Vaření Zdraví

Quinoa. Superpotravina, která by neměla chybět ve vašem jidelníčku

Staří Inkové quinou považovali za zdravou a posilující. V dnešní době se těší stále větší oblibě a patří mezi takzvané „superpotraviny“ – superfood.

quinoa, superfood, superpotraviny

Co to vlastně je?

Quinoa je něco jako pseudoobilnina. Není to obilnina v pravém smyslu slova, ale používá se přesně jako ona. Jsou to vlastně semena rostliny merlíku čilského (Chenopodium quinoa). Používat na vaření se mohou i listy této rostliny, u nás jsou však využívána především její semena. Její velkou výhodou je, že je chuťově neutrální – můžete si ji připravit na slano i na sladko. Je možné z ní též vyrobit mouku, ale nepatří do čeledi lipnicovitých, a nelze ji tedy řadit mezi obilniny. Neobsahuje lepek, takže ji mohou konzumovat i celiakové. Známe tři druhy quinoy – hnědočervenou, žlutou a bílou. Díky své snadné přípravě a příjemné oříškové chuti se v našich kuchyních stává stále více populární.

Původ

Quinoa pochází z Jižní Ameriky, kde jejím původním obyvatelům už před 6 000 lety sloužila jako základní potravina.

Odkyseluje

Quinoa má schopnost odkyselovat organismus, a proto je velmi vhodná i jako příloha k potravinám, které naopak organismus zakyselují. Jsou to hlavně maso, obilí, ryby, mořské plody, sýry, mléčné produkty nebo alkohol.

Další bonusy

» bezlepková
» bohatá na proteiny
» výživná
» vhodná pro nízkosacharidovou dietu
» snadná příprava
» udržuje dlouho pocit zasycení
» v kuchyni všestranně použitelná

quinoa, superfood, superpotraviny

Dobrá pro tělo i duši

Obsahuje až o 15 % více bílkovin než obilniny. Vzácnou vlastností je i obsah esenciálních aminokyselin. Quinoa zásobuje naše tělo vitamíny, kyselinou listovou, draslíkem a zinkem. Významný je i podíl aminokyseliny – lyzinu, který se stará o zdravé kosti. Má vysoký obsah železa, fosforu a vápníku. Obsahuje též tryptofan – látku, která je potřebná v mozku pro tvorbu hormonu štěstí, serotoninu. Může pomoci i při migréně. Obsah hořčíku má uvolňující účinek na cévy, tedy snižuje i napětí v hlavě.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

[related_post]