Atlas

Klasterosporióza (dírkovitost, suchá skvrnitost, hnědé skvrny na listech)

Hnědé skvrny na listech ovocných stromů, které později opadávají, způsobuje klasterosporióza. Drobná skvrnitost se projevuje i na plodech.

klasterosporióza
Klasterosporióza (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění způsobuje houba Clasterosporium carpophilum (obvykle se nazývá i Stigmina carpophila). Na listech se objevuje několik pár milimetrů velkých, ostře ohraničených hnědých skvrn, které později z čepele listů vypadávají. Vyskytuje se u švestek, ale i třešní, višní, meruněk i broskvoní. Druhým příznakem tohoto onemocnění je drobná skvrnitost plodů, která bývá často provázená klejotokem. Původce onemocnění přezimuje konidiemi v opadaném listí a též na kůře stromů. V případě deštivého počasí po vypučení stromů tyto konidie vyklíčí a infikují listy nebo plody.

Chemická ochrana

Napadené peckoviny je třeba ošetřit v době pučení proti kadeřavosti listů měďnatými přípravky. Část zárodků se tímto ošetřením dá zničit. Postřiky během vegetace je třeba vykonat až po zjištění dírkovitosti listů, zejména za deštivého počasí.

Ekologická ochrana

Může se použít ekologický přípravek Imunofol, který zvyšuje odolnost rostlin proti chorobám. Dělají se opakované preventivní postřiky pozdějších odrůd v dvoutýdenních intervalech, zejména v lokalitách s vydatnými srážkami.

Prevence

Pravidelná kontrola ovocných dřevin, sběr a likvidace napadaného a suchého listí, správný a systematický řez, přiměřená výživa, udržování vzdušných porostů.

klasterosporióza; dírkovitost listů; drobné skvrny na plodech; vypadávání čepelí listů; choroby peckovin; choroby broskvoní; choroby švestek; choroby meruněk; meruňky; švestky; broskvoně; choroby třešní; choroby višní; višně; třešně