Zdraví

Obyčejné boty ničí vaše nohy! Toto jsou 3 hlavní důvody proč byste měli zkusit barefoot obuv

Barefooty, neboli boty pro “bosou chůzi”, se stávají stále populárnějším obutím mezi lidmi, kteří hledají zdravější alternativu k tradičním, botám. V čem spočívá jejich kouzlo? Barefooty jsou navrženy tak, aby napodobovaly bosou chůzi, poskytují nohám dostatečný prostor a podporují jejich přirozený pohyb. Pojďme se podívat, co to barefooty jsou, jaké přinášejí výhody a jak správně přejít na jejich nošení.

barefoot boty
Zdroj: Shutterstock

Co jsou a jak vypadají barefooty

Barefooty jsou navrženy tak, aby co nejvíce napodobovaly přirozené podmínky bosé chůze. V tomto směru je kladený důraz na několik klíčových konstrukčních vlastností. Sem spadá:

  • Tenká podrážka, která poskytuje nezbytný kontakt s povrchem a zároveň chrání nohu před ostrými předměty nebo nečistotami. 
  • Flexibilita boty umožňující noze pohybovat se volně a přirozeně bez omezení, což napomáhá k udržení a rozvoji svalové síly v nohách a podpoře zdraví celého pohybového aparátu.
  • Nízká nebo zcela chybějící pata, díky čemuž je noha v rovině a tím dochází k podpoře správného držení těla a rovnoměrnému rozložení váhy. To má pozitivní vliv na celkovou posturu a snižuje riziko bolesti a zranění. 
  • Široká špička boty je nezbytná pro poskytnutí dostatečného prostoru pro prsty, což umožňuje jejich volný pohyb, zvyšuje stabilitu při chůzi a napomáhá prevenci mnoha běžných deformací nohou.

Historie barefootů

Koncept barefoot obuvi vznikl v reakci na rostoucí počet problémů s nohami a pohybovým aparátem způsobených nošením nevhodných bot. K tom rozmachu barefootů došlo v prvním desetiletí 21. století, kdy se stále více lidí začalo zajímat o přirozený pohyb a své celkové zdraví. Barefooty jsou dnes oblíbené v mnoha státech po celém světě, zejména v těch západních jako Německo, Španělsko, Francie a také USA. 

Výhody nošení barefootů

Zdravotní benefity

  • Podpora přirozeného tvaru nohy: Barefooty díky svým unikátním konstrukčním vlastnostem umožňují noze volný a přirozený pohyb. Ten podporuje správnou funkci a vývoj klíčových svalů nohy (např. v oblasti klenby, kotníku atd.). Při nošení barefootu tedy dochází k aktivování a posilování i malých svalů na noze, které při nošení tradičních bot ochabují.
  • Zlepšení držení těla a chůze: Díky podpoře přirozené pozice nohy mohou mít barefooty pozitivní vliv na držení těla a zmírnění bolesti zad.
  • Předcházení deformacím nohy: Nošení barefootů může pomoci předcházet velmi častým a známým deformacím nohy jako je vbočený palec, kladívkový prst a ploché nohy, které nám způsobují právě klasické boty. 
Jak noha pasuje k běžným botám
Barefooty umožňují noze volný a přirozený pohyb. | Zdroj: Shutterstock

Negativní vliv na nohy nošením nesprávné obuvi

Časté nošení nevhodné obuvi, jako jsou lodičky na vysokém podpatku, boty s úzkou špičkou, nebo boty na platformě, může mít negativní vliv na nohu. Co přesně našim nohám takové obutí způsobuje?

  • Lodičky: Napomáhají vzniku příčně ploché nohy, nadměrně zatěžují kolenní a kyčelní klouby, způsobují bolesti lýtkových svalů, Achillovky a paty.
  • Boty s úzkou špičkou: Při nošení této obuvi se dočkáte otlaků, vbočeného palce, kladívkových prstů.
  • Boty na platformě: Omezují přirozený pohyb nohy a mohou vést k nesprávnému držení těla.Při chůzi v botách na platformě se také vystavujeme vyššími riziku pádu, úrazu. zvrtnutí kotníku atd. 
boty na vysokém podpatku
Časté nošení nevhodné obuvi, může mít negativní vliv na nohu. | Zdroj: Shutterstock

Jak přejít na barefoot

Přechod na barefooty by měl být postupný, zejména pokud jste zvyklí na tradiční obuv s podpatky nebo velmi pevnou podrážkou. Zpočátku může dojít k mírné bolesti nohou, jelikož se chodidlo adaptuje na nový způsob chůze. Je důležité začít pomalu, možná jen na krátkými procházkami, a postupně zvyšovat dobu nošení barefootů.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Shutterstock
Zdroje: Bohempia, PUrehab.cz, ClinicalTrials.gov