Zahrada

11 kroků k bohaté úrodě rajčat

Červenec je obdobím sběru prvních rajčat. Chceme-li se chlubit bohatou úrodou, musíme se o rostliny důkladně starat. Využít se přitom dá i několik osvědčených triků. Mohou být zárukou vyšší úrody.

rajčata

Materiál

  • hnojiva na plodovou zeleninu do 80 Kč / podle druhu
  • postřiky (fungicidy) do 135 Kč / podle druhu

Nářadí

  • zahradnický nůž
  • konev s vodou
  • motyka
  • kolíky a provázek
  • sklenice s vodou
  • zahradnické nůžky

Odborník radí
Bazalka a aksamitník na záhonku s rajčaty podpoří jejich perfektní zdravotní stav.

Jak na bohatou úrodou rajčat

1. Záhonek

Na ošetřování rajčat si vždy vybereme slunečný, bezvětrný den bez srážek. Ideální je ošetřovat porost pravidelně, alespoň jednou týdně.

rajčata

2. Kypření

Jednou z nejdůležitějších prací je kypření povrchu půdy a rozbití nežádoucího půdního přísušku. Ke kořenům rajčat se dostane více vzduchu, což podpoří jejich rozvoj.

rajčata

Přečtěte si také

3. Plevel

Rozhodně se musíte na záhonku zbavit plevele, ideálně dokud je drobnější. Plevel totiž rostlinám odebírá vláhu i živiny. Kdyby vyrostl, rostlinám by dokonce stínil.

rajčata

4. Výživa

Rajčata potřebují k tomu, aby přinesla bohatou úrodu, pravidelný přísun živin. Jednou za čtrnáct dní aplikujeme vícesložkové hnojivo s mikroelementy.

rajčata

5. Zkouška

Využijeme i netradiční hnojiva, například výtěžek z trusu mořských ptáků. Zabezpečí vydatný přísun draslíku a fosforu, tedy to, co rajčata během léta potřebují.

rajčata

6. Miska

Kolem jednotlivých rostlinek vytvoříme malé misky. Vláha se u rostlin udrží déle. Nezapomínejme na to během celého vegetačního období.

rajčata

7. Zálivka

Jakákoliv plodová zelenina, tedy i rajčata, je mimořádně náročná na vláhu. Vodu je třeba dodat přímo ke kořenům tak, aby se co nejméně, ideálně vůbec nedostala na listy.

rajčata

8. Kontrola

Pomocí vydezinfikovaných nůžek průběžně odstraňujeme nemocné, slabé, suché a poškozené listy. U vyšších rostlin odstraníme i všechny listy pod spodním soukvětím.

rajčata

9. Vyvazování

Při pěstování kolíkových rajčat zatlučeme pevné opory alespoň 30 cm hluboko a vyvážeme k nim rostliny. Vyvazujeme průběžně během celého vegetačního období.

rajčata

10. Zálistky

Kolíkovým rajčatům je nutné pravidelně vylamovat i zálistky z ramen listů, a to hned jak se objeví, protože rány po jejich vylomení budou menší.

rajčata

11. Výluh

Odstraněné zálistky, hlavně ty větší, můžeme zužitkovat na přípravu ochranných výluhů. Ty z rajčat účinkují proti širokému spektru škůdců.

rajčata

Rajčata v létě

Péče do poslední chvíle se nám vyplatí

Vláha

Rajčata jsou náročná na přísun vláhy, zemina, v níž rostou, by ani během nejteplejšího léta neměla na delší dobu výrazně proschnout. Rostliny na to okamžitě reagují. Před každou další zálivkou však půda proschnout může. Když budeme zavlažovat pravidelně, podpoříme rozvoj kořenového systému, a tím i stabilitu rostlin. Na zálivku se hodí odstátá voda.

Nastýlání

Možností, jak udržet v půdě vláhu déle, je nastýlat. Půda pod nástelkou zůstane vlhká a kyprá. Navíc půda v noci nevychladne, což je u rajčat také jedním z faktorů úspěšného pěstování. K nastýlání využijeme černou netkanou textilii alebo nástelku z přírodního materiálu, například slámu. Ta by měla být kolem rostlin v alespoň 5 cm silné vrstvě.

Nemoci

Nejčastěji ohrožuje tyto rostliny plíseň bramborová – fytoftora. Je to houbové onemocnění, jehož šíření podporuje deštivé, vlhké počasí, také však zalévání na listy. Podporuje ho i večerní zalévání a příliš přehuštěný porost. Ideální je vykonat preventivní postřiky vhodným fungicidním přípravkem (Champion 50WP) už od poloviny června a v případě deštivějšího počasí na to myslet i častěji. Na začátku se dá onemocnění postřiky celkem dobře zvládnout.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba

Komentovat

Nepřehlédněte