Zdraví

Jak stáhnout prsten z oteklého prstu? Vyzkoušejte tento trik s dentální nití!

Znáte to, na prst jde jako po másle, ale z prstu už ani omylem. Řeč je o prstenu. Ať už v důsledku tepla, úrazu či snad nárůstu na váze, prsten, který obepíná náš prst těsněji, než by nám bylo milé, představuje pro nás riziko.

na oteklém prstu
Zdroj: Shutterstock

Co může způsobit těsný prsten

Nestihneme-li si stáhnout prsten včas, může způsobit nepříjemný a bolestivý otok. V horším případě může dokonce omezit průtok krve, který se projeví brněním, mravenčením či chladem v prstu. V nejzávažnějších případech není vyloučeno ani odumření tkáně.

Ať už nám prst otekl v důsledku tepla nebo případně úrazu, je nejlepším řešením prsten co nejdříve stáhnout. Když nezabírají běžné rady, nabízí se jako rychlé a účinné řešení dentální nit.

Jak se prstenu „zbavit“

Dentální nit má hladký povrch, po kterém se prsten jednoduše posune po oteklém prstu. Je to velice jednoduché. Jeden konec nitě převlečeme přes prsten a druhý konec omotáme natěsno kolem prstu. Následně začneme nit postupně odmotávat, a spolu s ní se bude z prstu posouvat i prsten.

Pamatujte si, prsten se nikdy nesnažte sundat násilím. Je to bolestivé a také si tím zhoršíte otok.

A jak celá záchranná akce přesně funguje? Podívejte se ve videu:

Pokud je prst po stažení prstenu necitlivý nebo v něm přetrvávají nepříjemné pocity, vyhledejte pomoc lékaře. Totéž platí i při vážnějších úrazech ruky a prstů. Odstranění šperku přenechejte odborníkům.

Text: Juraj Koreň
Video: youtube.com/@WhyKnot
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152427/