Zahrada

Chryzantémy, zářivé ozdoby podzimních záhonů

Ať už v záhonu, nebo v květináči, chryzantémy přinášejí mnoho barev v době, kdy jiných kvetoucích rostlin je pomálu.

růžové chryzantémy v zahradě

Kam se chryzantémy hodí

Ačkoliv mnozí považují chryzantémy za typicky hřbitovní rostliny, není tomu tak. Jejich místo je i kolem domu a v zahradě, protože jsou na pohled přitažlivé, hustě olistěné, plné poupat a později květů. Ty v obchodech obvykle vynikají pěkným kompaktním tvarem, což je způsobeno buď ručním zaštipováním, nebo chemickým ošetřením růstovými retardátory. Hodí se jako ozdoba balkonů, teras a dvorů, případně se používají do kombinovaných výsadeb s jinými typicky podzimními rostlinami.

Vysadit je můžeme, i s květináčem, na prázdná místa v záhonech jako dočasné vyplnění. Když však nastanou chladnější dny a mrazivější noci, rostliny na noc zakryjeme bílou netkanou textilií, což je ochrání před namrznutím. Výsadba těchto chryzantém přímo do půdy je též možná, ale ideální je to provést co nejdřív. Pokud to nestihneme, rostlinu přezimujeme v květináči a na záhon ji vysadíme až na jaře. Vhodnější potom bude jarní výsadba přezimovaných jedinců v květináčích. V následujících letech však musíme počítat s tím, že tyto chryzantémy narostou vyšší a „rozcuchanější“.

Na záhonu

Na záhonech rozkvétají chryzantémy (Dendranthema indica) o něco později, ale v kvetení přetrvávají až do pozdního podzimu – do listopadu. Kvetení je podpořeno zkracováním dne. K pěstování v květinových záhonech se hodí jen mrazuvzdorné kultivary, jichž je dnes už naštěstí hodně. Vybrat si můžeme ze skutečně bohatého sortimentu, nejen podle barvy květů, ale i jejich tvaru či velikosti. Zvolit můžeme chryzantémy drobnokvěté i velkokvěté, vzrůstově nižší i vyšší. Na záhonu se vždy vyplatí mít více druhů a kultivarů, je to základ skutečně pěkného výsledku.

V minulosti bylo pěstování těchto trvalek původem z daleké Asie populárnější, je škoda, že se z našich zahrad trochu vytratily, protože jde o vděčné okrasné rostliny. Zájem ožívá po letech zatím pomalu. Není však téměř žádná jiná trvalka, která by jejich místo v podzimních záhonech plnohodnotně zastoupila.

… chryzantémy v různých odrůdách jsou skupina bohatá na odlišné typy květů? K dispozici jsou nejen velkokvěté a drobnokvěté kultivary, ale i různé typy květů – jednoduché, plné, poloplné a kulovité s lupeny jednoduchými, jehlicovitými nebo trubičkovitými.

růžové, oranžové, žluté chryzantémy v květináčích na podzimní zahradě

Výběr místa

Pokud těmto rostlinám dopřejeme vhodné místo, budou dlouholetou součástí záhonu při potřebě minimální péče. Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta. Voda se však nesmí dostávat na listy, vhodnější je zavlažování podmokem. Na jaře a v létě lze rostliny přihnojovat jednou až dvakrát měsíčně, pro tento druh už existuje i speciální hnojivo. Ze záhonu s chryzantémami průběžně odstraňujeme plevel. Během deštivého počasí mohou být rostliny ohrožovány septoriovou skvrnitostí. Pak je ošetřujeme chemickým postřikem už při prvních příznacích. Jinak jde o rostliny, které nejsou nemocemi ani škůdci příliš napadány.

Může se hodit: Rostliny, kterým ani zima neubere na kráse

Přezimování

Suché stonky je lepší na rostlinách ponechat a odstranit je až na jaře. Během zimy poslouží jako zimní ochrana. Nově vysazené rostliny též potřebují důkladnější ochranu během zimních měsíců, vhodná je mulčovací kůra. Výborným a snadno dostupným přírodním materiálem je však i suché listí, které stačí nahrnout k rostlinám a případně zatížit jehličnatým chvojím. Na jaře po oteplení kryt včas odstraníme a rostliny budou pokračovat v růstu. Pro rostliny v záhonech se doporučuje sestřih cca 10 cm nad zemí a zimní přikrývka, například z chvojí.

Také rostliny v květináčích se dají úspěšně přezimovat. Po odkvětu a zaschnutí listů stonky ostříháme asi na 10 až 15 cm. Rostliny důkladně zalejeme, ale nepřihnojujeme. Umístíme je na chladném a světlém místě, třeba na balkoně nebo ve studené zimní zahradě. Nechat je můžeme i venku, na dobře chráněném místě, ideálně co nejblíže ke stěně domu. Pak odstraníme jen odkvetlé květy, ne ostatní nadzemní část. Během zimy jim podle potřeby dopřejeme menší dávku vody, aby nevyschly. Dáme pozor na přemokření, šance, že by přezimovaly, by se výrazně snížila.


Rozmnožování

Ideální období pro rozmnožování nebo zmlazení chryzantém nastává na jaře. Rozdělit a rozsadit můžeme starší a slaběji kvetoucí trsy, tím získáme kvalitní, životaschopné a bohatě kvetoucí jedince. Provádí se to dělením trsů asi jednou za tři až pět let. Zároveň se v tomto období můžeme pokusit rozmnožit chryzantémy i pomocí bazálních odřezků. Zakoření celkem rychle, po ošetření konců ve stimulátoru ve skleníku a v substrátu určeném na výsevy a rozmnožování. Jarní období je též nejvíc vhodné pro výsadbu nových jedinců, i když není vždy jednoduché si je pořídit. Možná je i brzká podzimní výsadba. K zakořenění je nutné teplo a vlhko. Pozdější výsadba na podzim je z důvodu chladnější půdy téměř vždy neúspěšná. A ačkoli jsou v prodeji zahradní chryzantémy na podzim, lepší bude nechat je přezimovat chráněné někde na vhodném místě a vysadit je až na jaře.

Co byste jěště měli o pěstování chryzantém vědět

  • Chryzantémy pěstujeme buď samostatně v menších a větších skupinkách, nebo v kombinaci s jinými podzimními trvalkami, například s rozchodníkem, ploštičníkem, astrami, třapatkou a se středně vysokými okrasnými trávami.
  • Nezapomínejme, že vyšší druhy chryzantém patří do pozadí a nižší do popředí. Zároveň je důležité, protože každá rostlina časem vytváří mohutnější trs, dopřát jim dostatek prostoru. Sadit je do stísněných podmínek nemá smysl.
  • U mnoha kultivarů můžeme ovlivnit velikost květů, a tím i celkový vzhled rostliny. Budeme-li chtít rostliny s většími květy, musíme dbát o precizní vyštipování bočních pupenů. Jestli se nám naopak líbí rostliny s menšími květy, ponecháme je bez tohoto zásahu.
  • Vyšší druhy a kultivary vyžadují pevnou oporu, jinak se nepěkně kroutí a stonky s květy jsou deformované.
  • Chryzantémám v květináči nezapomeneme dopřát dostatek vláhy. Jen tak budou krásně rozkvetlé a svěží. Dáme ale pozor na přemokření.

červené, žluté, růžové a oranžové chryzantémy ve váze

Vydrží i ve váze

Květy chryzantém se vyznačují vysokou životností, proto jsou výborné i na řez do váz. Nutno je však pravidelně měnit vodu a zalamovat, ne stříhat, konce stonků.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů