Interiér

Květinové dárky

Květiny jsou nejen oblíbeným dárkem snad pro všechny příležitosti. Nesmějí chybět v den svátku či narozenin. Věnujeme je k životním jubileům, svatbě, nebo jen tak pro radost. I Vánoce jsou s květinami úzce spjaty…

Na vánočním stole obvykle nechybí vánoční hvězda, brambořík nebo orchidej. Také pod stromečkem se často alespoň jeden květinový dárek objeví. Květiny v podobě dárků, jsou velmi vděčné, téměř vždy potěší a navíc je můžeme darovat skoro komukoliv – přítelkyni, matce, dceři, sestře. Určitě ale patří i mužům a dětem.

Květiny v plechovkách

Květiny nemusejí být jen v květináči. Některé druhy mohou být vsazeny například v láhvi nebo ve velké lastuře. Setkat se můžeme i s vyloženými kuriozitami, jako jsou semínka v plechovce. Plechovka, která se na první pohled nijak neliší od těch nápojových, je vyplněna zeminou ve které jsou vsazena semínka. Po jejím otevření začneme substrát zalévat a semínka vyraší.

Často se do plechovek používají různé druhy kuchyňských bylinek, například řeřicha nebo bazalka. Najít ale můžeme i plechovky, ve kterých vyklíčí jehličnatý nebo listnatý stromek. V tomto případě pak pokračujeme v létě nebo o rok později jeho výsadbou na zahradě.kvetiny_v_plechovce

Kaktusový miniskleníček pro děti

Pěkným dárkem bývá i kaktusový skleníček. Dopředu v něm není zasazeno nic, o výsev semínek se musí postarat obdarovaný. Sada většinou obsahuje plastový skleníček, substrát nebo rašelinové květináče JiffyPot a sáček s osivem. Právě tyto netradiční podoby květinových dárků jsou vhodné zejména pro děti. Podpoří jejich zvědavost, a spolu s ní i chuť něco nového vyzkoušet, sledovat rostlinku, jak klíčí a vyvíjí se…kaktusy_minisklenicek

Dámy zase ocení dekorativnost darované květiny. Krásné květy, nebo zajímavé olistění by měly být samozřejmostí. Květiny by také měly být doplněny obalem na květináč v barvě, ladící s květy. Nezaškodí, pokud se dopředu zamyslíme také nad barevností bytu, zejména pak bytových doplňků. Ty totiž napoví, jakou barvu pro obal květináče zvolit.

Trefit se do vkusu

Každý prožíváme podobné situace jinak, ale například jedna moje kamarádka nesnesla ve svém bytě jiné barvy, než červenou a zelenou. Palma v tyrkysovém obalu jí zcela vyrazila dech. Ani ne tak sama rostlina, jako právě onen tyrkysový obal. Nedokázala pochopit, jak její příbuzní mohou oplývat takovou dávkou nevkusu a věnovat jí do jejího pečlivě vyladěného bytu něco takového. Tento příklad je trochu extrémní, ale každý by se měl zamyslet nad tím, komu květinu daruje a jaké jsou nároky dotyčného.

Pokud nemáte jistotu, nebo chcete obdarovat osobu, o které toho ještě mnoho nevíte, vsaďte na neutrální barvy, jako je bílá, černá, šedá, případně zlatá či stříbrná. Určitě je také při koupi praktické, vybírat květinu spolu s dekorativním obalem. Hned na místě můžete vyzkoušet, zda obal sedne, jestli není příliš úzký nebo hluboký.

Kaktusy či citrusy pro muže

Pro muže je tradičně určen kaktus. Jako důvod lze s trochou nadsázky označit malé nároky na zálivku a relativní nenáročnost, díky níž má rostlina šanci přežít i jejich nevelkou péči. Kaktus ale určitě není jedinou rostlinou, kterou je možné pánům nadělit. Ti se zelenějšími prsty ocení pěknou pokojovou bonsaj nebo citrusový stromek. V posledních letech se můžeme setkat i s citrusovými bonsajemi, které jsou opravdu nádherné.Citrofortunella

Pozor na správné načasování

Květinové dárky obecně nekupujte v příliš velkém časovém předstihu. Pokud rostlina čtrnáct dní před Vánoci krásně kvete, neznamená to, že květy vydrží až do Štědrého dne. Pozornost věnujte i počasí; živé květiny nesnášejí nízké teploty a mráz. Ideální je vydat se na nákup autem, ale i tak si nechat rostlinu velmi dobře zabalit do několika papírů. Při samotném rozbalování dárků na Štědrý večer bývá jistější předat květinu z ruky do ruky, aby nedošlo k jejímu poškození. Zejména děti, které se do rozbalování či rozdělování dárků hrnou s velkou vervou, mohou nechtěně způsobit velkou škodu.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka a Holandská květinová kancelář; Článek z RPN č. 12/2011