Zahrada

Jak pěstovat skalníky, nejatraktivnější rostliny podzimu

Hledáte do zahrady nenáročné, rychle rostoucí, přizpůsobivé a hustě olistěné dřeviny? Porozhlédněte se v sortimentu skalníků.

Skalník
Zdroj: Shutterstock

Skalníky (Cotoneaster)

Najdeme mezi nimi opadavé nebo vždyzelené nižší, středně vysoké i vyšší keře, a tak se uplatní v menších i větších zahradách, předzahrádkách a dvorech. Skalníky (Cotoneaster) pocházejí z Asie. Podle druhu rostou vzpřímeně nebo poléhavě. Uplatní se například jako vděčné půdopokryvné nebo výplňové dřeviny na svazích a zídkách či ve skupinách s jinými dřevinami (hlavně s jehličnany) a poslouží i na zakrytí nevzhledných míst.

Jde o bohatě rozvětvené keře, na jaře s množstvím menších bílých nebo růžových květů. Na vhodném stanovišti každoročně bohatě plodí a na podzim patří k nejatraktivnějším rostlinám. Listy opadavých druhů se navíc během podzimu pěkně dosyta vybarvují.

Předností skalníků je pěstitelská nenáročnost a to, že se jim daří i v horších podmínkách. Po zakořenění výborně odolávají suchu, větru, slunečnímu žáru, mrazu i znečištěnému městskému ovzduší. Vyznačují se též výbornou regenerační schopností, nevadí jim ani hluboký řez.

Stanoviště

Vyhovují jim slunná a teplejší místa, v polostínu nebo stínu bývají řidčeji olistěné a plodů bývá méně. Daří se jim v propustné, spíše sušší půdě, dobře zásobené živinami. Plodí však i v půdách chudobnějších na živiny. K atraktivnímu vzhledu skalníků přispívá vyšší obsah vápníku v půdě. Vyhradíme jim dostatek místa, jen tak se projeví v plné nádheře. Nevysazujeme je do stísněných prostorů, k jezírkům, do skalek ani pod stromy s hustou korunou.

Růžové květy skalníku
Zdroj: Shutterstock

Kalendář výsadby z květináče, kvetení a plodů

Výsadba k květináče: březen – říjen
Kvetení: duben, květen
Plody: září – prosinec

Výsadba

Vždyzelené skalníky vysazujeme s kořenovým balem během jara, na konci léta a začátkem podzimu, opadavé druhy během celého roku s výjimkou období, kdy je zamrzlá půda. Půdopokryvné druhy sázíme na připravené místo v přiměřených rozestupech, na metr čtvereční počítáme se třemi rostlinami.

Péče

Po vysazení dobře zavlažujeme, aby rychle zakořenily. Když je poškodí silnější mráz, obvykle rychle zregenerují. Ačkoliv výborně snášejí řez, druhy a kultivary pěstované pro ozdobné plody neřežeme radikálně, jinak méně plodí. Podle potřeby je řezem udržujeme v kýžené formě. Přihnojování není nutné. Občas je prohlédneme, jestli nejsou napadeny chorobami nebo škůdci.

Kultivary

Skalník vrbolistý (Cotoneaster salicifolius)

Patří mezi nejkrásnější skalníky. Roste vzpřímeně, přičemž větve jsou obloukovitě prohnuté. Má zajímavé delší listy. Bohatě plodí a hodí se do skupin s jinými dřevinami. Má několik pěkných kultivarů.
v × š: 40–200 × 200 cm

Skalník bílý (Cotoneaster lacteus)

Oblíbený a v poslední době více vysazovaný skalník se vzpřímeným růstem. Má větší neopadavé listy, které se během podzimu pěkně vybarvují. Bohatě plodí. Lze ho koupit i v atraktivní stromečkové formě.
v × š: 200 × 200 cm

Skalník Dammerův ´Skogholm´ (Cotoneaster dammeri)

Jde o středně vysoký a bohatě plodící půdopokryvný skalník s menšími vždyzelenými listy. Krásu plodů zvýrazní první podzimní mrazy. Vytváří efektní, obloukovitě prohnuté výhonky. Rychle se rozrůstá.
v × š: 60 × 200 cm

Skalník lesklý (Cotoneaster lucidus)

Netradiční vzpřímeně rostoucí opadavý druh. Rychle se rozrůstá a jeho ozdobou jsou během podzimu překrásně zbarvené listy a tmavé plody. Hodí se i do živých plotů, dobře snáší tvarování.
v × š: 250 × 200 cm

Skalník drobnolistý (Cotoneaster microphyllus)

Vytváří hustý pokryv půdy, nahrazuje trávník a rychle zazelení problematická místa. Na jaře je porost plný malých bílých květů, během podzimu je vystřídají červené plody. Je stálezelený.
v × š: 15 × 50 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů