Zahrada

Stavba spárové skalky

Mám v oblibě různé skalkové kompozice hodně proložené kameny. A obdivuji práci starých mistrů – s jakou lehkostí ručně vytesali kaménky, náhrobky, morové sloupy, kašny, sochy… Kámen se přitom válí všude. Na zahradě se z něj stává pro někoho obtížný balast. Ti šikovnější z něj vytvoří skalku, kamenný tarásek apod.

Připravil: Zdeněk Liberda, foto: autor 

Při výkopových pracích na svém pozemku jsem narazil na žulovou desku o rozměrech 120 x 60 x 20 cm. První úvaha byla – vyrobím z ní lavičku. Jenže kámen je studený a u nás na Šumavě je chladno téměř po celý rok, tudíž by se kamenné sezení dalo využívat jenom v teplých letních dnech. Proto jsem do kamenné desky vydlabal mělké korýtko, umístil ho na ručně přitesané žulové kvádry a vytvořil z něj miniaturní spárovou skalku. 

Kam s ní?

Šikminou ukončený chodník přímo vybízel k umístění vytesané kaménky. Po nezbytných výkopových pracech jsem na toto místo napojil obrubníky a do vzniklého lichoběžníkového prostoru natáhl geotextilii na ochranu proti plevelům a krtkům. Do takto ohraničeného prostoru jsem navozil praný valounový kačírek, vše řádně utužil prkýnkem a znovu dosypal kačírek. Na upravený povrch jsem usadil ručně odštípnutou a opracovanou širokou nohu – žulový podstavec