Interiér

Jak přimět vánoční kaktus, aby o Vánocích vykvetl?

Zkrášlete si předvánoční domácnost kromě adventního věnce se svíčkami, postaviček skřítků a jiné výzdoby také tradičním vánočním kaktusem. Díky pohledným barevným květům vnese do vašeho domova příjemnou pohodu a radost, kdykoliv se na něj podíváte.

Vánoční kaktus
Zdroj: Shutterstock

Máme pro vás několik užitečných tipů, jak o vánoční kaktus pečovat, aby vám krásně vykvetl právě o svátcích.

Odkud se pestrobarevné kaktusy vzaly?

Sváteční kaktusy pochází z tropických jihoamerických pralesů především z území Brazílie, kde se volně vyskytují jako takzvané epifyty, neboli organismy využívající ke svému životu pohostinství jiných rostlin.

Do Evropy se dostaly po objevení expedicí botaniků v první polovině 19. století a zakrátko se díky své barevné kráse podpořené křížením a nenáročným rozmnožováním staly ozdobou mnoha tehdejších domácností. Vzhledem k vysokému věku, kterého se při správné péči mohou dožít, byly také nezřídka předávány jako dary nebo dědictví z generace na generaci.

Kaktus
Zdroj: Shutterstock

V současné době rozlišujeme tři hlavní druhy svátečních kaktusů. Jde o kaktus díkůvzdání, kaktus velikonoční a kaktus vánoční. Patří do rodu Schlumbergera a existují ve stovkách barevných variant a kultivarů. Rostlinky během podzimu pořídíte v každém zahradnictví či květinářství a před svátky také v supermarketech i dalších prodejnách.

Kde se kaktusu bude líbit?

Přinesete-li si vánoční kaktus domů během podzimních měsíců, umístěte jej na chladnější místo s teplotou nepřesahující 18° Celsia. Ideálním stanovištěm je nevytápěná chodba s oknem orientovaným na severovýchod, kde může být také dostatečná vlhkost vzduchu, na kterou jsou kaktusy z pralesů přirozeně zvyklé.

V přílišném teple se rostlině zdánlivě sice bude dařit, ale nezačne kvést a na její barevnou parádu si počkáte další rok.Dbejte na to, aby na kaktus nedopadaly přímé sluneční paprsky a stál spíše v polostínu, protože právě úbytek světla související se zkracováním dnů u něj na podzim spouští kvetení.

Rostliny u okna
Zdroj: Shutterstock

Jakmile se objeví poupata, můžete květináč přesunout na stinné stanoviště do pokoje, ale potom už s ním nehýbejte a držte jej dál od zdrojů tepla, jinak vám kuličky ještě před rozvinutím květů opadají a kýžený efekt se také nedostaví.

Během kvetení má kaktus žízeň

Pokud už na vašem kaktusu vyrašila drobná poupata, začněte jej zhruba jednou týdně pravidelně a s citem zalévat. Zeminu můžete mírně přihnojit k tomu určenými prostředky a dobře mu uděláte také rosením, protože umí svými listy pobírat vláhu z okolní vlhkosti. Jakmile se květy rozdělají, s rozprašováním mlhy přestaňte.

Přestože jsou domovem svátečních kaktusů deštné pralesy, jejich kořeny nesnáší přímý pobyt ve vodě. Po delší době v příliš vlhké zemině mohou i uhynout. Z toho důvodu jim, podobně jako ostatním sukulentům, vyhovuje propustná půda s dostatečným obsahem hrubších částic.

Po odkvetení je pak nutné se zaléváním téměř přestat a až do podzimu udržovat vlhkost v květináči podle potřeby rostliny. Že chce kaktus napít, jednoduše poznáte podle mírně scvrklých listů, které se po zalití zanedlouho zase vyhladí.

Šest týdnů radosti i ochrana manželství

Pakliže jste vyhověli všem potřebám vánočního kaktusu před jeho vykvetením, můžete se následujících až šest týdnů těšit ze záplavy krásných barevných květů. A také z obdivných výrazů návštěv, které k vám o svátcích zavítají.

Květ v ruce
Zdroj: Shutterstock

Navíc má rostlina schopnost podpořit vaši duchovní sílu. Jestli máte doma dceru před svatbou, nezapomeňte jí s sebou při opouštění domova dát zakořeněný oplégr neboli oddenek z vánočního kaktusu. Novomanželka si jej zasadí, a když jí o příštích Vánocích vykvete, bude její manželství šťastné a ochráněné.

Fotogalerie

Text: Martin Kulhánek
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů