Atlas

Molík česnekový (bílé pruhy na pažitce, bílé skvrny na cibuli)

Dlouhé bělavé pruhy na pažitce či cibuli naznačují, že rostliny napadl molík česnekový. Larvy vyžírají v listech chodbičky.

molík česnekový
Molík česnekový (Foto: Shutterstock)

Projevy

Samičky škůdců snášejí na jaře vajíčka, ze kterých se líhnou larvy. Larvy druhé generace škodí až od září. Působení škůdců identifikují například na pažitce a cibuli dlouhé bělavé pásy. V místě poškození je viditelná blanka, která pokrývá vyhryzaná místa. Larvy vyžírají v listech chodbičky od špičky listu až po srdíčko rostliny. Srdíčka rostlin později mohou začít zahnívat.

Chemická ochrana

Proti škůdci nejsou u nás registrované přípravky v malospotřebitelském balení.

Ekologická ochrana

Likvidace napadených rostlin. Využít je možné bakteriální produkty NovaFerm ORION, v koncentraci 3 %, spolu s přípravkem BorOil, v koncentraci 0,2 %.

Prevence

Dodržování optimálních pěstitelských podmínek, řidší spony, kvalitní předpříprava půdy, meziřádková kultivace, přiměřený závlahový a výživový režim, udržování bezplevelných porostů. Nezapomínat na střídání plodin a optimální osevní postup.

molík česnekový; larvy v listech česneku; larvy v listech pažitky; poškozená srdíčka česneku; bílé cestičky na pažitce; bílé cestičky na cibuli; česnek; škůdce na česneku; škůdce cibule; cibule