Zdraví

Jak si na jaře posílit imunitu? Známe univerzální lék, který by vás možná nenapadl!

Pokud váš organismus není na jaro dostatečně připraven, můžete si velmi jednoduše přivodit rýmu, chřipku, ale také únavu. V našem článku vám poradíme, jak se proti rozmarům jarního počasí účinně bránit a zůstávat ve fyzické i duševní pohodě.

žena na kole
Zdroj: Shutterstock

Otužování je základ zdraví po celý rok

Otužování má skvělý účinek na lidský organismus i duševní pohodu. Je to ideální prostředek, jak zlepšit svou imunitu proti nachlazení, chřipkovému onemocnění, ale stejně tak pomáhá zlepšit krevní tlak.

Dalším benefitem je navíc větší psychická odolnost, soustředěnost a příval energie. Vaše tělo tak nebude tolik náchylné na změny počasí a se stresovými situacemi a nemocemi si poradí mnohem rychleji a snáze.

Jak se začít otužovat?

Asi každý, kdo s touto aktivitou nemá zkušenosti, se ptá, jak se správně otužovat. S plnohodnotným otužováním ale není možné začít hned. Pusťte se do této aktivity hezky postupně. Velkým omylem je, když se začátečník rovnou začne koupat ve studené vodě při teplotách pod bodem mrazu.

Otužování v sněhu
Otužování je nejzdravější způsob podpory imunity. | Zdroj: Shutterstock

Začít se dokonce ani nemusí vodou. Existují totiž dvě techniky otužování – vodou a vzduchem. Instruktor otužování Jakub Chomát v rozhovoru pro Radiožurnál doporučuje při otužování vzduchem vystavit tělo teplotě pod 13 stupňů. A to jen tím, že si vezmete lehčí oblečení a teplejší mikinu nebo bundu sebou do batohu, abyste se mohli opět zahřát, když uznáte za vhodné. Postupně můžete zvyšovat časový interval pobytu na studeném vzduchu i teplotu, při které se budete otužovat.

Nejznámější, ale také nejnáročnější je otužování vodou. Každý přitom může začít doma v koupelně.

Mezi postupné otužovací techniky patří:

  • Mytí si obličeje studenou vodou.
  • Sprchování se po dobu asi 10 vteřin vlažnou vodu a poté opět teplou. Teplotu studené vody lze postupně snižovat, stejně tak prodlužovat intervaly studené vody a zvyšovat počet cyklů.
  • Plavání v přírodní vodě.
koupání v ledové vodě
Neriskujte koupání v ledové vodě bez přípravy. | Zdroj: Shutterstock

Pokud se vydáte ven a chystáte se koupat v rybníku nebo v řece, určitě začněte s pravidelným koupáním v létě, protože to pro vaše tělo nebude tak velký šok. Nikdy přitom nepodceňujte teplotu vody, ale ani nepřeceňujte své zdraví. Začněte s otužováním tedy pomalu, postupně a s respektem, nikdy otužování neuspěchejte.

O tom, že je otužování také zkouškou psychické odolnosti, svědčí fakt, že se této činnosti musíte věnovat každý den. To znamená každý den alespoň využívat studenou sprchu. Pokud se otužování na několik dní přeruší, je potřeba začít od znova.

Sauna jako univerzální lék

Primitivní způsoby saunování za pomocí horkých kamenů zná lidstvo už od starověku. A tato aktivita má svou oblibu až dodnes. Není se co divit, sauna má úchvatné detoxikační účinky, perfektně prokrví tělo, slouží jako prevence proti srdečním onemocněním, podporuje hydrataci pokožky a podobně jako otužování zlepšuje celkový imunitní systém.

sauna
Zdroj: Shutterstock

Dnes si navíc můžete vybrat hned z několika způsobů saunování, takže záleží jen na vás, jak intenzivní vliv tepla a ochlazování zvolíte. Snažte se v sauně dodržet co nejpřesněji cyklus tří fází:

  • Samotné saunování v délce 5 až 15 minut
  • Ochlazení bezprostředně po výstupu ze sauny (do 5 minut)
  • Odpočinek před dalším cyklem v délce asi 15 minut

Text: Martin Sítek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje: www.fit-pro.cz; www.irozhlas.cz; www.sportisimo.cz; www.gymbeam.cz