Zahrada

Učíme se pečovat o bambusy. A proč některé druhy raději ponechte v zahradnictví

Jsou celoročně přitažlivé, vytrvalé, odolné a rychle rostoucí rostliny. Ale pozor, jsou mezi nimi i nepřiměřeně rozrůstající se druhy. Znáte je?

bambusy
Zdroj: Shutterstock

Bambusy jsou moderně působící rostliny a kromě pěstování ve volné půdě můžeme některé z nich pěstovat i ve větších květináčích. Uplatní se v moderních, středně velkých až větších zahradách, na dvorech a v atriích. Důležité je do daných podmínek vybrat správný druh.

Jde přitom o velmi rozmanité rostliny. Mohou být trpasličího vzrůstu, ale i vysoké několik metrů. Většina z nich má různě velké sytě zelené listy, některé upoutají listy panašovanými. Zajímavý bývá též kontrast barevně nápadných dřevnatých stébel a listů.

Většina z nich po zakořenění výborně odolává mrazům. V původních lokalitách výskytu, v Asii, jde často o gigantické rostliny, které soupeří s vysokými stromy. Mezi běžně prodávanými bambusy najdeme trsovitě rostoucí, a též výběžkaté, které dokáží velmi rychle zarůst poměrně velký prostor.

A právě s nimi bývá problém, protože za nějaký čas přerostou i všechnu výsadbu kolem dokola a těžko se likvidují. Při jejich koupi si proto vždy ověřte, zda jde o trsnatý nebo výběžkatý druh, a také to, jakých rozměrů dosahuje v dospělosti.

Stanoviště

Vyhovují jim před větrem dostatečně chráněná polostinná místa s humózní, mírně vlhkou a propustnou půdou. Nedaří se jim ve smáčených půdách. Písčité nebo těžší půdy je třeba před výsadbou vhodně upravit. Zajímavá je kombinace bambusů s okrasnými travami.

Zahradní terasa s bambusy v květináčích
Zdroj: Shutterstock

Výsadba

Kvalitní sazenice bambusů vysazujeme na jaře, aby do zimy stihly dobře zakořenit. Důležité je vyhradit jim přiměřené místo (podle druhu a kultivaru), potom se projeví v plné nádheře. Když nechceme, aby se výběžkaté druhy příliš rozrostly, sadíme je do rýh hlubokých asi osmdesát centimetrů, které jsme po bocích důkladně vystlali milimetr silnou HDPE fólií.

Fólie má směrem nahoru vytvářet kužel. Při vysazování živého plotu umísťujeme jednotlivé sazenice šedesát centimetrů od sebe.

Kalendář výsadby, hnojení a množení

Výsadba: duben – červen
Přihnojování: duben – červen, září
Množení dělením: duben, květen

Péče

Důležité je dopřát jim dostatek vláhy, dokonce i před zimou, protože jde o vždyzelené rostliny. Nesmí se zalévat na listy. Nutné je i pravidelné přihnojování komplexními hnojivy, která podpoří celkovou atraktivitu těchto rostlin.

Mladší rostliny před zimou zakryjeme netkanou textilií a na povrch půdy nahrneme suché listí. Po zimě odstraníme suché listy nebo stonky. Na jaře je můžeme rozmnožit dělením trsů.

Zajímavé druhy

Galerie

Pabambus čili listoklasec bambusovitý (Phyllostachys bambusoides)

Vysoký výběžkatý druh, který se v původní domovině pěstuje pro krásně zbarvené a pevné dřevnaté stonky. Je vhodný do větších zahrad, ve kterých vytvoří souvislejší porost.
v × š: 20 × 6 m

Polobambus lemovaný (Sasa veitchii)

Půvabný nižší a rychle se rozrůstající výběžkatý bambus je nenáročný. Hodí se do menších zahrad, dvorů i nádob. Má pěkné, panašované listy.
v × š: 1,5 × 2 m

Listoklasec černý (Phyllostachys nigra)

Tento trsovitě rostoucí bambus je nápadný černými lesklými dřevnatými stonky, které kontrastují se svěže zelenými listy. Roste pomaleji a působí exkluzivně.
v × š: 10 × 6 m

Rákosovec čínský (Fargesia murielae)

Je vhodný tam, kde není dostatek místa, protože roste trsovitě a nerozrůstá se. Je to jeden z nejodolnějších bambusů. Má světle zelené listy a obloukovitá stébla.
v × š: 4 × 4 m

Pleiboblastus pestrý (Pleioblastus variegatus)

Atraktivní, výběžkatý, odolný žlutě panašovaný bambus. Roste středně rychle až pomalu, velmi hustě a vytváří pěkné porosty. Hodí se k pěstování ve volné půdě i v nádobách.
v × š: 2 × 4 m

Text: Daniek Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů