Zahrada

Rozchodník: Kvetoucí krása, která nepotřebuje mnoho péče

Rozchodníky jsou krásné a nenáročné rostliny, ideální pro zahrady i terasy. S pestrou paletou barev a snadným pěstováním jsou skvělým doplňkem pro každý zahrádkářský projekt. Podzimní druhy rozkvétají koncem léta a začátkem podzimu.

Rozchodník
Zdroj: Shutterstock

Nižší nebo vyšší druhy rozchodníků jsou atraktivní ozdobou záhonů i květináčů. V nich porostou samostatně nebo spolu s jinými rostlinami. V záhonech se uplatní podle toho, do jaké výšky dorůstají – nižší v popředí a vyšší ve střední části záhonu. Osvědčilo se je umístit před pozadí z rostlin, které mají tmavší listy. Rozchodníky (Sedum), v poslední době označované i latinským názvem Hylotelephium, jsou nenáročné, dlouhověké a vděčné zahradní rostliny.

Charakterizují je nejčastěji šedavé, měkké a dužinaté listy a zhrublé stonky. Jejich plochá soukvětí, nejčastěji růžová, bordó nebo bílá, s oblibou navštěvují motýli. Zároveň jsou lákadlem i pro včely a užitečný hmyz. Odřezaná soukvětí vydrží velmi dlouho i ve váze. Suchá soukvětí mohou být přirozenou dekorací záhonů během zimních měsíců. Velkou předností rozchodníků je, že se snadno rozmnožují – odřezky –, a kdykoliv si tak můžeme vypěstovat nové jedince.

Stanoviště

Výborně rostou na plném slunci a teplejším místě s dobře propustnou, písčitou nebo štěrkovitou půdou. Na vlhkých místech se jim nedaří. Obvykle dobře snášejí sluneční žár, vítr a méně kvalitní půdu. Mnohé druhy vyniknou i ve vegetačních nádobách, avšak za předpokladu vytvoření drenážní vrstvy na dně. Výborným místem pro rozchodníky jsou i štěrkové záhony, větší skalky a květinové zídky.

Výsadba

Rostliny vysazujeme během celé vegetační sezony, s kompaktním kořenovým balem. Přesazujeme je brzy na jaře nebo na podzim, po odkvětu. Místo výsadby dobře zvážíme, čím déle bude rozchodník růst na jednom místě, tím více bude mít soukvětí. Máme-li dostatek místa, vysadíme si více kusů z jednoho druhu na jeden záhon, lépe tak vyniknou. Každá rostlina by však měla mít kolem sebe dostatek místa, jen tak se ukáže v plné nádheře.

Pěstování

Za předpokladu, že jsou rozchodníky vysazené na vhodných místech, nevyžadují žádné speciální pěstitelské zásahy, nenapadají je nemoci ani škůdci. Když poleví v kvetení, bude lepší je zmladit rozsazením. Potom budou opět pěkně kvést. Jediným zásahem je odstraňování suchých soukvětí brzy na jaře. Přísun vody je vhodný jen v období dlouhotrvajícího sucha a tepla.

Kalendář kvetení a výsadby

kalendář kvetení a výsadby rozchodníku

Odrůdy, které si zamilujete

Sedum telephium ,Brilliant’

Tradiční druh podzimního rozchodníku, vděčný a nenáročný, se světle zelenými listy a růžovými soukvětími. Každoročně pěkně kvete, suchá soukvětí jsou ozdobou během zimy.
v × š: 60 × 60 cm

růžový rozchodník Sedum telephium ,Brilliant’

Sedum telephium ,Matrona’

Jde o mohutněji působící kultivar s tmavě bordó olistěním a světle růžovými plochými soukvětími. Je nepřehlédnutelnou a barevně výraznou ozdobou květinového záhonu.
v × š: 60 × 40 cm

rozchodník světle růžové barvy odrůda Sedum telephium ,Matrona’

Sedum ewersii

Nižší druh rozchodníku s drobnějšími kvítky, který se uplatní v květinových zídkách a v nádobách. Vytváří nízký a hustý porost.
v × š: 20 × 60 cm

rozchodník s drobnými kvítky v růžové barvě Sedum ewersi

Sedum sieboldii

Jeden z nejvděčnějších rozchodníků na pěstování v nádobách. Rostlina má šedozelené listy, menší růžové květy a sluší jí to i mimo období kvetení.
v × š: 20 × 60 cm

růžový rozchodník Sedum sieboldii

Sedum telephium ,Frosty Morn’

Zajímavý kultivar vyššího rozchodníku s bílými květy a netradičními bíle panašovanými listy. Roste pomaleji a ne všude se mu daří.
v × š: 40 × 30 cm

rozchodník s bílými květy a panašovanými listy Sedum telephium ,Frosty Morn’

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů