Zahrada

4 kroky k vypěstování chutné úrody rajčat. Víte, jakým chybám se vyvarovat?

Už od poloviny března si tyto rostliny můžete vypěstovat ze semínek doma za oknem. Od poloviny května jsou mladé předpěstované sazenice rajčat už dostatečně silné pro výsadbu ven do záhonu, nejlépe s ochranou před deštěm. Vysadit je můžete i do fóliovníku či do nádob na balkon. Jak je dále správně pěstovat, aby se jim dařilo, se dozvíte v následujícím článku.

Rajčata
Zdroj: Shutterstock

Rajčata původně pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, do Evropy se dostala až v 19. století. Původně byla považována za okrasnou rostlinu a to, že jejich červené plody jsou jedlé, se zjistilo až později. Mezitím se vyšlechtilo množství odrůd, dnes jich už existuje více než tři tisíce.

1 Vysévání semínek

Ideální čas na pěstování rajčat uvnitř za oknem nebo ve skleníku je od poloviny března do poloviny dubna. Teploty by se měly pohybovat od 20 do 24 °C. Nezapomeňte, že budou potřebovat hodně světla.

Výsevný substrát naplňte do výsevného plátu a na jeho povrch rovnoměrně rozmístěte semínka. Následně je do něj jemně zatlačte. Potom semínka zalijte vodou přes nástavec, aby je proud vody nevyplavil. Substrát nesmí nikdy vyschnout ani být přemokřený. Pro zajištění skleníkového efektu a pro zabránění úniku tepla pokryjte výsadbový box průhlednou fólií.

2 Přesazení sazenic

První semenáčky se objeví po 10 až 14 dnech. Ty je třeba přesadit hned, jak se na nich objeví první listy, což je obvykle po třech až čtyřech týdnech. Naplňte květináče kvalitní zahradní půdou. Nezapomeňte na drenážní vrstvu. Průměr nádoby by měl být alespoň 10 cm.

Okolo sazeničky opatrně uvolněte substrát a opatrně ji z něho vyndejte. Sazenice vyndávejte jednu po druhé a následně sázejte do nové nádoby o něco hlubší, než rostly předtím. Na stonku se vytvoří nové kořínky, což přispěje k větší stabilitě sazeničky.

3 Vylamování bočních výhonků

Abyste podpořili tvorbu plodů na rostlinách, musíte na každé rostlině zaštípnout boční výhonky. Malé výhonky se dají velmi snadno odstraňovat. Vezměte výhonek mezi ukazovák a palec a vyštípněte ho. Zaštipování bočních výhonků se dělá i proto, aby hlavní výhonek byl dostatečně silný a zabránili jste jeho zlomení. Pokud má rostlina příliš mnoho bočních výhonků, záhon s rajčaty se tak může velmi rychle zahustit, což může vést ke vzniku houbovitých chorob.

Vylamování bočních výhonků na rajčatech
Zdroj: Shutterstock

4 Zavlažování

Závlaha je pro rajčata nejdůležitější. Dávejte při tom pozor, abyste nepřemočili listy, což může vést k tvorbě houbových chorob. Zálivku je třeba dodávat rostlinám přímo ke kořenům.

Těmto chybám se vyhněte!

Nesprávné umístění

Jestli rajčata vysadíte na příliš stinné místo, mohou uhynout nebo budou růst příliš pomalu.

Nesprávné načasování

Mnozí začínají s předpěstováním sazeniček příliš brzy. To může vést k vadnutí rostlinek kvůli nedostatku světla.

Nedostatek místa

Pokud jsou rostliny umístěny příliš blízko sebe, odebírají si světlo i zdravé proudění vzduchu a dochází k tvorbě plísně.

Příliš mnoho nebo málo vody

Málo vody zpomaluje růst a naopak podmáčení vede k hnití kořenů.

Rajčata
Rajčata je ideální sbírat asi 2 až 3 dny po zbarvení slupky do jasně červené, oranžové nebo žluté barvy, podle odrůdy. | Zdroj: Shutterstock

5 faktů o rajčatech

1 Vitamínová bomba

Plody obsahují kromě jiného i mnoho vitamínů A, B, C a E, stejně tak i kyselinu listovou a mají i vysoký obsah draslíku.

2 Čistí a odvodňuje

Jak už bylo zmíněno v prvním bodě, rajčata obsahují dostatek draslíku. Toto vysoké množství znamená, že při konzumaci plodové zeleniny se tělo detoxikuje a dehydratuje.

3 Dieta

Rajčata vám pomohou i jako podpora při hubnutí. Plody sestávají z více než 90 % z vody, takže neobsahují žádné kalorie ani tuky.

4 Posilují imunitní systém

Rajčata neobsahují jen vitamíny, ale i cenné minerály, které zejména v chladném období posilují náš imunitní systém.

5 Vysévání

Vypěstovat vlastní rajčata je zábavné a levné. Semínka totiž stojí o dost méně než vypěstované sazenice nabízené v zahradních centrech.

Text: Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů