Poradna Zdraví

Lepší zrak a více draslíku? Jezte špenát

Dotaz: V dětství jsem nesnášela špenát. V dospělosti jsem přece jen ochutnala a nyní je u nás pravidelně na talíři. Co tedy obsahuje a kolik bychom ho měli konzumovat?
Eva J., Malešice

špenát

Účinky špenátu

Špenát obsahuje celou řadu významných prvků, důležitých pro lidský organismus.

Betakaroten a vitamín E zachytávají volné radikály. Draslík snižuje krevní tlak a hořčík působí proti svalovým křečím. Může ochránit před degenerací zraku. Je užitečným zdrojem železa. Mimo toho obsahuje vitamíny C, B1 a B2, jód, vápník a kyselinu šťavelovou, která váže vápník, takže při větší spotřebě je třeba dávat pozor, aby se organismus neochudil o tento minerál.

Mražený nebo čerstvý?

Množství: 200 g pokrývá polovinu denní potřeby draslíku. Mražený špenát si uchovává více živin než zvadlý čerstvý. Konzervovaný špenát si udržuje podstatné množství živin mimo kyseliny listové. Lidé postižení dnou nebo ti, co mají ledvinové kameny, by se měli špenátu vyhýbat pro jeho vysoký obsah oxalátů.

špenát

Jak správně vařit špenát

Dobře umyté, očištěné lístky dáme do hrnce, který uzavřeme pokličkou, a na mírném ohni minutu dvě spaříme. Není třeba ho podlévat vodou, stačí mu vlhkost, která se uvolní z lístků. Uvařené listy pokrájíme nahrubo. Dáme na pánev s cibulkou usmaženou na tuku, solí, pepřem a kmínem a dusíme pod pokličkou do vydušení větší části vody a dle potřeby přidáme česnek nebo rozklepnuté vejce. Dochutíme muškátovým květem.

Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz