Zdraví

Jste podráždění a unavení? Čínská medicína praví, abyste ulevili játrům

Březen nese podle východní medicíny označení „Probouzející se měsíc“. Tento název odkazuje nejen na probouzení přírody po zimním spánku, ale také na probuzení našeho těla a jeho orgánů. Kterému z nich bychom tedy měli věnovat zvláštní pozornost? Játrům!

žena s obrázkem jater
Zdroj: Shutterstock

„Probouzející se měsíc” a játra

Podle čínské medicíny jsou játra vnímána nejen jako orgán, který plní fyzické funkce, ale také jako energetický systém lidského těla, který má vliv na důležité emocionální a mentální aspekty. Játra jsou spojována například s ovlivňováním hněvu, řízením průchodu emocí a s udržováním celkové harmonie.

Pokud je rovnováha jater narušena, může to prý vést k podrážděnosti, stresu, neklidu, nebo naopak k apatii či zatvrzelosti. A kromě toho jsou dle čínské medicíny játra také spojována s očima, takže játra mohou ovlivnit také naše zrakové funkce.

Jaká je funkce jater v lidském těle?

Jedná se o jeden z největších lidských orgánů s celou řadou důležitých funkcí. Jsou hlavním detoxikačním orgánem a mají zásluhu na filtrování toxinů z krevního oběhu. Pokud jsou naše játra příliš “zanesená”, cítíme únavu, zhorší se nám stav pleti, trávení i fungování imunitního systému.

akné na pleti
Zdroj: Shutterstock

Potraviny pro očistu jater a jejich posílení

Ostropestřec

Ostropestřec je známý svými silnými detoxikačními vlastnostmi a schopností chránit játra před poškozením. Obsahuje látku jménem silymarin, která podporuje regeneraci jaterních buněk. Ostropestřec je dostupný ve formě tablet nebo tinktur.

U užívání ostropestřce nikdy nepřekračujte doporučené dávkování ani délku jeho užívání! Pokud berete pravidelně nějaké léky, nebo trpíte chronickým onemocněním, konzultujte užívání doplňků stravy s ostropestřcem s vaším ošetřujícím lékařem.

Zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a také známý svými blahodárnými účinky na lidské zdraví, játra nevyjímaje. Zelený čaj obsahuje katechiny, především epigalokatechin-3-galát (EGCG), což jsou sloučeniny se silnými antioxidačními vlastnostmi, které se ukázaly jako prospěšné pro celkové zdraví.

Olivový olej

Olivový olej se zabydlel i v českých domácnostech, a to hlavně coby součást salátů a středomořských receptů. Je nejen velmi chutný, ale obsahuje také zdravé tuky. Podporuje zdravé jaterní enzymy a játra podporuje také svou schopností bojovat proti oxidačnímu stresu. Víte o tom, že v Itálii se doporučuje pít malé množství olivového oleje na lačný žaludek?

miska s olivovým olejem
Zdroj: Shutterstock

Losos

Losos je skvělým zdrojem bílkovin i omega-3 mastných kyselin. A přestože jsou mastné kyseliny známé hlavně svým pozitivním vlivem na srdce, příznivě podporují i zdraví jater.

A pokud hledáte recept na přípravu lososa, inspirujte se v našem článku .

Citrusy

Citrusové plody obsahují spoustu vitamínu C, který podporuje správné fungování imunitního systému. Věděli jste ale, že v sobě mají také spoustu bioaktivních polyfenolů, které mohou pomoci podpořit zdraví jater?

Antioxidanty obsažené v citrusech mohou navíc pomáhat chránit lidský organismus před oxidačním stresem. Dopřejte si tedy pravidelnou dávku citrusů – ať už v podobě čerstvě vymačkané šťávy, vody s citronem po ránu, nebo třeba v podobě ovocného salátu či svačinky.

Vlašské ořechy

Právě ty jsou ze všech ořechů těmi nejprospěšnější pro zdraví našich jater. Mají totiž vysoký obsah omega-3 i omega-6 mastných kyselin a také polyfenolových antioxidantů. Navíc jsou známé svou neutrální chutí, takže se skvěle hodí do salátů nebo jako rychlá svačina. Kromě toho jsou chutnou součástí celé řady zdravých dezertů.

řecký jogurt s vlašskými ořechy a medem
Zdroj: Shutterstock

Listová zelenina

Listová zelenina (například špenát) obsahuje spoustu živin (např. chlorofyl) a také celou řadu vitamínů a minerálů. A právě zmíněný chlorofyl pomáhá zvyšovat detoxikační schopnost jater. Jak si ho dopřát?

Například v podobě špenátového salátu, nebo také ve formě doplňků stravy, jako je Chlorella. Ta je k dostání jak ve formě tablet, tak ve formě prášku, který si můžete přidat do smoothie, džusu i snídaňových kaší.

Potraviny, kterými svým játrům škodíte

  • Alkohol: Je jednou z hlavních příčin zhoršení funkce jater a také celé řady jaterních onemocnění.
  • Potraviny s přidaným cukrem: Vyhýbejte se extra slazeným sladkostem, sušenkám, limonádám a ovocným šťávám. Vysoká hladina cukru v krvi zvyšuje množství nahromaděného tuku v játrech.
  • Smažená jídla: Ani vysoký obsah tuku ve smažených potravinách vaše játra nepotěší.
  • Potraviny s vysokým obsahem soli: Příliš vysoká konzumace soli může zvýšit riziko nealkoholického tukového jaterního onemocnění.

Galerie

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje: