Atlas

Skvrnitost listů třešně (skvrny na listech třešně, žloutnoucí listy třešně, Blumeriella jaapii)

Objevili jste na listech třešně ohraničené červenohnědé skvrny? Pravděpodobně jde o houbové onemocnění.

Blumeriella jaapii
Blumeriella jaapii na listu třešně (Foto: Shutterstock)

Projevy

Toto houbové onemocnění způsobuje houba Blumeriella jaapii. Projevuje se červenohnědými až hnědými skvrnami na obou stranách listů. Listy postupně žloutnou a opadávají. Napadené mohou být i plody, na kterých pozorujeme tmavé skvrny a deformace. Onemocnění způsobuje opadání listů, čímž se snižuje fotosyntetická aktivita stromů. Stromy mají slabší růst a úroda se snižuje. Největší škody způsobuje na třešni. Mezi hostitelské rostliny patří i višeň, meruňka a broskev. Houba přezimuje na opadaných listech.

Chemická ochrana

Ochrana fungicidy 3–4 týdny po odkvetení. Vhodné jsou přípravky s účinnou látkou mancozeb, fluopyram + trebuconazole, boscalid + paraclostrobin, dithianon. Použít lze přípravky Signum, ANTRE 70 WG, HORIZON 250 EW. Ošetření opakujeme po 10 dnech.

Ekologická ochrana

Na zvýšení odolnosti stromů proti houbovým onemocněním je možné použít mikrobiální přípravek NovaFerm® SIRIUS (v koncentraci 1,2 %). Aplikuje se 3 až 4 týdny po odkvetení a podle potřeby je možné ho v 15denních intervalech opakovat.

Prevence

Správný výběr stanoviště, stromy nevysazujeme na vlhká a chladná místa, udržujeme vzdušnou korunu. Napadené listy spálíme.

skvrny na listech; skvrny na třešni; žloutnutí listů; opadávání listů; hnědé skvrny; třešně; višně; choroby třešní; Blumeriella jaapii