Zdraví

Trpíte stresem a úzkostmi? Těchto 6 bylinek vám může usnadnit život

Kdo někdy zažil úzkosti a panickou ataku, moc dobře ví, jak je to nepříjemné. Je několik způsobů, jak si v takové situaci pomoci. Jednou z cest je přírodní medicína.

žena leží v levanduli
Zdroj: Shutterstock

Úzkosti a stres bývají v našich životech běžné, jelikož jsou způsobeny mnoha různými příčinami. Stačí, abyste zrovna procházeli náročným obdobím, nahromadilo se vám větší množství menších potíží v průběhu několika měsíců a někdy za to může také duševní onemocnění.

Občas může být velmi těžké se vyznat ve svých pocitech spojených právě se zmíněnými úzkostmi a stresem. Jedním ze zcela přírodních způsobů, jak se s nimi vyrovnat, může být užití léčivých bylin.

Kurkuma

Jedna z nejoblíbenějších bylinek, která se běžně užívá při problémech s trávením, se dá také použít k léčbě stresu a úzkostí. Kurkuma je kořen (správně se mu říká oddenek), který se v čerstvém stavu neliší od svého příbuzného, kořene zázvoru.

Tedy až do toho okamžiku, než ho rozříznete a uvidíte jeho krásně žlutý vnitřek. Stejně jako zázvor i kurkuma obsahuje fytochemikálie, které dokážou tlumit záněty v těle.

Kurkumin, který je jednou z hlavních účinných látek získávaných z kurkumového koření, má silné protizánětlivé účinky. Právě u nich bylo zjištěno, že pomáhají snižovat úzkosti, které jsou specificky spojeny s chronickými stresovými situacemi.

kořen kurkumy a mletá kurkuma
Zdroj: Shutterstock

Prášek z této bylinky je zdravým doplňkem hojně využívaným při vaření, používá se také jako součást mnoha koktejlů a dalších potravin. Navíc působí léčivě a blahodárně na trávicí systém. Pro zmírnění úzkostných symptomů užijte extrakt z kurkuminu.

Dávka se liší dle toho, jaký výrobek se rozhodnete použít, obvykle se denní doporučená dávka pohybuje mezi 80 a 500 mg denně. Kurkumu i kurkumin lze bezpečně užívat při kojení, nikoli však v těhotenství. Přípravkům z kurkumy se také vyhněte v případě, že trpíte anémií z nedostatku železa.

Levandule

Kdo by nemiloval úžasnou vůni levandule, která provoní váš domov. Že tato bylinka působí uklidňujícím dojmem na psychiku, když se inhaluje, jste již možná vypozorovali.

Co ale možná nevíte, je, že patří mezi jednu z nejúčinnějších bylin při léčbě úzkostí a stresu, a to jak při dlouhodobých, tak i akutních obtížích, které vás přepadnou z čista jasna.

Pokud čaje, tinktury či jiné produkty z ní budete užívat pravidelně každý den – přibližně hodinu před spaním –, již brzy začnete pociťovat zmírnění svých zdravotních problémů.

Přípravky z levandule fungují skoro zázračně! Jsou proto vřele doporučovány, pokud si zrovna procházíte náročným obdobím nebo se potřebujete připravit na důležité zkoušky, které dokážou vystresovat na nejvyšší míru. Levandule působí uklidňujícím dojmem a hlavně rychle, pokud se užívá ve formě čaje či tinktury.

levandule zvazek i v pytlíku
Zdroj: Shutterstock

Jak si připravit uklidňující čaj

Budete potřebovat:

  • ½ lžičky květů levandule
  • ½ lžičky květů heřmánku
  • 1 list meduňky

Postup: Všechny ingredience vložte do hrnečku, konvičky či čehokoli, co používáte na přípravu čaje, zalijte horkou vodou a nechte louhovat po dobu 20 minut. Denní doporučená dávka je 1 šálek.

Pokud byste se rozhodli pro užívání levandulové tinktury, pak nakapejte 1–2 ml do ¼ šálku vody a užívejte až 4x denně.

Jak již bylo zmíněno, levandule se dá použít také formou aromaterapie. Postačí pouze, abyste nakapali několik kapek levandulového oleje do difuzéru, na polštář před spaním, do koupele nebo aplikovali několik kapek lokálně (pod nos, na zápěstí, na spánky) ke zmírnění akutních příznaků úzkosti.

Malou lahvičku s olejem můžete navíc nosit neustále s sebou v tašce, takže si můžete olej kdykoli během dne aplikovat. Těhotné ženy by neměly užívat levanduli vnitřně.

Ashwagandha (Vitánie snodárná)

Ashwagandha kořen a prášek
Zdroj: Shutterstock

Ashwagandha je přípravek, který dokáže výrazně snížit příznaky úzkosti. Dokonce bylo prokázáno, že zlepšuje hladinu kortizolu tím, že resetuje stres spojený s nadledvinami (v nich se stres ukládá), a celkově dokáže snižovat sklony k úzkostným stavům.

Stačí, abyste si dali jednu nebo dvě čajové lžičky prášku z této úžasné bylinky do pití nebo jídla. Doporučené dávkování je 500–1000 mg dvakrát denně v kapslích, nebo ve formě tinktury, kdy se doporučuje konzumace 2–4 ml, také dvakrát denně.

Můžete ho užívat i před spaním, protože dokonale pomáhá se spánkem, a to i v případě, že vám starosti nedovolí usnout.

Heřmánek

Heřmánkový čaj
Zdroj: Shutterstock

Heřmánek je prostě osvědčená klasika, co se zmírnění stresu a zklidnění psychiky týká. Je to bylinka ideální pro lidi, kteří trpí na úzkosti, jelikož je již tradičně spojována se svými antistresovými účinky.

Ukázalo se, že je také velmi prospěšný, pokud potřebujete zlepšit náladu. Jako bonus navíc je heřmánkový čaj bezpečný pro těhotné a kojící ženy. Pokud se potřebujete uklidnit po náročném dni, připravte si lahodný šálek bylinného čaje z heřmánku a meduňky spolu s výtažky třezalky a mateřídoušky.

Meduňka je nádherně vonící bylinka s uklidňujícími vlastnostmi. Mateřídouška, hořce chutnající bylinka, je oblíbeným prostředkem, když vás přepadnou úzkostné okamžiky nebo zkrátka pro chvíle, kdy se cítíte přetažení či vystresovaní. Pokud se rozhodnete použít mateřídoušku, tak pozor na to, že ta je vhodná pouze při kojení!

Kava kava (Pepřovník opojný)

Kava kava
Zdroj: Shutterstock

Kava kava je vynikajícím „nouzovým prostředkem“, pokud vás přepadnou náhlé záchvaty paniky, ale skvěle se hodí i při trémě, úzkosti ze zkoušek nebo strachu z létání.

Tři až pět kapek je často dostatečná dávka kavy, ačkoli si můžete dát až 30 kapek najednou. Tato látka je však velmi silná a prakticky vás odrovná, takže se doporučuje, abyste zkusili poprvé nízké množství a upravovat ho, dokud nenajdete ideální poměr přímo pro vás – následně počkejte 30 minut, než si vezmete více, protože ne vždy účinky „udeří“ hned.

Pokud budete přípravek užívat pouze příležitostně (například několikrát za měsíc) či ho budete užívat každodenně ve velmi nízkých dávkách, pak je v drtivé většině případů bezpečný. Pozor však na to, že u vyšších dávek, užívaných pravidelně, se již doporučuje spolupracovat s licencovaným lékařem, protože vzniká riziko, že přípravek ovlivní játra – takže neužívejte, pokud máte onemocnění jater!.

Kava kava se může užívat samostatně ve formě kapslí nebo bylinné tinktury. Bylinné tinktury, tekuté výtažky z bylin, jsou velmi snadným způsobem užívání. Tyto silné tekuté extrakty umožňují užívat malou koncentrovanou dávku rozpuštěnou ve vodě (nebo ve vaší oblíbené šťávě). Většina tinktur se však vyrábí extrakcí alkoholem – není to tedy varianta vhodná pro každého.

Drmek obecný

Drmek obecný
Zdroj: Shutterstock

Pokud se vaše úzkosti projevují těsně před menstruací, jako součást PMS nebo jako samostatný problém, může být drmek tím pravým pomocníkem, který vám pomůže projít cykly bez těchto obtíží.

Drmek zmírňuje příznaky deprese a úzkosti, jež se objevují během PMS, a obecně zmírňuje veškeré příznaky PMS, které se běžně u žen v tomto období vyskytují.

Další bylinou proti úzkosti, která se dá kombinovat s drmkem a která také pomáhá při PMS, je mateřídouška. Doporučená dávka drmku v kapslích je 180 mg dvakrát denně nebo v tinktuře 3–5 ml denně.

Upozornění: článek má informativní charakter a podává tipy, jak se lze vypořádat s krátkodobými úzkostmi a stresem přírodní cestou. V případě přetrvávajících psychických problémů vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud vám bylo diagnostikováno psychické onemocnění, užívání bylinek konzultujte s lékařem.

Zpracovala: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje: What Are the 5 Best Herbs for Anxiety? (lifetime.life)
Best Herbal Remedies For Anxiety – Natural Remedies For Anxiety (countryliving.com)
How to Use Herbs for Anxiety and Stress (healthline.com)
10 Natural Remedies and Supplements Proven by Science to Help Treat Anxiety (scitechdaily.com)
Herbs for Anxiety: 9 Effective and Calming Herbs (2021) – Chill Chief