Atlas

Rakovina ovocných stromů (nádory na stromech)

V důsledku rakoviny stromů se kůra na větvích nebo na kmeni trhá, nad ranami se tvoří hojivé pletivo, zároveň vznikají různé uzlovité závaly, novotvary, nádory.

rakovina ovocných stromů
Rakovina ovocných stromů (Foto: Shutterstock)

Projevy

Na vzniku tohoto onemocnění se podílí vícero parazitických hub, bakterie, někdy i mráz. V důsledku onemocnění se kůra na větvích nebo kmeni trhá, rány se na povrchu stále více šíří a otevírají, nebo se nad ranami tvoří hojivé pletivo, zároveň vznikají různé uzlovité závaly, novotvary, které jsou zejména v zimě více viditelné. Napadené bývají především oslabené stromy rostoucí na nevhodných stanovištích, které trpí nedostatkem některých živin.

Chemická ochrana

Vhodný je postřik kmenů a větví v rizikovějších podmínkách měďnatými přípravky, použít je možné například Kuprikol 50 nebo Cuproxat SC.

Ekologická ochrana

Důkladné odstranění a vyčištění ran, zlikvidování celých napadených větví, nebo i dřevin.

Prevence

Dodržování optimálních pěstitelských podmínek, zejména je třeba zajistit dostatek světla, vláhy a kvalitní přísun živin. Potřebný je průběžný předjarní řez a nezanedbávat každoroční předjarní postřik.

rakovina ovocných stromů; boule na kmeni ovocných stromů; vypoukliny na kůře ovocných stromů; novotvary na ovocných stromech; praskliny na kůře stromů; choroby stromů; ovocné stromy