Zahrada

Černý kořen: nenáročná a léčivá rostlina, kterou se oplatí mít v zahradě

I když je černý kořen stále ještě poměrně málo pěstovaný, i tak si zaslouží větší pozornost už jen kvůli svým minimálním nárokům a schopnosti přezimovat v záhonu na zahradě. Zamilujete si ho jako přílohu například místo chřestu.

Černý kořen
Zdroj: Shutterstock

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica)

Jak ho pěstovat

Černý kořen se nejčastěji pěstuje jako jednoletka nebo dvouletka, ale ve skutečnosti je to vytrvalá rostlina jen s minimálními nároky na pěstování. Vysévá se přímo na záhon s hlubokou a dobře vyhnojenou půdou. Nikdy by ale neměla obsahovat čerstvý hnůj, pěstujte ho tedy například po bramborách.

V půdě by nemělo být větší množství kamenů, způsobovaly by deformace kořene. Ani během vegetace není hnojení vhodné, způsobilo by měknutí dužiny. Přímé okolí rostlin se pleje pouze ručně, motykou by se poškodily kořeny.

Záhon je vhodné mulčovat jemně posečenou trávou. Pokud se rostliny nesklidí na podzim, je vhodné jim v listopadu odříznout staré listy. Při dvouletém pěstování je nutné v dalším roce odstranit květní lodyhy.

Kalendář výsevu a sběru

Přímý výsev: březen, duben, září, říjen
Sběr: leden – březen, říjen – prosinec
Rozestupy: 30 × 10 cm (po výsevu nutné vyjednotit)

Černý kořen
Zdroj: Shutterstock

Sběr

Kořen se sklízí od října přes zimu až do března. Při sklizni je nutno ho hluboce podrýpnout rýčem, aby nedošlo k jeho poškození.

Kořen si zamilujete díky jeho lehce nasládlé oříškové chuti, která vynikne i po lehkém podušení nebo vaření.

Uskladnění

Kořeny je možno uchovat přes zimu v půdě na zahradě. Sklizené se pak dají uskladnit v chladnějším sklípku v mírně vlhkém písku i několik měsíců.

Výživová hodnota

Jeho energetická hodnota dosahuje třiašedesáti kilokalorií. Obsahuje hlavně vodu a sacharidy. Z minerálů jsou zastoupeny draslík, hořčík, železo a fosfor. Protože zrychluje metabolismus, hodí se i pro redukční dietu.

Hadí mord obsahuje stejně jako hlízy topinamburu inulin, měl by se tedy konzumovat v rozumné míře, aby nezpůsoboval nadýmání.

Kořen se dá využít i jako přírodní lék, který je nejúčinnější v čerstvém stavu. Doporučuje se jíst hlavně při ekzémech, osteoporóze, dně i revmatismu. Dá se z něj ale připravit i léčivý čaj.

Dva recepty z černého kořene

Rychlé chipsy

Několik kořenů omyjeme ve studené vodě a očistíme kartáčkem na zeleninu. Škrabkou na brambory odstraníme z jedné strany slupku, následně krájíme tenké plátky po celé délce kořene. Rovnou dáme smažit do rozehřátého oleje na pánev. Smažíme lehce do zlatova, poté osolíme.

Smažený kořen jako příloha k masu

Omytý a oloupaný kořen rozdělíme na třetinky a hned dáme na pánev s několika lžícemi rostlinného oleje. Chvíli smažíme, po několika minutách přidáme lžíci másla a opékáme do lehce nazlátlé, nikoliv hnědé barvy. Stačí lehce posolit a posypat bylinkami.

Černý kořen
Zdroj: Shutterstock

Naše volba

Libochovický – odrůda se silným, temně černým kořenem s jasně bílou dužinou
Meres – chorobám a škůdcům odolná odrůda s úzce válcovitým kořenem
Duplex – odolná odrůda s dlouhým válcovitým kořenem a jasně bílou dužinou

Víte, že…

…botanický název rostliny vypovídá o pověře, která se k černému kořenu váže? Dříve se věřilo, že černý kořen zabije hada po vložení do jeho úst. Druhový název „španělský“ je odvozen od údajného původu této hvězdnicovité rostliny.
…podle tvaru listu se rozlišují hned tři odrůdy, a to širokolistá, s listy podlouhlými a čárkovitými.
…v době nedostatku se kořen používal i jako náhražka kávy?
…díky obsahu inulinu je vhodný i pro diabetiky?
…oloupaný kořen rychle oxiduje (mění barvu bílé dužiny a kysne). Pokud není možné ho hned tepelně zpracovat nebo sníst čerstvý v salátu, je nutné ho dát do mléka s vodou (1:1).
…při krájení kořen vylučuje latex, který rychle schne a zaceluje řeznou ránu. Při kuchyňském zpracování se většinou odstraňuje černá slupka.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů