Zdraví

Trápí vás zahlenění? Tady je 7 rad, jak se s ním vypořádat

Běžné nachlazení a kašel nejsou pro naše tělo nijak škodlivé. Pokud se však neléčí, mohou přerůst ve vážnější problémy. Jako je například zahlenění, které pokud se hromadí, tak vytváří v našem těle infekci. Jak se tedy můžete hlenu účinně zbavit? Pomocí jednoduchých domácích prostředků!

Zdroj: Shutterstock

Hlen je způsoben jakoukoli infekcí v dolních cestách dýchacích, tedy v průdušnici a plicích, která může být virového, bakteriálního nebo plísňového původu.

Přírodní prostředky, které pomohou se zahleněním

1 Připravte si sirup ke zmírnění kašle

Smíchejte lžíci kvalitního medu s lžičkou čerstvé zázvorové šťávy. Sirup konzumujte ihned a dbejte na to, abyste ho polykali pomalu. Sirup můžete užívat podle potřeby, avšak neměli byste překročit denní dávkování, což je 3x denně.

Tato medicína je vhodná ke zmírnění bolesti v krku a při léčbě suchého kašle. Zázvor dokáže zmírňovat otok, který způsobuje bolesti v krku, zatímco med je protizánětlivý a pomáhá zklidnit bolest a lépe zvládat záchvaty kašle.

čaj se zázvorem a medem
Zdroj: Shutterstock

2 Pijte hodně vody

Ačkoli se vám tato rada může zdát samozřejmá, vězte, že pokud nebudete pít dostatek vody, usnadníte tím hromadění přebytečných hlenů v dýchacích cestách. Pokud jste totiž dehydratovaní, váš hlen bude hustší a tím pádem se bude hůře vylučovat.

Pravidelné pití většího množství vody pomůže případný hlen v krku zředit, takže ho bude jednodušší vykašlat a následně vyloučit z dýchacích cest. A pamatujte, že mnohem lépe se pije teplá voda.

3 Kloktejte slanou vodu

Kloktání slané vody pomáhá pročistit krk a snížit množství hlenu. Do sklenice teplé vody dejte 2–3 polévkové lžíce soli a tento roztok kloktejte. Snažte se slanou vodu nepolykat. Poté vodu vyplivněte a opakujte.

Vodu se solí kloktejte během dne každé dvě až tři hodiny – podle potřeby můžete i víckrát. Tato jednoduchá domácí léčba může pomoci i jako prevence infekcí horních cest dýchacích.

Kloktání slané vody
Zdroj: Shutterstock

4 Dbejte na výživnou stravu

Mnozí by neřekli, ale při rýmě, kašli a zahlenění hraje strava klíčovou roli. Chcete-li se zbavit přebytečného hlenu, přidejte do jídelníčku více kardamonu, cibule, ananasu, zázvoru, česneku a papriky.

Kořeněná jídla a vysoké dávky chilli fungují jako přírodní dekongestanty, které způsobí, že hlen zřídne a lépe se uvolní. Kromě přidání výše zmíněných potravin se celkově snažte jíst zdravěji, což zahrnuje dostatečný příjem ovoce, zeleniny i pitný režim.

5 Zkuste páru s esenciálními oleji

Díky inhalaci vodní páry se hleny zředí a uvolní. Provádějte ji podle potřeby, nejlépe však jednou nebo dvakrát denně. Pokud si do vody přidáte bylinky nebo nakapete i několik kapek léčivých éterických olejů, bude celý proces ještě účinnější. Místo parní inhalace můžete také vyzkoušet zvlhčovač vzduchu nebo si dát teplou sprchu.

Inhalování páry
Zdroj: Shutterstock

6 Dopřejte si bylinné čaje

Na zahlenění pomáhá i mátový čaj. Tato bylinka má protizánětlivé, expektorační, antimikrobiální a antioxidační účinky. Tyto vlastnosti pomohou uvolnit dýchací cesty a posílit imunitu.

Konzumace čaju přináší okamžitou úlevu a také je to skvělý způsob, jak se zrelaxovat. Mezi další čaje, které pomáhají při zahlenění, patří zázvorový, šalvějový, eukalyptový, lískooříškový či černý čaj s citronem.

Pamatujte, než začnete konzumovat či zkoušet nové čaje nebo bylinné přípravky, vždy se poraďte se svým lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky. Některé byliny se s léčivy nemusí dobře snášet anebo mohou být nevhodné pro určité skupiny lidí.

7 Přizvěte na pomoc nosní sprej

Pokud vám přírodní léčba nepomohla anebo ji naopak chcete ještě více podpořit, vyzkoušejte nosní sprej nebo kapky se slanou vodou. Ty pomáhají snižovat hromadění hlenů, zředí je, uvolní a obnoví normální dýchání.

sprej do nosu
Zdroj: Shutterstock

Při výskytu hlenu se zeptejte svého lékaře, jak dlouho byste měli přípravky používat. Kromě sprejů můžete vyzkoušet i konvičku se slanou vodou, kterou si nosní dutiny pravidelně propláchnete.

Další tipy, které je třeba mít na paměti při léčbě hlenu:

  • Vyhněte se kouření, a to i pasivnímu.
  • Pozor na násilné vykašlávání přebytečného hlenu.
  • Snažte se omezit kofein.
  • Pravidelně smrkejte, ale jemně.
  • Nepijte alkohol.
  • Dejte si teplou (horkou) sprchu, abyste si ulevili.
  • Udržujte hlavu ve zvýšené poloze.
  • Používejte nosní sprej nebo výplach s fyziologickým roztokem.
  • Vyhýbejte se mléčným výrobkům.
  • Cvičte dechová cvičení.
  • Nezapomínejte na své alergie a zajistěte si správnou léčbu.

Galerie

Text: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Knižní zdroje:

  • Rodale Press, Doctors Book of Home Remedies
  • Arun Phadke, Home Doctor
  • Dr Josh Axe, Ancient Remedies for Modern Life