Interiér

Tipy, jak si majitelé poradili s rekonstrukcí svých chalup aneb Dřevěnice nad potokem a chalupa, která klame vzhledem (4. díl)

Před čtrnácti lety hledala Inge něco, co ji osloví. A našla to ve Starých Horách. A pak je tady chaloupka, které byste její věk zřejmě uhodli jen stěží.

tradiční chalupa s dřevěným obložením
Zdroj: Kristína Toroková

Dřevěnice nad potokem

Lokalita: Staré Hory

Tradiční slovenská chalupa ve Starých Horách
Zdroj: Dano Veselský

Před čtrnácti lety hledala Inge něco, co ji osloví. A našla to ve Starých Horách. Počítačová práce, potřeba mít čistou hlavu po práci a jiné podružnosti udaly směr…

Chalupa, která ji okouzlila na první pohled, je uhnětená ze směsi moderního a tradičního. Ale stav dřevěnice si vyžádal kompletní výměnu materiálů, až na trámy v dolním pokoji a komín. Některé kusy jsou ale současně dobře vydařenou kamufláží, například sporák s omítanými kamny, který snadno oklame svým zjevem – je dělán na zakázku u pecaře z Veľkého Rovného. Je to vlastně krbová vložka.

„Půl roku jsem sháněla stará kamna. Jsou tak autentická, že často slyším otázku: Jak se ti povedlo do těch starých kamen narvat krbovou vložku?“ prozradila Inge.

interiér chalupy s kamny
Zálibou majitelky je zachraňovat staré věci a naservírovat je v místnosti tak, aby ji nezatížily. | Zdroj: Dano Veselský

Majitelka se musela vypořádat také s kompromisy. Z myšlenky nechat si v přízemí dva pokoje nakonec sešlo a jeden se změnil v kuchyň, z druhého, předního, je dnes obývací pokoj. Lidé z jejího okolí ji před koupí varovali, že si na krk uváže ještě i památkáře.

Je pravda, že si s nimi Inge první dva roky vůbec nerozuměla – nic, co udělala, nebylo dobré. Například takové schodnice na schodech museli truhláři speciálně upravovat, aby vypadaly jako sešlapané. Časem ale zvládla i památkářský dozor. Útulný obývací pokoj doslova přivítá příchozí, zavání svéráznou slovenskou pohostinností.

Chameleon dnešní doby

Lokalita: Špania Dolina

chalupa s dřevěným obložením
Díky dřevěnému obložení vypadá tato chaloupka, jako kdyby tam stála věčné časy. Je opticky, ale také historicky srostlá s okolím. | Zdroj: Kristína Toroková

Tak tato krásná chalupa rozhodně velmi rafinovaně klame vzhledem. Půvab jí sice tak nebo onak nelze upřít, ale její věk byste zřejmě uhodli jen stěží. Přestože vypadá jako pěstěná stařenka, jde o novostavbu. „Přesně takhle jsem si představovala místo k odpočinku. Ve vesnici a současně na samotě, obklopená lesy a současně kousek do města,“ prozradila majitelka, čím si ji místo již před lety okamžitě získalo.

Nemovitost byla ve velmi podobném stavu jako nyní. Líbila se nám od podlahy po cíp střechy, takže po její koupi jsme skutečně dělali jen minimální úpravy. Vizuální změna se dotkla převážně interiéru. Majitelka chtěla skloubit tradici s novodobou funkčností. Přednost dala materiálům, jako je proutí, len, dřevo a kožešina.

Text: Martina Deríková, Kristína Falťanová
Foto: Dano Veselský, Kristína Toroková
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů