Interiér

Tipy, jak si majitelé poradili s rekonstrukcí svých chalup aneb Romantika z Podbranče (1. díl)

Inspirujte se tradičními i moderními slovenskými chalupami a poznejte jejich nádherné příběhy. Kromě toho vám prozradíme také to, s jakými problémy se museli majitelé při jejich rekonstrukci vypořádat. V prvním díle se podíváme na romantickou usedlost na Myjavě.

chalupa z Podbranče
Zdroj: Miro Pochyba

Lokalita: Myjava

Mezi zdmi tohoto unikátního domečku najdete všechno! Romantickou atmosféru, zachovalé tradiční prvky, dotek rekonstrukce, která stavbu „resuscitovala“, ale rovněž citlivou tvořivost, s jakou celé „dobrodružství“ majitelé pojali. Je to ale současně také jakási úcta k historii našich předků, kteří bez vzdělání uměli doslova z ničeho vykouzlit domy, kde se příjemně žilo a žije dodnes.

V zimě vám v nich není zima, když naakumulují do svých silných zdí teplo, a v létě je to právě naopak, zdi poskytují potřebný chlad. Ve všem, co na usedlosti dělali, se snažili respektovat technologické postupy ověřené staletími s důrazem na přírodní povrchy a materiály.

Kuchyň na chalupě s tradiční zděnou pecí
Zdroj: Miro Pochyba

Dům byl v absolutně původním stavu, v jedné jeho části se dokonce nežilo od druhé světové války.

Tip majitele: Jak se rekonstruovalo podkroví?

V podstatě jde o objekt vestavěný pod střechou. Bylo tedy nutné realizovat:

  • novou ocelově-dřevěnou konstrukci,
  • opláštění tepelněizolačními deskami – min. vrstva je 250 mm,
  • aplikovat lepidlo a síťky ve dvou vrstvách,
  • aplikovat tenkovrstvou vápennou omítku a vápenný nátěr + vlastní přísady (to je však tajemství). Oproti sádrokartonu je řešení sice dražší, ale není viditelný spoj.
Podkroví chalupy obložené dřevem
Zdroj: Miro Pochyba

Jak řešili podlahu?

V podkrovní části tvoří podlahu konstrukce TVZ dřevobeton. Jde o ztužení dřevěné konstrukce hřebíkováním výztuže v trámech a následným zabetonováním. Některé podlahy v domě mají elektrické podlahové vytápění a jsou zalité tzv. teplým betonem.

Z čelního pohledu od ulice uvidíte průčelí domu a bránu, za kterou se nachází dílna s příruční kuchyňkou, bývalá hospodářská část změněná ve wellness, hodovna, domečky pro zvířata, dětské hřiště a okolní sady s areálem s rozlohou zhruba 38 arů.

Průčelí starého domu s bránou
Zdroj: Miro Pochyba

Chcete vidět z této chalupy víc? Přečtěte si článek: 

V romantickej usadlosti v Podbranči majitelia našli oázu relaxu a pokoja

Text: redakce
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů