Zahrada

Stálezelené hebe: Ozdobí zahrádku po celý rok

Rod Hebe nabízí širokou paletu kvetoucích krás, které mohou ozdobit zahradu, terasu i balkon. S více než 100 druhy a kultivary existuje Hebe pro různé klimatické podmínky a vkusy zahrádkářů. Ačkoliv některé druhy nejsou trvalé, s náležitou péčí mohou poskytovat radost a krásu po mnoho sezón.

Rostlina podzimních záhonů: Pěstujeme hebeebe

Rod Hebe se vyznačuje velkou rozmanitostí. Pyšní se více než 100 druhy a množstvím pěkných kultivarů. Rostliny jsou vděčnou součástí podzimních kombinovaných výsadeb, zelených trvalek na balkonech a terasách, často se vysazují i na hroby, do skalek, vřesovišť a předzahrádek. Přestože se nemohou chlubit dlouhou životností, při troše snahy si je můžete pěstovat jako pozoruhodné rostliny i déle, než je běžné, takže i ve starším věku vás některé druhy překvapí dokonce i květy.

Pro celoroční a dlouhodobé pěstování ve volné půdě se hodí zejména zástupci skupiny drobnolistých druhů, které snesou pokles teploty až do -20 ⁰C. Druhou početně zastoupenou skupinou jsou rostliny se širokými listy, pro které je typický rychlý růst, efektní kožovité, často panašované listy a nápadná soukvětí s bílými, růžovými nebo fialovými květy. Jsou poměrně choulostivé a zimu venku nepřežijí, proto je pěstujeme v nádobách a na zimu je přeneseme do světlé místnosti, kde budou chráněny před mrazem.

jak pěstovat hebe: Růžové hebe

Stanoviště

Drobnolisté formy můžeme pěstovat v teplejších oblastech na slunci i v polostínu, za chladnějších dnů i na slunci. Jedince ze skupiny širokolistých druhů pěstujeme v nádobách na balkonech, terasách nebo dvorcích, kde se jim daří hlavně v polostínu.

Výsadba

Hebe s neporušeným kořenovým balem vysazujeme do mírně kyselé, neutrální až mírně alkalické nevysychající a propustné půdy, která není příliš výživná. Optimální období pro výsadbu do volné půdy je konec léta a začátek podzimu. Odkládáním výsadby na pozdější měsíce riskujeme, že se rostliny neujmou. Nejosvědčenější je jarní výsadba, aby do zimy stihly rostliny dobře zakořenit. Do vegetačních nádob vysazujeme hebe po celý podzim.

Kdy hebe vysadit a kdy kvete

Hebe: Kdy ho vysadit, přesazovat a kdy kvete

Péče

Vysazeným rostlinám zajistíme především dostatečné množství vláhy. Pokud pěstujeme hebe v nádobách celoročně, tak mu během zimních slunečních dnů dopřejeme občasnou zálivku, aby nevyschlo. Přihnojování není potřebné. Rostlinu neprořezáváme, řez by mohl narušit charakteristický habitus daného druhu. Některé druhy po řezu dokonce hynou. Kolem rostlin ve volné půdě průběžně doplňujeme mulčovací kůru. Nově vysazeným jedincům zajistíme během první zimy zimní přikrývku, například bílou netkanou textilií.

Náš výběr kultivarů

Hebe pinguifolia

Hebe tučnolisté s početnými drobnými šedozelenými listy a s jemným červeným okrajem je velmi přizpůsobivé. Roste kompaktně a v ideálních podmínkách překvapí množstvím bílých květů. Hodí se do skalek a kamenitých záhonů.
v × š: 60 × 60 cm

Hebe cupressoides

Upoutá drobnými šupinatými listy a vzpřímeným vzrůstem. Připomíná malý jehličnan, a proto se hodí i do skupin s jehličnany a do vřesovišť. Potřebuje dostatek světla.
v × š: 90 × 60 cm

Hebe ‚Green Globe‘

Hebe vždyzelené vyniká nádherným smaragdovým zbarvením listů. Vytváří nízké a hustě olistěné kulovité kompaktní keře. Působivá je skupina z několika jedinců. Hodí se i k pěstování v nádobách.
v × š: 50 × 60 cm

Hebe ochracea ‚Variegata‘

Pěkný a odolný druh s výrazně zabarvenými olivově zelenými šupinatými listy. Roste kompaktně a více do šířky. Uplatní se ve vřesovištích, skupinách s nízkými jehličnany a v nádobách.
v × š: 45 × 80 cm

Hebe andersonii

Hebe Andersonovo přitahuje obdivné pohledy díky panašovaným listům a nádhernému fialovému soukvětí. Poroste v nádobách, před zimou je vhodné rostlinu přenést do světlé a chladné místnosti.
v × š: 100 × 60 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů