Zdraví

Květen není jen čas lásky, ale také lípy. Použijte lipové květy pro zdraví a krásu

Nejen láska, ale i lípa má na lidské zdraví blahodárné účinky. Proto se již od pradávna lidé nemohli dočkat toho, až lípa začne kvést. Vyráběli si z ní čaje, lektvary a tinktury, které jim pomáhaly vypořádat se s neduhy. Co si z tohoto úžasného stromu můžete vyrobit vy a s čím vám výrobek pomůže?

čaj z lipových květů
Zdroj: Shutterstock

Šťáva z lipových listů nejen proti nachlazení

Šťáva z lipových listů se používala od dávných dob nejen proti nachlazení, ale také pro kosmetické účely, například na výrobu pleťových vod a masek na obličej a krk, neboť zlepšuje pružnost pokožky.

Velmi dobře ji také uplatníme při hojení vředů a při popáleninách ve formě obkladů. Platí, že na výrobu 1 litru šťávy z lipových listů budete potřebovat 1 kg čerstvých lipových listů. Sbírejte je tam, kde nejezdí auta, aby listy byly opravdu čisté.

Pakliže se vám nedaří nasbírat 1 kg lipových listů, můžete nasbírat 0,5 kg lipových květů a 0,5 kg lipových listů, případně jen 150 g lipových květů, které mají větší účinky než listy.

V obou případech budete potřebovat 1,5 l vody. Přiveďte ji k varu a lipové listy s ní zalijte. Nechte je macerovat po dobu několika hodin.

Směs přeceďte, smíchejte ji s 500 g cukru a 100 ml šťávy z jednoho citrónu. Nakonec šťávu zahřejte, aby se cukr rozpustil, a poté ji přelijte do sterilizovaných lahviček.

sklenice vody s lípou
Zdroj: Shutterstock

Tinktura z lipových květů proti pocení

Tinktura z lipových květů se hojně využívala a občas dodnes používá v kosmetice jako pomocník proti mastné pleti, ale také proti zvýšenému pocení.

Na její výrobu budete potřebovat hrst lipových květů, hrst šalvějových lístků a máty. To vše umístěte do plastové nebo dřevěné misky s víkem (kov ničí účinky) a zalijte ¼ litrem brandy.

Misku uzavřete a nechte ji v temném koutě stát dva týdny. Po dvou týdnech tinkturu přeceďte a můžete si ji začít nanášet na kůži k čištění pleti.

Led z lipové vody pro očistu pokožky

Báječným osvěžením pro obličej v parných dnech, které se kvapem blíží, je led z lipové vody. Nejen, že pokožku zchladí, ale také ji vyčistí a zjemní. Obličej si ledem z lipové vody potírejte každý den. Omladí vás a dodá jí pružnost.

Na výrobu ledu z lipové vody budete potřebovat jednu polévkovou lžíci lipových květů, kterou zalijete šálkem vroucí vody.

Nechte nálev vychladnout a poté do něj přidejte jednu polévkovou lžíci medu, který dodá nálevu další důležité složky. Přelijte jej do nádobek na led a nechte zmrazit.

kostky ledu s lípou
Zdroj: Shutterstock

Nálev pro lesklé a pružné vlasy

Každý chce mít krásné vlasy. Jsou přece jen korunou krásy. Pro jejich krásu a posílení si můžete vyrobit nálev z 50 g lipových květů, které zalijete 1 l vroucí vody. Lipové květy nechte hodinu louhovat a poté je sceďte. Vaše vlasy nejen posílí, ale také budou pružné a lesklé.

Lipová tinktura proti mastným vlasům

Máte potíže s neustále se mastícími vlasy? Máme pro vás řešení. Natrhejte si 2 polévkové lžíce lipových květů a zalijte je 0,5 l převařené vody. Tuto tinkturu vařte ještě další 3 minuty na mírném ohni.

Nechte ji vychladnout a následně ji sceďte. Přidejte do ní lžíci šťávy z citrónu a čtvrt šálku roztoku z měsíčku nebo eukalyptu, který seženete v bylinkářství. Vlasy si touto tinkturou můžete začít ihned od kořínků masírovat.

směs z lipových květů
Zdroj: Shutterstock

Směs z lipových květů jako maska na obličej

Máte-li problém s příliš mastnou, či naopak příliš suchou pletí, vyrobte si masku z lipových květů, které mají blahodárný účinek na pokožku.

K její výrobě budete potřebovat 1 polévkovou lžíci nasekaných lipových květů, které zalijete ½ šálkem horké vody. Povaříte je na středním plameni, dokud nezískáte hustou směs. Pakliže směs není dostatečně hustá, přidejte do ní ovesné vločky.

Pakliže trpíte mastnou pletí, aplikujte masku na obličej v teplém stavu. Pokud máte pleť suchou, tak naopak v chladném stavu. Naneste ji na 20 minut.

Poté obličej důkladně omyjte studenou vodou. Používejte ji maximálně 2–3x týdně.

Lipový čaj proti zarudlým očím

Červená víčka z únavy nebo z jiných důvodů vám skvěle uklidní lipový čaj.

Jednu až dvě polévkové lžíce sušených lipových květů zalijte šálkem vroucí vody. Nálev nechte půl hodiny odstát a poté do tohoto teplého čaje ponořte dvě čisté gázy. Přiložte je na oči a nechte působit přibližně 5 minut. Zmírní vám otok očních víček, jejich únavu, a navíc má také velmi pozitivní vliv na vrásky – vyhlazuje je.

Autor: Claudie Kornelová
Zdroj text: McNeilly, L 2019, State Guides to Flowers, Carson-Dellosa Publishing,
A Family Herb: Gentle Linden, Flower and Leaf – Herbal Academy (theherbalacademy.com),
Linden Flower Infused Honey (learningherbs.com),
Lipový květ. Proč lipový květ sbírat, sušit a vařit z něj thé? | MAKOVÁ PANENKA (makova-panenka.cz),
Lípa a její účinky. Proč pít čaj z lipových květů? – WomanOnly
Zdroj foto: Shutterstock