Interiér

PROMĚNA CHALUPY: Když nechybí dobré nápady a šikovné ruce

Podepsal se na interiéru vaší chaty nebo chalupy zub času? Rádi byste ji zrekonstruovali, nebo alespoň trochu vylepšili, ale právě se vám nehodí investovat do ní velkou částku? Nechte se inspirovat fotografiemi, které jsme pořídili na návštěvě staré chalupy. Její mladí majitelé použili při její proměně materiál „co dům dal“ – textilie, vyřazené dřevěné palety, prkna, kmen stromu…

Tak trochu „danajský“ dar?

Chalupa původně patřila dědečkovi a babičce našich hostitelů. A podle jejich slov prý kdysi patřívala „mezi nejhezčí chalupy v okolí“. Senioři ale už na její údržbu nestačili – v posledních letech ji používali pouze jako zázemí při občasném pobytu a práci na zahradě a jako skladiště pro nepotřebné věci, a tak ji věnovali vnučce a jejímu příteli. Prvotní nadšení mladých lidí po podrobném prozkoumání objektu trochu opadlo – nepěkné sešlapané linoleum, nevzhledný obklad okolo kamen, stará a ošoupaná sedačka atd., bylo toho hodně, co se jim opravdu nelíbilo a bylo třeba změnit, a peněz přitom nebylo nazbyt. Ale protože byli nadšení, šikovní a měli moře nápadů, proměna se nakonec podařila.

Prostory mezi paletami je možné využít na odkládání knih, novin a časopisů.

Náš tip

„Nová“ sedačka byla vyrobena ze starých neosmirkovaných palet. Dají se lacino sehnat ve velkoskladech nebo přes internet. Matrace jsou zase pořízené v bazaru. Pamatujte – ne vždy je třeba kupovat nové, drahé věci!

Co budete potřebovat?

Staré palety, barvy určené na dřevo nebo mořidlo, staré matrace, zbytky látek (závěsy, úpletové oblečení, košile…)

Jak na to?

 • Staré palety natřete a nechte barvu dokonale uschnout.
 • Sestavte z palet základ pohovky – my jsme využili roh místnosti a položili je do tvaru písmene L.
 • Na palety rozložte matrace opatřené novými potahy.

Podlahou to začalo

Pokud jste již nějaký interiér – byť jediný pokoj v bytě – měnili, víte, jak důležitá je pro vzhled místnosti podlaha. Proto se s ní začalo i tady. Nabízela se možnost nahradit staré linoleum OSB deskami nebo zlevněnou laminátovou podlahou, ale nakonec vyhrálo tzv. líné řešení. Staré linoleum se vyměnilo za nové. Ostatně – tento druh podlahové krytiny je (vedle dlažby) pro víkendové bydlení ideální. Jen tak ho nepoškrábete, jednoduše se udržuje, takže se při přechodu ze zahrady do místnosti nemusíte přezouvat, a pak – zvládne ho položit skoro každý. Navíc je levné a nabídka dezénů – a to i těch imitujících dřevo – je opravdu velká.

„PŘED“

 


„PO“

Stolek ze stromu

O materiálu na výrobu stolku měli designéři jasno hned  –  měli totiž k dispozici kmen staré švestky. Při jeho opracovávání se ale kmen zlomil napůl, a tak použili jen už očištěnou polovinu, ze které udělali „nohy“. Pak ale bylo třeba vyřešit desku. Sklo a plexisklo jim do venkovského interiéru nepřipadalo vhodné, takže nakonec došlo na staré fošny odložené pod přístřeškem.

Co budete potřebovat?

Kus kmenu stromu (my jsme použili kmen staré, suché a před časem pokácené švestky), fošnu, dvě krátké latě, šroubky

Jak na to?

 • Kmen stromu očistěte od kůry a pilou v něm udělejte dva zářezy (podle rozměru latěk).
 • Od jednoho zářezu k druhému dřevo odstraňte dlátem.
 • Do takto připraveného prostoru položte připravené krátké laťky a přišroubujte je ke kmenu.
 • Vrchní desku stolu přišroubujte k laťkám. Hotovo!

„PO“

Police a stará skříň

Poslední etapou proměny byla rekonstrukce staré police a skříňky se šuplíky a dvířky. Ty nejprve dostaly nový světlý nátěr. Nátěr může být kompaktní nebo si s ním můžete pohrát a za pomoci stěrky vytvořit efekt fládrování (stěrku táhněte po natřené ploše, jejím zhoupnutím v tahu se bude vytvářet kresba napodobující dřevo. Pozor – postupujte plynule, podle toho, jak rychle budete stěrkou houpat, bude kresba let řidší nebo hustější.). Na čela šuplíků a na dvířka majitelé nalepili jutovou tkaninu (využít se dají i čisté pytle od brambor).

Žebřík s přidanou hodnotou

Hotovou sestavu ještě doplňuje žebřík. Byl zakomponovaný do prostoru tak, aby byl kdykoliv po ruce a menší členové rodiny a návštěvy ho mohli použít při vyndávání nebo ukládání věcí z/na horní police.  Na žebřík je také možné pověsit sušící se květiny nebo odložit ručníky a utěrky.

„PŘED“

„PŘED“

 

 

„PO“

Obklad z oblázků

Po dokončení proměny jedné části místnosti se mladí designéři pustili do dalších „chuťovek“. Tou první byl starý, žlutý obklad přilepený na stěně za kamny. Musel pryč! Nápaditou a lacinou alternativou, která ho nahradila, byl obklad vytvořený z menších oblázků (jaké se používají na dělání „žabek“ na vodě), přilepených a vyspárovaných lepicí směsí.

 • Kamínky nemusíte kupovat. Na přírodním štěrkovišti jich najdete dost. Vyhrajte si s jejich výběrem – zaměřte se na větší kousky, ušetříte si tak nejméně tři čtvrtiny času při samotném obkládání stěny.

Co budete potřebovat?

Ploché kameny – oblázky, lepicí směs (např. Baumacol T) a stěrku, vodu, gumové rukavice

Jak na to?

 • Kameny omyjte a nechte oschnout. Připravte si směs na lepení (lepidlo zřeďte vodou – postupujte podle návodu uvedeného na obalu výrobku).
 • Na očištěnou stěnu naneste stěrkou tenkou vrstvu lepidla. Zároveň lepidlo nanášejte i na jednotlivé kameny a postupně je lepte k podkladu.
 • Přebytečné lepidlo, které získáte po přitlačení kamenu ke stěně, využijte na vyplnění spár mezi jednotlivými kamínky.

Náš tip!

 • Chalupa nevyžaduje dokonalé řešení, namísto toho, abyste se trápili seškrabáváním starého nátěru, sádrováním a malováním, můžete nevzhledné stěny provizorně překrýt jutovinou nebo rákosovou rohoží. Ke stěně je připevněte malými hřebíčky (pokud je třeba, hlavičky podložte kolečkem nebo čtverečkem pevnějšího materiálu).

 

Fotoalbum z kola

Na podobnou „bicyklovou nostalgii“ budete potřebovat staré kolo, kolíčky na prádlo a několik rodinných fotografií (nejlépe zažloutlých).

 

Pro pohodlnější sezení je pohovka doplněná opěrkami zad. Na jejich výrobu stačilo prkno, kus lana, závěsné držáky, silnější drát, stuhy a menší polštářky potažené povláčky ušitými ze zbytků látek.

 

 


 

Dobrá RADA

 • My jsme na fotografování trochu vylepšili interiér novými dekoračními předměty, vy využijte domácích zdrojů. Prohlédněte půdu, komoru nebo spíž – jistě se tam najde něco, co po očištění či malém zásahu bude opět zdobit.

Text: Lucia Pristachová Hô-Chí :: Foto: Dano Veselský, Lucia Pristachová Hô-Chí