Atlas

Zrnokaz fazolový (dírky ve fazoli, brouk ve fazoli)

Tmavé skvrny na uskladněné fazoli, nebo v pozdějším stadiu přímo dírky v uskladněné fazoli, způsobuje škůdce zrnokaz fazolový. Poškození se dá předcházet.

zrnokaz fazolový
zrnokaz fazolový (Foto: Shutterstock)

Projevy

V teplejších letech tento škůdce napadá přímo porosty fazole, samičky kladou vajíčka na dozrávající lusky. Z nich se vyvinou larvy, které požírají obsah semen. V nich se i zakuklí. Nejdříve se na semenech objeví tmavé skvrny, potom se objeví otvor, skrz který vychází ven dospělý jedinec. Škůdce může mít v příznivých podmínkách až 8 generací za rok.

Chemická ochrana

Po zjištění výskytu dospělých jedinců na rostlinách je možné použít přípravek Karate ZEON 5 CS.

Ekologická ochrana

Zrna, která jsou napadená, je třeba okamžitě zlikvidovat spálením. Osivo je třeba hned po sběru přebrat, vysušit a vložit na 48 hodin do ledničky.

Prevence

Preventivně je třeba proti šíření škůdců uplatnit chlad. Zrna po sběru, vytřídění a vysušení je třeba umístit na 48 hodin do ledničky. Při nízké teplotě totiž hynou všechna vývojová stadia tohoto škůdce.

zrnokaz fazolový; brouci ve fazoli; larvy v semenech fazolí; černé tečky na semenech fazole; díry na semenech fazole; děravá fazole; fazole; škůdce fazole