Zahrada

Výsadba česneku přehledně a srozumitelně

Pěstování česneku ve vlastní zahradě není těžké, pokud zvolíte vhodné stanoviště. Rozhodující je však i termín výsadby.

Česnek
Zdroj: Shutterstock

Česnek dobře roste ve volné půdě na slunném místě. Nejvhodnější jsou mírně větrné polohy, protože houbomilka česneková, jako největší nepřítel této aromatické plodiny, na ní tehdy nenapáchá tolik škody a výsadba česneku může být úspěšná.

Nevhodná místa jsou zamokřené a těžké půdy. Česnek má mělké kořeny, proto pro něho nejsou vhodné ani písčité půdy chudé na humus. Hrozí mu tam totiž vysychání.

Jarní bude menší

Vhodné období pro pěstování česneku je podzim a jaro. I když stroužky zimního česneku vysazené na podzim produkují větší cibule, vyskytuje se více problémů s ochranou této plodiny. Houbomilka česneková má totiž více času na to, aby způsobila zkázu. I péče o záhon s vysazeným česnekem, včetně ničení plevele, přirozeně vyžaduje více času kvůli delšímu období pěstování.

Česnek
Před výsadbou si na řádku natáhnětě provázek, abyste dodrželi výsadbovou linii. | Zdroj: Shutterstock

Pro začátečníky se doporučuje zejména jarní česnek, který není mrazuvzdorný. Jeho stroužky se vysazují od poloviny února do poloviny dubna a produkují cibulky, které jsou připravené na sběr do podzimu. Jsou však o něco menší než u zimního česneku.

Výsadba česneku krok za krokem

1. Česnek na podzim vysázejte do uvolněného záhonu po bramborách nebo fazoli. Záhon důkladně odplevelte, půdu pohnojte dvěma litry kompostu na metr čtvereční a dobře ji uhrabejte.

Zdroj: Shutterstock

2. Následně oddělte stroužky česneku od mateřské cibulky a začněte stroužek po stroužku sázet do vykopané rýhy.

Zdroj: Shutterstock

3. Stroužky vkládejte asi tři centimetry hluboko do připraveného lůžka ve vzdálenosti 15 centimetrů od sebe. V závislosti na počasí můžete česnek sbírat už koncem dubna.

Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů