Zahrada

Tyto cibuloviny nemusíte každý rok vyndávat z půdy. Poznejte přednosti botanických tulipánů

I když jsou botanické tulipány v porovnání s jejich šlechtěnými příbuznými spíš nenápadné, obvykle nižší a mají menší květy, dokážou výrazně zpestřit jarní záhony. A to není jediné plus.

Tulipán planý
Zdroj: Shutterstock

Jejich půvabné květy rozkvétají brzy, nejčastěji v březnu nebo v dubnu, což je nejen pěkné, ale i důležité pro probouzející se hmyz. Navíc jsou to rostliny odolnější proti nepříznivému počasí, přizpůsobivé a pěstitelsky nenáročné. Díky tomu jsou velmi perspektivní skupinou okrasných rostlin.

Cibule stačí vysadit během podzimu do půdy na vhodné místo a o nic dalšího se v následujících letech už není třeba starat. Nemusí se každý rok vyndávat z půdy ani přihnojovat. Právě z nich byly vyšlechtěné velkokvěté zahradní odrůdy, které jsou přece jen o něco zranitelnější a náročnější na pěstování.

Botanické druhy bychom při toulkách světem našli růst v různých lokalitách, u nás nejsou původní. Jejich pravlastí je Čína, oblast Pamíru, odkud se rozšířily i jinam. Nenáročnost a dnes moderní návrat k přírodě z nich dělají trendy a vyhledávané okrasné druhy.

Uplatní se ve skalkách, na štěrkových plochách, u chodníků nebo v květináčích, samostatně i v kombinaci s jinými jarními kvetoucími rostlinami. Vzhledem k nízkému stonku nejsou vhodné na řez.

Tulipán Kaufmannův v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Vyhovuje jim slunce až polostín, ideálně pod vyššími opadavými keři nebo stromy. Sázíme je na dobře viditelná místa do popředí záhonů. Potřebují propustnou, hlinitopísčitou, výživnou a spíš neutrální půdu.

Výsadba

Cibule sázíme do půdy během celého podzimu, od září do konce listopadu. Vytváříme menší skupinky složené z jednoho druhu či odrůdy. Ideální je stejnou skupinku zopakovat na jiných místech v rámci zahrady. Hloubka výsadby má být dvojnásobek výšky cibule.

Kalendář výsadby, kvetení a kdy cibule vyjmout ze země

Výsadba: září – listopad
Kvetení: březen – květen
Vyndavání cibulí a rozsazování: červen

Péče

Po zakořenění nevyžadují téměř žádnou péči. Cibule z půdy nevyndáváme, i když občasné přesazení jim prospěje. Během raných suchých jarních dnů je zavlažíme, aby nedošlo k usychání listů nebo květních pupenů.

5 druhů do vaší zahrady

Tulipán planý (Tulipa sylvestris)

Později kvetoucí druh s menšími žlutými květy je vítaným zpestřením přírodní nebo venkovské zahrady. Nejkrásnější je v souvislých porostech. Má rád slunce a po zakořenění snese i sucho.
v. × š.: 25 × 10 cm

Tulipán skalní ‘Lilac Wonder’ (Tulipa saxatilis)

Menší světle fialové či růžové květy s typickým žlutým středem tohoto méně známého druhu jsou nepřehlédnutelnou ozdobou skalek, okrajů záhonů i výsadeb v květináčích.
v. × š.: 20 × 15 cm

Tulipán Kaufmannův (Tulipa kaufmanniana)

Půvabný, vděčný a nenáročný druh má vícero odrůd. Má vyšší, typicky štíhlé květy a zašpičatělé okvětní lístky. Nejzajímavější je ve skupinách, zazáří zejména ve skalkách. Zajímavé jsou i listy.
v. × š.: 15–30 × 15 cm

Tulipán ‘Persian Pearl’ (Tulipa pulchella)

Překrásně kvetoucí nízká odrůda má menší bílo-fialové baňkovité květy se žlutým středem. Kvete déle, od konce března a během dubna. Vynikne ve skupinách, ve skalkách a u chodníků.
v. × š.: 15 × 10 cm

Tulipán turkestanský (Tulipa turkestanica)

Jemné krémové květy se žlutými středy ve tvaru hvězdiček má umístěné na konci tenkých stonků. Vyžaduje chráněné slunečné stanoviště. Kvete začátkem března.
v. × š.: 20 × 15 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů