Atlas

Háďátko zhoubné (zdeformovaný česnek, pokroucený česnek, zdeformovaná cibulová nať)

Háďátko patří k významným škůdcům česneku a cibule. Napadené rostliny cibule a česneku jsou zdeformované, báze cibulí postupně hnijí.

háďátko zhoubné
Háďátko zhoubné (Foto: Shutterstock)

Projevy

Patří k významným škůdcům cibule a česneku. Škůdce má nitkovité tělo, dlouhé 1 až 1,5 mm. Larvy škůdců přezimují v půdě nebo na zbytcích hostitelských rostlin. Na jaře vnikají do mladých rostlinek, kde se živí buněčnými šťávami. Samičky kladou do rostlin vajíčka, ze kterých se po 5 až 7 dnech líhnou larvy. Napadené rostliny cibule a česneku jsou u báze zduřelé, listy jsou zkroucené, deformované, postupně žloutnou a usychají. Na stroužcích česneku se objevuje houbovitá struktura. Báze cibulí postupně zahnívají.

Ekologická ochrana

Likvidace napadených rostlin. Před výsadbou je třeba vydezinfikovat půdu bakteriálním produktem NovaFerm VIVA, v koncentraci 4 %.

Prevence

Dodržování optimálních pěstitelských podmínek, řidší spony, kvalitní předpříprava půdy, meziřádková kultivace, přiměřený závlahový a výživový režim, udržování bezplevelnatých porostů. Nezapomínat na střídání plodin a optimální osevní postup. Před vysazením vydezinfikovat půdu přípravkem na bázi dazometu. Ke snížení populace háďátek přispívá pěstování předkultury rostlin – aksamitníků.

háďátko zhoubné; nitkovité larvy; larvy v česneku; zahnívání báze česneku; škůdce na česneku; česnek