Zahrada

Brsleny doplní kolorit zahrad v době, kdy jiné rostliny mají po sezoně. Jak je pěstovat?

Více než květy upoutají lesklými nebo matnými kožovitými listy, které mohou být různobarevné nebo jen čistě zelené.

Brslen

Něco o brslenech

Jejich krása začíná vynikat v období, kdy jiné dřeviny ztrácejí listy a nejkrásnější zahradní trvalky jsou zavité. Stálezelené brsleny pocházejí z různých oblastí Asie. Některé z nich jsou vhodné i pro pěstování ve vegetačních nádobách. Jde o nenáročné dlouhověké dřeviny, které se za předpokladu, že mají splněny základní požadavky, pěkně rozrůstají. Využijeme je v menších i ve větších zahradách. Vyšší druhy využijeme v květinových záhonech nebo u plotů a v předzahrádkách, nižší jsou vhodné na vytvoření souvislých nízkých porostů nebo jako pokryv půdy na problematičtějších místech a svazích. V sortimentu jsou též popínavé druhy i miniatury, které se uplatní ve skalkách. Velmi dobře snášejí řez, díky němuž působí kompaktněji a jsou hustě olistěné.

Stanoviště

Jednotlivé druhy a kultivary mají různé požadavky na světlo. Ty s pestrými panašovanými listy potřebují více slunce, ve stínu jsou méně vybarvené. Rostliny s čistě zelenými listy snášejí i stín. Pro pestrobarevné brsleny vybereme stanoviště, na kterém nebudou během zimy celý den vystaveny slunci, protože je může poškodit. Naštěstí na jaře obvykle rychle obrostou novými listy. Mají rády propustnou, výživnou a spíše vlhčí půdu na závětrných místech. Po zakořenění dobře snášejí i sucho. Vyšší brsleny původem z Japonska jsou ideální do mírných a teplejších poloh. Nižší druhy a kultivary původem z Číny jsou o něco odolnější. Snášejí pokles teplot až do -30 °C a ocení mírně kyselý substrát.


Výsadba

Vyšší druhy vysazujeme samostatně, nižší půdopokryvné do skupinek v dostatečných rozestupech od sebe. Porost se v dobrých podmínkách rychle zapojí. Vysazujeme je s neporušeným kořenovým balem na jaře nebo koncem léta a začátkem podzimu.

Pěstování

Stálezelené brsleny nejsou pěstitelsky náročné, proto jsou vhodné i pro začátečníky. Nově vysazené jedince zaléváme pravidelněji a před první zimou je chráníme přihrnutím listí ke kořenům, případně zakrytím bílou netkanou textilií. Tvarování a stříhání je nejlepší načasovat na jarní období až do konce července. V posledních letech je napadá škůdce štítenka brslenová, která se při přemnožení velmi těžko likviduje, proto při zjištění prvních příznaků je nutno okamžitě zasáhnout vhodným přípravkem. Brsleny v nádobách zaléváme i během zimních slunečných dnů, když nemrzne, aby nevyschly.

Tip na článek: Protea královská: Exotický keřík s obrovskými květy. Jak se o něj starat?

Náš výběr kultivarů

Euonymus japonicus

Základní druh má tmavě zelené lesklé listy a vyznačuje se hustším růstem. Dobře snáší řez. V mírných a teplejších polohách ho můžeme pěstovat i ve formě menších stromků.
v. × š.: 150 × 100 cm

Jak pěstovat brslen: euonymus japonicus
Foto: Shutterstock

Euonymus fortunei ‚Emerald Gaiety‘

Atraktivní nízký brslen, jehož největší pýchou jsou bíle panašované listy, které se na podzim a během zimy zbarvují do růžové až červené barvy. Má hustý a mírně poléhavý růst.
v. × š.: 80 × 50 cm

Jak pěstovat brslen: Euonymus fortunei "Emerald Gaiety"
Foto: Shutterstock

Euonymus japonicus ‚Kathy‘

Tento nový kultivar roste pomalu a kompaktně. Má oválné lesklé listy s typicky bílými okraji. Jarní výhony, které přerůstají základní tvar, zkracujeme.
v. × š.: 100 × 100 cm

Jak pěstovat brslen: odrůda Kathy
Foto: Shutterstock

Euonymus japonicus ‚Microphyllus‘

Vyznačuje se pomalým a nízkým vzrůstem. Má drobné tmavě zelené lístky. Hodí se i do nádob. Atraktivní je i jeho bíle panašovaná podoba (‚Microphyllus Variegatus‘).
v. × š.: 50 × 30 cm

Jak pěstovat brslen: odrůda Microphyllus
Foto: Shutterstock

Eonymus fortunei ‚Emerald gold‘

Oblíbený nízký půdopokryvný brslen se žlutě panašovanými listy pochází z Číny. Kromě volné půdy se mu daří i v nádobách. Nejkrásněji se vybarvuje na slunných místech.
v. × š.: 50 × 100 cm

Jak pěstovat brslen: Euonymus fortunei "Emerald gold"
Foto: Shutterstock

Kdy brslen sadit a řezat

Kalendář výsadby a řezu brslenu

Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů