Zahrada

Pivoňky, symbol venkovské zahrady

Jsou nenáročné, spolehlivé a jejich květy jsou voňavé. Pěstovat přitom můžeme bylinnou i dřevitou křovinatou formu.

pěstování pivoněk

Pivoňky pocházejí z daleké Asie, jen malá část původních druhů roste v Americe. Jde o dlouhověké a reprezentativní rostliny. Velkou skupinu tvoří bylinné druhy, které mají v půdě silné, hlízovité kořeny. Druhá skupina – dřevité pivoňky – má kořen bohatě rozvětvený. Zatímco bylinné pivoňky na zimu „zatahují“, listy dřevitých opadávají. Pivoňky kvetou na jaře, někdy i do začátku léta, květy jsou tak trochu podobné růžím. Nejčastěji jsou růžové a bílé, někdy bordó, dokonce žluté. Novější kultivary jsou i ve fialové nebo purpurové barvě. Květy mohou být jednoduché, plné nebo poloplné, různě velké. V současnosti je známo a pěstuje se více druhů a tisíce krásných kultivarů. Jsou výsledkem šlechtění hlavně během posledních dvou století. Mnohé se dokonce mohou pyšnit prestižními oceněními renomovaných společností. Jednou z nich je Americká pivoňková společnost.

Do záhonu, nebo jako solitér

Nejkrásnější květy mají dřevité pivoňky, které jsou i podstatně vyšší. Květy jsou nejenže větší a většinou plné, ale vynikají i jemně „nařasenými“ okvětními lístky. Pivoňky z této skupiny zaberou v zahradě mnohem více místa. Dřevitým pivoňkám je vhodné vyhradit samostatný větší prostor – více upoutají jako solitéry.
Bylinné pivoňky jsou nižší a obvykle mají vyšší počet květů než dřevité. Hodí se i do menších zahrad. Nejvíce se uplatní ve smíšených květinových záhonech.

pivoňky ve smíšených záhonech

Vybíráme stanoviště

Za předpokladu, že pivoňkám najdeme vhodné stanoviště, jsou dlouhověké, přežijí i několik desetiletí, jsou též nenáročné na péči a poměrně spolehlivé, co se týče každoročního kvetení. Místo vybereme důkladně, nesnášejí totiž přesazování a často trvá i více roků, než opět rozkvetou. Ideální je pro ně propustná, nejlépe písčitohlinitá, případně hlinitá půda s neutrální nebo slabě zásaditou reakcí. Nedaří se jim v těžších jílovitých půdách. Nutné je slunné a před větrem chráněné místo. Špatně se jim daří v polostínu a nejhůře ve stínu, kde téměř nekvetou. Při výsadbě zohledníme i okolní dřeviny – zda časem příliš nevyrostou a nezastíní je. Pozor též na to, aby měly dostatek místa a neutlačovaly je vyšší nebo agresivně rostoucí trvalky.

Výsadba

Pivoňky jsou k dostání během celého vegetačního období. S kompaktním kořenovým balem je vysazujeme na jaře, kdy je nabídka nejširší, ale i v létě a na podzim, nejlépe hned po koupi. Půdu před výsadbou do hloubky zpracujeme a obohatíme o kvalitní kompost. Prostokořenné pivoňky vysazujeme na podzim, někdy počátkem září, aby do zimy stihly dobře zakořenit. Půda je ještě zahřátá, což podpoří růst nových kořenů. Důležité je dodržet i správnou hloubku výsadby. Bylinné pivoňky sadíme plytčeji, mohutné bordó pupeny by měly být co nejvíce na světle. Dřevité pivoňky naopak sadíme hlouběji, protože je důležité, aby naroubená část dobře zakořenila. Doporučená hloubka výsadby je taková, aby se místo narou­bování dostalo asi 15 cm pod povrch půdy. Zároveň je sadíme mírně šikmo. Nakonec zalijeme.

Bylinné pivoňky

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Termín kvetení: V.–VI.
Barva květu: bordó, bílá, růžová
Rozměry: výška a šířka cca 70 cm

pivoňka lékařská

Je nejznámější druh s léčivými vlastnostmi. Má velké, lesklé listy. Květy jsou nejčastěji bordó, vzácněji bílé a růžové a pronikavě voní. Má více pěkných kultivarů. Uplatní se ve venkovských zahradách a ve smíšených květinových záhonech či v menších skupinkách. Květy se dají řezat do vázy, a to ve stadiu vybarvených pupenů. Vyhovuje jí hlubší výživná půda, místo na slunci nebo v lehkém polostínu. Po odkvětu ji každoročně přihnojíme.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora)

Termín kvetení: V.–VI.
Barva květu: bílá nebo růžová, bordó a fialová
Rozměry: výška a šířka cca 1 m

pivoňka čínská

Je z bylinných pivoněk nejmohutnější. Vyniká množstvím listů a krásnými voňavými květy, které jsou nejčastěji bílé, růžové, bordó nebo fialové. Květy jsou poloplné nebo plné. Listy se na podzim pěkně vybarvují. Uplatní se ve smíšených květinových záhonech a v asijských zahradách. Květy se objevují postupně a rostlina kvete poměrně dlouho. Vybrat se dá z mnoha pěkných kultivarů. Tato pivoňka se v minulosti často pěstovala na císařských dvorech a v zámeckých zahradách.

Pivoňka úzkolistá (Paeonia tenuifolia)

Termín kvetení: IV.
Barva květu: červená
Rozměry: výška a šířka cca 40 – 50 cm

pivoňka úzkolistá

Je atraktivní a pěstovateli ceněná pivoňka. Není ale úplně běžná ani v nabídce zahradnictví. Kvete jako první, květy jsou kulovité, intenzivně vybarvené. Je nižší než předešlé druhy, listy má jemnější, jakoby stříhané, připomínající jehlice. Ty jsou ozdobou rostliny i mimo období kvetení. Pěstovat ji můžete ve skalce, na záhonu, dokonce ve větší nádobě. Vynikne též v moderní městské zahradě.

Dřevitá pivoňka

Pivoňka keřovitá

Termín kvetení: V.–VI.
Barva květu: fialová, žlutá, růžová, lososová, bílá, vícebarevná
Rozměry: výška cca 1,80 m a šířka cca 2 m

pivoňka keřovitá

Z dřevitých pivoněk je u nás nejznámější pivoňka keřovitá, Paeonia suffruticosa. Jednotlivé kultivary se odlišují barvou, tvarem i velikostí jemně vonících květů. Květní lupínky jsou lehce zvlněné. Kvete podle kultivaru od dubna do května. Listy se na podzim pěkně vybarvují. Jsou to dlouhověké dřeviny, spíše polokeře. Ve srovnání s bylinnými druhy rostou pomalu. Obvykle platí, že čím je rostlina starší, tím bohatěji kvete. Vyhradíme jí dobře viditelné, reprezentativní místo. Před zimou nastýláme kolem rostliny suché listí nebo chvojí jako ochranu před mrazy.

Jak pečovat o pivoňky

  • Důležité je dopřát jim přísun živin. Na jaře a též po odkvětu se vyplatí přihnojit je dávkou kvalitního vícesložkového hnojiva.
  • Použít můžete i to na růže. Je-li na jaře sucho, je třeba rostliny zavlažovat. Musíte však dát pozor, aby půda nebyla promáčená, to rostlinám nevyhovuje.
  • Zalévat je třeba vždy ke kořenům, co nejméně na listy.
  • Nutné je též svazovat trsy bylinných pivoněk nebo alespoň podepřít těžší květy.
  • Po odkvětu nezapomeňte odstranit zbytky květů, listy ponechejte. V žádném případě se nesmí odstraňovat, často se to dělá. Je to zároveň důvod, proč rostliny kvetou v následujících letech méně.
  • Pivoňky stačí rozsazovat jednou za deset až patnáct let.

zalévání pivoněk

Kam je sadit

  1. Pivoňky se uplatní ve venkovských zahradách, kde můžeme pěstovat i několik jedinců s květy různých barev. Do městské zahrady se hodí například bíle kvetoucí bylinné pivoňky ve spojení se svěží zelení a moderními materiály.
  2. Pivoňky jsou výbornou volbou i do zahrad v asijském stylu. Použít je můžeme i do předzahrádek.
  3. Bylinné pivoňky se uplatní v záhonech, dřevité vyniknou více solitérně, například v udržovaném trávníku.

Náš tip

Bylinné pivoňky si můžeme rozmnožit dělením starších trsů, nejlépe koncem léta, v srpnu a září. Opatrně vybereme celý kořenový bal, rozdělíme ho na jednotlivé části, přičemž každá musí mít zdravé pupeny a nepoškozené kořeny, a vysadíme na nová místa. Důležité je zakořeňující rostliny zavlažovat.


Víte, že…

… pivoňkám nevyhovuje promáčená půda? Pak hrozí riziko napadení houbovými nemocemi, především plísní pivoňkovou (Botrytis paeoniae). Typickým projevem je hnědnutí a zasychání mladých pupenů. Rozvoj onemocnění způsobuje i vlhké počasí. Určitou prevencí je i pravidelné odstraňování suché nadzemní části bylinných pivoněk na podzim a napadaných listů z okolí keříků dřevitých pivoněk. Je-li rozsah poškození velký, čili pozorujeme-li větší množství hnědých a zasychajících pupenů, provedeme na jaře při rašení listů preventivní postřik vhodným fungicidem, který zopakujeme i na podzim, po sběru suché nadzemní části.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů