Poradna Zahrada

Které stálezelené jehličnany se hodí pro živý plot?

Dotaz: Plánuji výsadbu živého plotu na hranici pozemku za účelem odclonění od sousedů. Rád bych k tomuto účelu použil ideálně stálezelené jehličnany. Můžete mi poradit, jaké druhy se k tomuto účelu hodí? Zeravy použít nechci, protože z osobní zkušenosti vím, že časem řídnou a jsou mezihostitelem rzi hrušňové.

Které jehličnany se hodí na živý plot
Které jehličnany se hodí na živý plot
Foto: iStock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Pokud byste trval na jehličnatém sortimentu, můžeme vám doporučit cypřišovec Leylandův (× Cupressocyparis leylandii). Jedná se o zimovzdorný jehličnan s rychlým a opravdu bujným růstem, u kterého se ale moc nevyplácí zanedbání tvarovacího řezu. Pokud ho budete chtít udržet „na uzdě“ v živém plotu nebo stěně, počítejte i se dvěma řezy během sezony. Ten první vás bude čekat přibližně v červnu a druhý o dva měsíce později. Zvláště výšku bude nutné hlídat, cypřišovec každý rok povyroste o několik desítek centimetrů. Vysazuje se přibližně jedna až jedna a půl rostliny na metr délky živého plotu. Pokud budete sázet vzrostlejší rostliny, ukotvěte dřevinu šikmo položeným kůlem, který jehličnan na první tři roky v půdě stabilizuje. Půda by měla být živná a dobře propustná.

Kromě kultivaru se sytě zelenými plochými větvemi jsou k dostání také odrůdy se světlým panašování, což je případ kultivaru Aurea či Gold Rider.

V případě založení živého plotu z jakýchkoliv dřevin berte v úvahu blízkost okolních zahrad. Živý plot by měl být udržovatelný ze všech stran, tedy i ze strany vašeho souseda, proto dřeviny nevysazujte příliš blízko k plotu, ale naopak dále od něj, aby tam vznikl průchozí prostor pro údržbu.


Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů