počítali,“ vysvětluje Marika.

Novostavba se starým nádechem

Okna a dveře jsou dřevěné a dělány na míru firmou Maskop. Jde o smrkové dřevo s olejovou úpravou v barvě dubového dřeva, které je použito i na ostatních prvcích v chalupě. Je drásané a lehce opalované, aby docílili starého vzhledu. Dubové podlahy či drásané dubové dřevo na jídelním stole a dvířkách kuchyňské linky, kterou majitelům na míru vytvořilo truhlářství Litera, to všechno dotváří moderní chalupu, která však vypadá spíše jako po rekonstrukci než jako novostavba.

Chalupa snů
Chalupa leží na samém okraji vsi, ve sklepní uličce, proto ji majitelé pojmenovali Chalupa mezi sklepy. | Zdroj: lejaan.sk, amazingplaces

Venkovský styl, který je na první pohled z chalupy cítit, se přenesl v modernější formě i do interiéru. Své útočiště tu najdou dvě až tři rodiny, celkem může pohostit deset lidí. Přiznané stropy, hodně světla, kombinace hnědé s bílou, nadčasový design. Hlavní částí je plně vybavená kuchyň v moderním jednoduchém stylu v bílo-hnědé kombinaci. Obývací část je od kuchyně oddělena skutečně promyšleně, a to originálním modrým schodištěm.

Vysoký strop dodává chalupě jedinečnou atmosféru. „Vysoký strop bylo naše přání od začátku, protože máme velmi rádi dostatek prostoru, a tak se nám i takovéto řešení nejvíc líbilo,“ usmívá se Marika. Zmíněné schodiště byl zas nápad interiérové designérky Adély Lipár Kudrnové. „Jsme opravdu rádi, že jsme se nechali přesvědčit a použili jsme světle modrou barvu, která se prolíná celým interiérem,“ dodává spokojená majitelka.

Kontrasty, které dodaly ještě větší lesk

Schodiště nám na míru vyrobil kovář pan Kučera a je to nádherná práce a dominanta celého prostoru. Schodiště i s lávkou jsou celokovové s dřevěnými nášlapy,“ pokračuje v popisování Jiří. Vedle schodiště se nachází prosklená stěna, která slouží jako vstup na spodní terasu. Vedle kuchyně je například i koutek s křeslem, odkud se dá během dlouhých večerů pozorovat oheň v černých kamnech. Vskutku originálně je řešen i jídelní kout s osmi židlemi, které se od sebe liší nejen barevně, ale i designem.

Těch originálních prvků je tu více, například i kamenná stěna v obývacím pokoji. „Je z kamenů, ze kterých byla vystavěna původní chalupa. Při demolici jsme se snažili zachránit co možná nejvíce materiálů,“ tvrdí Marika.

V poschodí jsme našli vkusně zařízené dvě ložnice a dvě koupelny, stejně tak i zde převládá čistý design, jemné barvy a dřevo. Je tu i menší terasa, která prostor opticky ještě zvětšila. Také v podlaží jim velmi pomohla zmíněná česká designérka a Marika říká, že mnoho nápadů jim přinesla právě ona: „V ložnici přišla s nápadem použít starou techniku výmalby válečkem. Shodou okolností se nám ve vsi podařilo najít malíře, který vlastní více než sto různých motivů.“

Vana před velkým oknem -Chalupa snů
Přírodní tóny dominují i v koupelně, kde jsou přiznány dřevěné trámy. Zajímavý kontrast vytváří i samotná dlažba. Originálním prvkem zde však je jednoznačně umyvadlo. | Zdroj: lejaan.sk, amazingplaces

Líbí se nám vana, z níž je výhled velkým oknem. Ptáme se majitelů, který kout mají nejraději, a podle nich jich je hodně, protože se v každém koutě dá něco najít. „Milujeme velkoformátové okno na terasu, které má přibližně tři metry na výšku i na šířku. S Jirkou rádi říkáme, že ten výhled máme místo televize. Ale skvělé místo na relaxaci je solitérní vana s výhledem na soukromou terasu s absolutním soukromím. A během zimy jsme si zase užívali praskání zapáleného ohně v kamnech,“ popisuje na závěr majitelka.

Naše návštěva malebné vesničky Horní Dunajovice a chaloupky, kde se snoubí kus historie s modernou, je na konci. Našli jsme tu dokonalý klid s nezapomenutelnými výhledy na západy slunce, které je vidět i z terasy. Odcházíme s pocitem, že když o něčem skutečně sníte, uděláte cokoliv. Tak, jak to udělali Marika s Jiřím.

Galerie

Autor: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: lejaan.sk, amazingplaces
Zdroj: Recepty prima nápadů