Zahrada Zdraví

Zdraví z vlastní zahrady: 3 bylinky pro bolavé klouby a svaly a recepty z nich

Pokud vás trápí bolavé klouby, nohy nebo svalstvo, sáhněte po následujících bylinkách.

miska s kostivalem a mastí
Zdroj: Shutterstock

Chilli papričky (Capsicum frutescens)

Tytéž chilli papričky, které využíváme v kuchyni, můžeme využít zevně i k uvolnění bolestí páteře, kloubů a svalů, ale jen při takových chorobách, při kterých je vhodné přehřátí tkání. Dáváme si pozor na vhodné ředění – kapsaicin ve vyšším množství může štípat a působí dráždivě na pokožku. Vyhneme se mu, pokud máme citlivou pokožku nebo trpíme-li na kožní choroby.

Chilli papričky
Zdroj: Shutterstock

Olejíček na bolavé svalstvo

75 g olivového oleje, 20 g čerstvých chilli (nebo 8 g sušených chilli, případně třetinu čajové lžičky habanera), 6 g včelího vosku, 15 kapek mátového olejíčku. Chilli nakrájíme a spolu se semínky vložíme do asi 2/3 dávky oleje. Zahříváme cca 15 minut na 70 °C.

Necháme vychladnout a přecedíme. Včelí vosk rozpustíme ve zbytku oleje při cca 60 °C, přidáme přecezený chilli olej. Nalijeme do uzavíratelné nádobky, necháme vychladnout, uchováváme v chladničce. Vtíráme do kůže, přičemž si ruce chráníme gumovými rukavicemi.

Vhodné i při: potřebě zrychlit metabolismus a upravit trávení, rýmě k uvolnění pocitu ucpaného nosu, jako podpora prokrvení, posílení imunity a rozproudění oběhového systému

Výsev semen: XII, I, II
Přesazení: V
Sběr plodů: VII, VIII, IX

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Výstižný název této trvalky našich luk a světlých lesů napovídá, k čemu se odedávna používá: při zacelování ran a stmelování kostí, pohmožděninách, bolestech kloubů. Není na škodu si tuto trvalku vysadit i na zahradě, nejlépe do polostínu nebo stínu někde v zadní, přírodní části zahrady. Na jaře velmi pěkně kvete. Sklízíme kořen na jaře nebo na podzim, případně i nať nebo listy. Nepoužíváme vnitřně ani na otevřené rány.

Kostival lékařský
Zdroj: Shutterstock

Čerstvá náplast na bolesti kloubů a svalstva

Dva díly čerstvého kostivalového kořene (lze nahradit listy) omyjeme, nadrobno nastrouháme, přidáme 1 díl nasekané natě mochny husí a spojíme s 1 dílem vepřového sádla. Natřeme tence mezi 2 vrstvy nahusto tkané gázy a přiložíme na bolavé místo. Převážeme tkaninou, případně přelepíme. Necháme několik hodin, vyměníme.

Léčivý olej

Kořen nakrájíme a necháme vysušit. Vložíme do menší zavařeninové sklenice a zalijeme olivovým nebo jiným jedlým olejem. Necháme odležet 4 až 6 týdnů, přecedíme. Uchováváme v chladničce a natíráme jím bolavá místa.

Vhodný i při: parodontóze jako odvar nebo zředěnou tinkturu k výplachům úst

Výsev semen: III, IV, VIII, IX
Sběr natě, listů: IV, V, VI
Sběr kořenů: III, IX, X

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Tato rostlinka je extrémně životaschopná, rychle se rozšiřuje oddenky a na zahrádce je téměř nezničitelná. Pokud ji máme v zadní přírodní části zahrady, tak to až tak nevadí a v létě i pěkně kvete. Jinak je lepší ji pěstovat ve větších nádobách ve světlém stínu, než ji vysazovat do záhonu. Najdeme ji také v přírodě ve světlých lesích.

Bršlice kozí noha
Zdroj: Shutterstock

Je to rostlina, která se odedávna používala při dně a revmatismu. Užívá se kořen nebo nať vnitřně jako čaj i zevně jako obklad na bolavá místa. Mladé listy používáme také jako listovou zeleninu, přidáváme do syrového salátu, do smoothie nebo tepelně zpracováváme jako špenát.

Koupel na bolavé nohy

100 g kořene povaříme cca 5 minut ve 2 l vody. Necháme odstát 15 minut. Když bude teplota příjemná na tělo, vlijeme do lavoru a ponoříme nohy. Dolijeme teplou vodou.

Čaj

20 g kořene bršlice zalijeme vroucí vodou, necháme odstát 15 minut. Užíváme jednu porci (hrnek) dvakrát denně. Po čase užívání přerušíme.

Vhodná i při: zápalu močových cest jako čaj i v rámci prevence

Výsadba: III, IV, V, IX, X
Sběr listů: III
Sběr kořenu: VIII

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Recepty zpracované podle: L. Thurzová a kolektiv: Malý atlas léčivých rostlin, Agnes Baum: Hausmittel a Heilkräuter aus Klostern, Ing. Jaroslav Pížl – archiv vydavatelství
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů