Zahrada

Stálezelené trvalky: Jak o ně pečovat a 8 druhů do vaší zahrady

Tentokrát není řeč o druzích kvetoucích během zimního období, zaměříme se na trvalky stálezelené, které rozšiřují sortiment neopadavých dřevin.

shutterstock 2059778519
Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv jsou vzhledem k stálezelenému efektu jasnou hvězdou dřeviny, které vyniknou i během zimy, na stálezelené trvalky se stále ještě zapomíná, ačkoliv i ony dokáží zahradu i během zimy příjemně ozelenit.

Nejlépe samozřejmě vyniknou při pohledu z blízka, konec konců jsou mezi nimi i půdopokryvné druhy, které první větší sněhová nadílka dokáže nemilosrdně zakrýt. Vzrůstných kapradin, a ještě několika dalších rostlin vyšších nad 20 cm, si ale bezesporu všimnete.

Při plánování zahrady je vždy ale navrhněte na místo, kde jejich stálezelený efekt oceníte, na větší vzdálenost budou spíše nenápadné.

Specifické využití umožňují pak rostliny, které svým charakterem růstu spíše kopírují terén, těmi nešetřete hlavně na skalkách, mezi nášlapnými kameny nebo v kamenných korytech. Budou totiž nejkrásnější při pohledu z blízka, kde vynikne jejich zajímavá struktura a mnohdy i sukulentní charakter.

Výsadba dlužichy
Zdroj: Shutterstock

Někdy tak trochu na hranici s polokeřem

Se stálezelenými trvalkami je to někdy trochu složité. Některé rostliny jsou sice běžně považovány za trvalky, ale pokud si je detailně prohlédnete, možná zjistíte, že u báze stonků dřevnatí. Za tuto mystifikaci mnohdy mohou trochu i zahradnictví, která tyto rostliny opravdu řadí pro zjednodušení mezi pereny.

Ve srovnání s klasickými stálezelenými trvalkami, co se týče počtu, tyto polokeře s neopadavými listy vedou. Často mají původ ve Středomoří a patří k nim aromatické bylinky. Pokud se ale vrátíme k sortimentu stálezelených trvalek, je až obdivuhodné, že se jejich listy dokáží vyrovnat s nízkými teplotami.

Krásu jejich listů si užijete nejen u okrasných kapradin, ale také rostlin s listy dekorativními. Zvláště zajímavé jsou některé kakosty (Geranium), z nichž některé druhy a odrůdy se pochlubí i listy aromatickými.

Dlužicha americká (Heuchera americana) je královna sama o sobě, její olistění patří právem k nejvíce oblíbenému. Určitě jste se někdy setkali s kultivarem Palace Purple, který má listy zbarvené do temně purpurové barvy.

Podobný je pak Palace Purple Select s listy jemně vykrajovanými. Marvelous Marble Silver je umělecké dílo samo o sobě, sivě zelené listy se stříbrnou kresbou se pochlubí i barevně výraznou žilnatinou.

Vsaďte na mikro trvalky

Nejméně vzrůstné trvalky si během zimy užijete spíš poblíž terasy nebo na balkonu, ale mají mnohem širší spektrum využití. Například různé druhy sukulentních netřesků (Sempervivum) a rozchodníků (Sedum) díky svým minimálním nárokům porostou skvěle na extenzivních střešních zahradách, ale hodí se i do kamenných koryt, do skalek nebo jako výsadba mezi nášlapné kameny.

Můžete jimi osázet dokonce i stěny suchých zídek, což je ostatně i případ irského vřesu, úrazníku (Sagina subulata), který se ale mnohem více hodí do polostínu a do půdy ne zrovna vysychající. Pokud se vzhlížíte v asijských zahradách, tak právě tato půdopokryvná trvalka nahrazuje pohledově atraktivní mech, navíc se hodí i do štěrkových partií.

Sempervivum arachnoideum
Sempervivum arachnoideum | Zdroj: Shutterstock

Péče

Stálezelené trvalky bývají většinou poměrně mrazuvzdorné a nevyžadují žádnou speciální péči, ale i jejich listy jednou uschnou, pojem „neopadavost“ je v tomto případě trochu zavádějící. Hlavně po zimě je někdy nutné se s nimi rozloučit a část jich z rostliny odstranit.

Pro rostlinu to ale neznamená nic špatného, rychle totiž obroste. Aby se stálezeleným trvalkám dařilo, vždy je pěstujte v podmínkách, které jim sedí nejlépe. Pozor si dávejte hlavně na těžké jílovité půdy, které jsou studené a zadržují vodu. Právě ony bývají pro tuto skupinu rostlin problematické.

  • Nižší druhy trvalek se nejčastěji vysazují do větších skupin, aby vytvořily půdní pokryv. Zvláště důležité je to u druhů s podzemními nebo nadzemními výběžky, což je typické pro velkou část sortimentu kakostů.
  • Pokud stálezelené trvalky vysazujete do stěny kamenné zídky, vždy jim dopřejte zeminu smíchanou se štěrkem. Štěrk totiž substrát ve výsadbové kapse mnohem lépe zajistí, takže se nebude vyplavovat.
  • Trvalky bývají nenáročné na hnojení, ale většina jich vyžaduje půdu bohatou na humus, proto při výsadbě nešetřete substrátem s obsahem organické hmoty. Dobrou volbou bude jemný kompost.
  • I trvalkám dopřejte mulč, citlivější druhy ochrání před kolísáním teplot. Kyselomilné rost­liny ocení mulčovací kůru, u druhů nesnášenlivých ke kyselé půdě ale raději volte štěrk nebo kačírek.
  • Pokud si ze zahradnictví přinesete trvalku citlivou na mráz, nikdy ji nesázejte na průtah ledového větru nebo do mrazové kotliny.
  • Ke každé trvalce si zjistěte informace o její dlouhověkosti. Některá na stanovišti vydrží třeba jen tři roky, poté ji budete muset vyměnit za novou rostlinu.
  • Pokud listy stálezelených trvalek namrznou nebo uschnou, nebojte se je ručními nůžkami odstřihnout. Rostlině neuškodíte.

8 stálezelených trvalek

Galerie

1 Bergénie srdčitá (Bergenia cordifolia)

Jedna z nejoblíbenějších trvalek, která snese plné slunce i polostín. Dobře si poradí i s podmínkami v podrostu vzrostlých stromů. Poroste v sušší i vlhčí půdě. Kultivary s růžovými, karmínovými i bílými květy.
Doba květu: III. až VI.
v × š: 0,4 × 0,6 m

2 Čistec vlnatý (Stachys byzantina)

Příbuznost s hluchavkami tato rostlina nezapře, prozradí ji její květ, ale kvůli němu se až tak moc nepěstuje, nejkrásnější jsou totiž její stříbřitě plstnaté listy používané často i na výrobu dekorací. Snáší úpal i sušší půdu, která by měla být zásaditá. Vysazuje se do prérijních trvalkových záhonů i jiných typů rabat.
Doba květu: VI. až VIII.
v × š: 0,4 × 0,4 m

3 Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens)

Jedna z nejčasnějších trvalek potěší růžovo-fialovými květy. Snadno se rozrůstá i bez většího přičinění v polostínu i stínu v dobře propustné zemině bohaté na humus. Je to vhodná trvalka do lesních partií, skalek i klasických trvalkových záhonů. Snadno se sama přesévá a na stanovišti vydrží dlouhé roky.
Doba květu: II. až IV.
v × š: 0,3 × 0,3 m

4 Dlužicha americká (Heuchera americana)

Tato trvalka se možná překvapivě nepěstuje pro květy, které jsou ve srovnání s pestrými listy trochu nenápadné. Barví se dle kultivaru do purpurově fialové, stříbřité nebo žluté či zelenkavé s barevným žilkováním. Ideální druh na slunce i do polostínu, do mírně kyselé půdy bohaté na humus. Vynikne v popředí záhonů.
Doba květu: VI. až VIII.
v × š: 0,4 × 0,3 m

5 Tařička kosníkovitá (Aubrieta deltoidea)

Kobercovitě rostoucí skalnička vyžaduje slunce nebo polostín a půdu dobře propustnou, spíše sušší než mokrou. Dostupná v mnoha kultivarech kvetoucích v barvách od bílé přes růžovou až po odstíny fialové a modré. Vhodná také do suchých zídek a kamenných koryt.
Doba květu: IV. až V.
v × š: 0,1 × 0,3 m

Tařička kosníkovitá
Zdroj: Shutterstock

6 Úrazník šídlovitý (Sagina subulata)

Půdopokryvná trvalka připomíná spíše mech. Díky půdopokryvnému charakteru se často vysazuje do štěrkových cest, do asijské části zahrady, do skalek nebo na korunu zídky. Kvete drobnými bílými květy. Vysaďte ji na slunce i do polostínu do mírně vlhké půdy.
Doba květu: V. až VIII.
v × š: 0,05 × 0,3 m

7 Kakost kantabrijský ‘Karmina’ (Geranium x cantabrigiense)

Kultivar aromatického kakostu s jemně růžovými květy, jiné odrůdy bývají spíše poloopadavé. Vhodná trvalka na slunce i do polostínu. Často se vysazuje do podrostů dřevin, ale zajímavě doplní třeba i prérijní trvalkový záhon, skalku nebo suchou zídku.
Doba květu: VI. až VII.
v × š: 0,3 × 0,4 m

8 Kapraď tsusimská (Polystichum tsus-simense)

Dekorativní stálezelená kapradina s lesklými listy. Nejlépe se jí bude dařit ve stínu nebo polostínu ve vlhké mírně kyselé půdě bohaté na humus. Nejlépe vynikne v podrostech keřů a stromů, ale hezky doplní i jiné stínomilné trvalky okrasné květem.
v × š: 0,6 × 0,6 m

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů