Interiér

Strašák jménem stěhování. Manuál, jak ho zvládnout organizovaně a bez zbytečných stresů

Chaos, stres, panika. Přibližně takto vidí velké stěhování každý, kdo ho zažívá poprvé. Chtěli byste měnit bydliště klidněji? Potom jste na správném místě. Čtěte.

mladá dvojice balí do krabic kvůli stěhování
Zdroj: Shutterstock

Co je potřebné zabezpečit před stěhováním?

V první řadě si musíte ujasnit otázky logistiky a lidských zdrojů. Jak chcete přepravit svůj movitý majetek z bodu A do bodu B? Pokud si plánujete pronajmout služby profesionálů, s objednávkou rozhodně nečekejte, porovnejte ceny a hodnocení zákazníků a rezervujte si termín i několik týdnů předem.

S předstihem je však nutné počítati tehdy, když chcete oslovit přátele – ti totiž mohou, ale i nemusí být časově flexibilnější. Pokud jim své úmysly oznámíte včas, jistě se rádi přizpůsobí.

Dobrá rada: Nepodceňujte množství svého majetku a stěhováním „zaměstnejte“ víc než jednoho člověka. Každá pomocná ruka navíc pomůže, hlavně tehdy, když vás čeká více poschodí.

Získejte přehled o svém majetku

Druhým, neméně důležitým krokem je hloubkový úklid původního domova. Začněte místnostmi, které ve vás vyvolávají největší respekt, a nenechte v nich kámen na kameni.

Organizace těchto pokojů si vyžádá mnoho energie, ale jelikož je zdoláte jako první, zbývající místnosti vám půjdou od ruky. V mém případě byla takovouto výzvou komora, do které jsme odkládali všechny věci, kterým jsme nedokázali najít jiné místo.

Pokud vás netlačí čas, postupujte pokoj za pokojem a během úklidu sbalte dekorace, suvenýry a věci nepotřebné na běžné fungování. Váš domov možná bude chvíli působit chaoticky, ale během stěhování budete děkovat svému minulému já.

žena si tvoří seznam během stěhování
Zdroj: Shutterstock

Dobrá rada: Některým věcem řekněte sbohem. Během úklidu jistě narazíte na drobnosti, které jste neviděli už několik let. Zvažte, zda chcete, aby na ně sedal prach i v novém domově, a pokud se s nimi dokážete rozloučit, nabídněte je na prodej nebo darování. V prvním případě získáte další finance (ty se při stěhování hodí), ve druhém potěšíte jiného člověka.

Co s potravinami?

Odmalička nás vedli k tomu, abychom neplýtvali jídlem. Když si však na plnou chladničku potravin vzpomenete v den stěhování, nezbývá vám mnoho jiných možností, než některé věci vyhodit do koše nebo darovat sousedům – pokud o ně vůbec budou stát.

Vzpomeňte si tedy na potraviny o něco dříve, několik týdnů před stěhováním omezte nákupy trvanlivých produktů a popusťte uzdu kreativitě: pracujte jen s konečným množstvím ingrediencí v komoře. Čím méně potravin budete muset přenášet, tím lépe.

Dobrá rada: Pokud stěhujete trvanlivé potraviny, pozorně je prohlédněte. V obalech od mouky či cukru (a dokonce i kakaa) se mohou skrývat nežádoucí podnájemníci v podobě moučných červů nebo molů.

Nechcete do nového domu přenést žádné staré potraviny? Ani v tom případě nemusíte plnit kontejnery, trvanlivé potraviny můžete darovat do potravinových bank, nebo místní charitativní organizaci. Informujte se o možnostech ve svém okolí, případně vyzkoušejte navštívit internetový bazar.

potraviny v krabici
Zdroj: Shutterstock

Dobrá rada: Investujte do přenosné chladničky, hodí se i na delší trasy nebo festivaly.

Multifunkční domácí lékárnička

Samostatnou kategorií každé domácnosti jsou léky. Víme, že nevydrží věčně, v útrobách domácí lékárničky se však vždy najde pár krabiček po datu spotřeby. Kam s nimi?

Blistry s tabletkami patří do lékárny, příbalové letáky do sběru a krabičky můžeme využít na přepravu drobné elektroniky nebo bižuterie.

Dobrá rada: Léky balte nakonec. Nikdy nevíte, kdy se vám hodí.

Začněte s vystěhováním!

Od příprav můžeme konečně přejít k samotnému balení. Chybí nám už jen jedna věc – výbava. Na velké stěhování jsou potřebné:

lepení krabice páskou
Zdroj: Shutterstock
  • Krabice různých velikostí. Těch není nikdy dost, a ačkoli nejlépe se pracuje s kartóny, které byly vyrobeny na stěhování, neodhazujte žádnou čistou a pevnou krabici, obzvlášť ne originální obaly od elektroniky. Určitě se vám hodí. Zužitkovat můžete i pozůstatky po vánočních dárcích. Pokud nechcete kupovat nové krabice, rozhoďte sítě mezi známé a rodinu.
  • Balicí nebo jiná pevná lepicí páska. Dokoupit si můžete i dávkovač. Kromě toho, že zefektivníte balení, pokud máte duši dítěte, ještě se s ním i zabavíte. Zdá se vám to jako zbytečnost? Dávkovač můžete využívat pravidelně, při každém balení dárků.
  • Velké a pevné igelitové pytle.
  • Výplň kartónů: bublinková fólie a čistý balicí papír zachrání vaše věci před rozbitím. Mnoho lidí používá novinový papír, je však potřebné mít se na pozoru a používat ho rozumně – pokud potištěný papír navlhne, sklenice sice cestu vydrží v celku, ale získají nové nežádoucí zbarvení.
  • Pokud stěhujete i drahé spotřebiče, na kterých nechcete vidět ani jeden škrábanec, určitě si pořiďte kartónové hrany a pár balů strečové fólie. Hrany udrží v bezpečí rohy spotřebiče, fólie ho ochrání před poškrábáním a prachem.

Kde začít? Od konce

Nevíte, co byste měli sbalit jako první? Podle zlatého pravidla bychom měli začít těmi nejméně potřebnými věcmi. Pokud však nechcete ztrácet čas (a trpělivost) a každé věci přidělovat stupeň důležitosti, začněte od konce.

Vytáhněte jednu cestovní tašku a sbalte se do ní podobně jako na prodloužený víkend: oblečení, doklady, hygienické potřeby, nabíječky, zkrátka vše, co budete chtít mít poruce, když se večer nebudete schopní pohnout.

Balení do kufru
Zdroj: Shutterstock

Dobrá rada: Do dalšího kufru sbalte cennosti a důležité dokumenty, ze kterých si pro jistotu zhotovte kopie. Tuto tašku nespouštějte z dohledu a o její přesun se postarejte osobně.

Zaveďte systém a dodržujte ho

Věci z jedné místnosti by měly skončit ve stejných krabicích a putovat do dodávky společně. Ne vždy je to však praktické, proto je dobré mít zavedený systém značení krabic.

Stačí, když na vrchní a přední stranu napíšete místnost a stručný popis. Možná nad tím mávnete rukou, ale pravdou je, že pokud si věci neoznačíte nápisy nebo barevně neodlišíte, jen těžko se v nich později vyznáte.

Pokud patříte k milovníkům třídění a krabičkování, možná vás potěší informace o existenci rozlišovacích lepicích pásek určených výlučně na stěhování.

Oblečení do krabic nepatří

Namísto krabic použijte pevné pytle. Takto sbalené oblečení se lépe přepravuje a později také identifikuje. Pokud nemáte dostatek bublinkové fólie nebo o ni nemáte zájem z ekologických důvodů, nezapomeňte vytřídit všechny šály, povlečení, ručníky a utěrky. Ty můžete využít při přepravě skla a jiných křehkých cenností.

Oblečení v pytlích
Zdroj: Shutterstock

Vše lze změnit v úložný prostor, pokud jste dost odvážní

Nemůžete-li si dovolit plýtvat časem, financemi ani prostorem, zapojte vynalézavost. Na co přepravovat prázdné hrnce? Naplňte je drobnostmi z kuchyně. Nechce se vám nést těžké boxy plné knih?

Přeneste část z nich v kufrech na kolečkách. Je toto pouzdro na brýle prázdné? Nabalte do něj bižuterii, křehké suvenýry nebo šrouby z rozloženého nábytku. Možností je nepočítaně.

Text: Ivana Roháčová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: doma.sk