Atlas

Kadeřavost listů (červené listy na broskvoni, pokroucené listy broskvoně)

S kadeřavostí broskvoní se zřejmě dříve či později setká každý zahrádkář, který si zasadí broskvoň. Je to velmi časté houbové onemocnění. Dá se proti němu bránit?

kadeřavost listů
Kadeřavost listů (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o časté onemocnění broskvoní. Houba napadá mladé listy, které následně předčasně opadávají. Ztráta listů zároveň přispívá k oslabení dřeviny, opadu mladých plodů a ke snížení úrody. Rozvoj onemocnění podporuje nižší teplota a deštivější počasí koncem zimy, případně ve stadiu pučení a v období krátce po vypučení listů, až do začátku kvetení. Houba přezimuje v šupinách puků.

Chemická ochrana

Nutné je zrealizovat preventivní postřik stromů měďnatými nebo sirnatými přípravky brzy na jaře v době nalévání a zvětšování puků. Použít je možné přípravky Cuproxat SC, Champion 50 WG nebo Kuprikol 50. Ideální je následné ošetření zopakovat v 7–10denních intervalech až do začátku kvetení, vždy když je chladněji a deštivo, ale už jiným typem přípravků (organické fungicidy, například Syllit).

Ekologická ochrana

Z mladých dřevin je možné poškozené listy ručně odstraňovat. Z lidových preventivních ochranných prostředků můžeme vyzkoušet pěstování křenu pod broskvoněmi. Vyzkoušet můžete i ochranu stromů pomocí stříšky.

Prevence

Upřednostňování a výsadba rezistentních/tolerantních odrůd broskvoní. Pravidelné odstraňování napadaného listí zpod dřevin, likvidace nemocných, odumřelých a poškozených větví a listů. Používání hnojiv s nižším obsahem dusíku.

kadeřavost listů broskvoní; opad listů broskvoní; opad plodů broskvoní; zkroucení mladých listů broskvoní; červené listy broskvoní, zdegenerované listy broskvoní; choroby broskvoní; broskvoně