01.10.2020 (dny listů)
- Rozvézt kompost, hnůj na volné záhony, pod ovocné stromy, keře. Zarýt hned do hloubky 15 až 20 cm. Záhon nechat v hrubé brázdě.
02. – 03.10.2020 (dny plodů)
- Sběr raných zimních odrůd jablek, hrušek. Vytřídit, ukládat v jedné vrstvě do bedniček. Poškozené zpracovat. Sběr fíků, kivi, muďoulů.
- Nestlačovat plody při sběru, odtrhnout i se stopkou, zralé se dobře oddělí od větve; neleštit, déle vydrží. Nejkrásnější odložit na sváteční stůl.
04. – 06.10.2020 (dny kořenů)
- Sběr kořenové zeleniny – mrkev, petržel, červená řepa, celer, tuřín, vodnice; pastinák lze sbírat později, bude sladší.
- Nechat na záhoně pórek, křen; přezimují, dají se vybrat podle potřeby, pokud půda není zamrzlá. Přikrýt chvojím, textilií.
- Vybrat hlízy jiřin, mečíků, begónií, dosen. Roztřídit, očistit, skladovat v chladu; teplota kolem 0 °C, zasypat rašelinou, občas pokropit vodou.
07. – 08.10.2020 (dny květů)
- Zkrátit výhonky růží, odstranit suché, dovnitř rostoucí, plané. Nakopčit půdu. Stromkovým růžím chránit korunu před mrazem.
- Okrasné trávy nestříhat, pěkně zaplést, dekorativní svázat pytlovinou, doplnit mašlí. Budou něžnou ozdobou podzimní a zimní zahrady.
09. – 11.10.2020 (dny listů)
- Zalévat jehličnany, stálezelené listnáče volně vysazené, v nádobách, ve skalce; především během suchého podzimu trpí nedostatkem vláhy.
- Rododendrony, vřesovité, hortenzie zasypat rašelinou (rašelina smíchaná s kůrou). Chrání před mrazem, drží vláhu, zabezpečí kyselou reakci.
- Posekat trávník, zavlažit, aby do nástupu zimy dorostl a byl zakrytý růstový vrchol. Vyhrabat mech, napadané listí, plody z okolní výsadby.
12. – 13.10.2020 (dny plodů)
- Vysazovat osvědčené odrůdy růží, ovocných dřevin – vybírat novější, perspektivní, rezistentní ovoce. Nebát se pěstovat i rarity, méně známé druhy.
- Navštívit dobré zahradnictví v blízkém okolí. Nejlepší je osobní výběr a odběr, využít lze e-shop. Nabídka druhů je bohatá, ceny přiměřené.
14. – 15.10.2020 (dny kořenů)
- Vysazovat cibuli sazečku, ve vyšších polohách i česnek; na zkoušku vysít petržel, mrkev, mák, na jaře dříve vzejdou, využijí zimní vláhu.
- Vyrostlé rostliny na zelené hnojení lze nechat nezaryté. Udržují v půdě vlhkost, aktivují užitečné půdní bakterie.
16. – 17.10.2020 (dny květů)
- Přehodit, provzdušnit kompost, doplňovat posběrové zbytky rostlin do kompostu a přesypávat půdou. Poslední vrstva má být půda.
- Vysadit kombinace dvouletých květin a na jaře kvetoucích cibulovin do bedniček, květináčů, různých nádob. Udělají nám tak radost dvakrát.
18. – 19.10.2020 (dny listů)
- Vysadit okrasné dřeviny s opadavými listy. Důkladně promyslet definitivní stanoviště podle nároků a časových možností na ošetřování.
- Ošetřit skalku, rostliny citlivé na vlhko chránit stříškou z plastu, dřeva, skla, květináčem obráceným vzhůru dnem – podložit kamínek na větrání.
20. – 21.10.2020 (dny plodů)
- Sběr pozdních zimních odrůd ovoce, obrat i nemocné, poškozené; kontrola zásob osiva, saziva, skladovaného ovoce, zeleniny.
- Sběr hlávkového salátu, špenátu, kapusty kadeřavé, sladkých brambor – batátů; vyštipovat velkokvěté chryzantémy.
22. – 23.10.2020 (dny kořenů)
- Všechny volné plochy vyčistit od zbytků rostlin. Vybrat kolíky, kovové opěrné spirály, očistit je od půdy; skladovat na suchém místě.
- Vyčistit záhon malin, prostříhat, odstranit odumřelé výhonky, kořeny – zbytečně zabírají místo. Nakopčit půdu ke kořenům.
24. – 25.10.2020 (dny květů)
- Zakrýt chryzantémy před nočním mrazem, zavlažovat. Lze vybrat rostliny i s kořenem, zasadit do nádoby, přenést do chladu.
- Přenést dovnitř oleandr, bugenvileu, durman, fíkovník, kamélii, muškáty aj. Výhonky muškátů zkrátit, omezit závlahu.
26. – 28.10.2020 (dny listů)
- Sběr listů, květů, lesních plodů (šišky, bukvice, žaludy, hloh, jeřabina) na podzimní, zimní dekorace; vyzdobit si terasu, balkon, vchod.
- Očistit, odložit nepoužívané zahradní nářadí;
vylévat vodu zachycenou do nádob. Zalít hlavně nově vysazené jehličnany, stálezelené dřeviny. - Nařezat větvičky jehličnanů, stálezelených dřevin na dekorace pietních míst, zakrytí záhonů předem; vložit do vlažné vody, déle vydrží čerstvé.
29. – 30.10.2020 (dny plodů)
- Sbírat kaštan jedlý, růžice květáku, brokolice, poslední plody papriky, rajčat, lilků, tykví; plody déle vydrží chutné.
- Vybrat tykve na dekorace, ozdobné vyřezávání; zapojit do práce i děti, prarodiče, aby se rodina společně těšila z podzimu a pěkných chvil.
31.10.2020 (dny kořenů)
- Přihrnout půdu k mladým stromkům, révě, růžím, trvalkám, ochrání kořeny před mrazem.
Text: redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů
Komentovat